Dziecko

Idealny prezent dla babci i dziadka

4 stycznia 2017
dzień babci

Jak myślisz, jaki w tym roku przygotujesz prezent dla babci i dziadka?
Zastanawiałeś się, co jest najcenniejszym prezentem z okazji tego dnia dla babci i dziadka?
Kwiaty, specyfiki dietetyczne, odżywcze, witaminy, tak ochoczo reklamowane przez producentów, czy może kupiona w biegu bombonierka?
A może babcia i dziadek czekają na coś zupełnie innego?

Kiedy ostatnio spędziliście cały dzień z babcią i dziadkiem? Kiedy dzieci mogły uczyć się od seniorów, poznawać jak wyglądało życie kiedyś nie tylko z książek, czy filmów, ale z opowieści babci i dziadka. Dziś trochę inaczej niż we wpisie sprzed dwóch lat o prezentach z okazji dnia babci i dnia dziadka, do którego tak chętnie zaglądacie.

Od kiedy świętujemy dzień babci?

Zaskoczyła mnie data, odkąd kupujemy bądź przygotowujemy prezent dla babci i dziadka z okazji ich święta.
Pomysł celebrowania święta babci narodził się w Polsce w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Rok później święto zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”. Tradycja obchodzenia Dnia Dziadka powstała trochę później, bo w latach 80.

Jak się okazuje nie tylko w Polsce obchodzimy dzień babci i dziadka. We Włoszech, tzw. „La Festa dei nonni” przypada na 2 października i zostało ustanowione dopiero w 2005 roku. Data ta związana jest z katolickim świętem Świętych Aniołów Stróżów. Dzień babci i dziadka od 2010 roku jest także obchodzony w Australii i Estonii. Amerykanie także celebrują to święto.
Dziś życzenia z okazji dnia babci i dnia dziadka mogę złożyć tylko jednemu dziadziusiowi. Mam nadzieję, że uda mi się zrobić to osobiście. Dlaczego piszę, że mam nadzieję? Bo ciągle brakuje mi czasu. Jest trudniej, bo dziadek nie mieszka kilka domów dalej, tylko muszę zaplanować wyjazd i ogarnąć dzieciaki podczas takiej eskapady. Dziś chciałabym się skupić właśnie na czasie. To najcenniejszy prezent dla obu stron. Zarówno obdarowujących, jak i obdarowanych.

Prezent dla babci, czyli jak spędzić czas z babcią lub dziadkiem?

1. Pograjcie w gry planszowe.

Moja babcia Jasia uwielbiała grać w warcaby. Ze swojego dzieciństwa pamiętam Ją pochyloną nad planszą i grającą z nami i naszym kuzynostwem w warcaby. To cudowny widok w moich wspomnieniach.
Dziś patrzę z czułością, jak Marianka gra z babcią i dziadkiem lub układa z nimi puzzle.
Duży wybór gier znajdziecie tutaj

2. Zróbcie rodzinny album.

Niech Twoje dziecko pozna rodzinną historię. Przecież nawet Ty nie znasz wszystkich wujków, cioć czy babciocioć.
Babcia i dziadek to idealne źródło do poznania rodzinnych opowieści. Warto przygotować zdjęcia i wówczas dzieciom pokazać o kim dziadkowie opowiadają. To będzie także piękny prezent dla babci i dziadka, którzy lubią wspominać młodość, przeszłość, ludzi, których już nie ma.

Pięknym prezentem może być właśnie książka – album do tworzenia drzewa genealogicznego Drzewo rodowe naszej rodziny – pisałam o nim tutaj

3. Wykorzystajcie hobby
i pasje babci lub dziadka.
Dzieci niech podzielą się swoją pasją.

Umówcie się na naukę pieczenia, szydełkowania, a może na jazdę na łyżwach. Uwierzcie, że dziadkowie chętnie poznają ulubioną muzykę czy film dzieciaków, a z łezką w oku popatrzą, jak dzieciaki tańczą i śpiewają.

prezent na dzień babci

Źródło: Fotolia

4. Umówcie się z zaprzyjaźnionym
fotografem na pokoleniową sesję zdjęciową

Mnie marzy się taka sesja. Chciałabym ją zrobić dopóki jeszcze możemy. Nasze dzieci mają to szczęście, że mają dwie babcie, dwóch dziadków i jedną prababcię oraz pradziadka.
Dziś sama z rozrzewnieniem oglądam zdjęcia, gdy moja ukochana babcia trzyma mnie za rękę na spacerze lub gdy prababcia Jasia trzyma Antka na kolanach.
Taka sesja to piękna pamiątka dla nas dziś, dla babci, ale także dla naszych dzieci i ich rodzin.

5. Poczytajcie wspólnie
lub wybierzcie się na spacer

Prezent na dzień babci

Źródło: Fotolia

Czas, który spędzicie wspólnie to będzie idealny prezent dla babci i dziadka. To prezent, który warto ofiarować nie tylko w dniu ich święta.

Jaki jest Twój plan na ten wyjątkowy dzień?

POLECANE WPISY