Home RodzicielstwoDziecko Tomek i przyjaciele Wielki Wyścig

Tomek i przyjaciele Wielki Wyścig

by Matczyne Fanaberie

Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy na premierze filmu animowanego Tomek i Przyjaciele. Wielki Wyścig, który jest dedykowany najmłodszym fanom kina. Wybraliśmy się tam dzięki zaproszeniu od telewizji MiniMini+
Nasza wyprawa była o tyle ważna i atrakcyjna dla Marianny i Antosia, gdyż była to pierwsza kinowa projekcja dla Antoniego, a „Tomek i przyjaciele” to jego bajkowi ulubieńcy. Inne bajki mogłyby nie istnieć.

Mnie ta bajka pomaga w chwilach totalnego zwątpienia w macierzyństwo i podczas inhalacji Antka. Jedynie oglądając Tomka jest w stanie wysiedzieć całą biedronkową inhalację. Nie zdecydowałabym się zabrać Antka na normalny seans kinowy, bo jest jeszcze za mały. Film podczas poranku w Multikinie trwał godzinę i dziecko nie było znudzone, czy się nie niecierpliwiło. Sądzę, że poranki kinowe będą nam częściej towarzyszyć w weekendy.

Sam seans był poprzedzony atrakcjami dla dzieci, co podobało się szczególnie Pierworodnej, która całą drogę do kina śpiewała piosenkę tytułową bajki. Z atrakcji dzieci mogły skorzystać również po skończonym seansie.
Zabawa kolejką i całym przekrojem bohaterów bajki mogłaby dla nich trwać cały dzień.

 

Skąd w ogóle wziął się Tomek, kto i kiedy wymyślił bajkę?

Tomek i przyjaciele 2016 wielki wyścig

Nigdy wcześniej nie interesowałam się historią powstania tej bajki. Dziś dowiedziałam się, że powstała zupełnie przypadkiem, a jej autor opowiadał w niej to co wydawało mu się, że mówią lokomotywy i parowozy swojemu synowi. Historia zaczyna się w 1917 roku, w małym miasteczku w południowej Anglii.
Wilbert Awdry  początkowo nie zapisywał w ogóle swoich opowieści. Gdy pojawił się na świecie syn zaczął uwieczniać opowiadania, aby móc do nich wracać. Do publikacji trzeba go było jednak długo przekonywać i ostatecznie  zapiski męża do publikacji przygotowała małżonka i w 1945 roku ukazała się pierwsza książka Wilberta Awdry „The Three Railway Engines”.

Syn Wilberta postanowił kontynuować pasję ojca. Dalej opisywał przygody lokomotyw, które ukazały się w kolejnych czterdziestu książeczkach.

Pomysłodawcą i reżyserem serii telewizyjnej jest Britt Alcroft. W oryginalnej wersji serialu w latach 1984 – 1991 narratorem był muzyk, członek grupy The Beatles Ringo Starr. Bajka o Tomku wyświetlana jest w ponad 130 krajach.

Tomek i przyjaciele – Wielki Wyścig

To pięknie skomponowany pełnometrażowy film serialu Tomek i Przyjaciele. Główny bohater marzy o tym, aby pojechać na Wielki Pokaz Kolejowy, na który zjechały się lokomotywy z całego świata. Duże lokomotywy wyśmiewają pragnienia Tomka i jedynie Filip przekonuje go, że może zrobić wszystko, co chce jeśli się tylko postara.

Tomek jest zdeterminowany i szuka sposobu, aby dostać się do drużyny z Sodoru, która będzie brała udział w wyścigu. Podczas wszelkich prób napotyka na swej drodze wiele przeszkód oraz piękną Ashimę, która powoduje sporo zamieszania w zachowaniu naszego bohatera.

Film uwiódł mnie ciepłem przekazu oraz muzyką. Polskie wersje piosenek szybko wpadają w ucho i przyjemnie się ich słucha.

Dodatkowo, jak zawsze w przypadku tych bohaterów, mamy do czynienia z wartościowym przekazem, a nie tylko kolorowymi obrazkami. Film pokazuje, że przyjaźń i współdziałanie są kluczem do sukcesu oraz pomagają pokonać wszelkie trudności.

Zdecydowanie polecam do obejrzenia z najmłodszymi fanami Tomka 🙂 Dla nas był to cudownie spędzony czas, a dzieci poznały kolejnych nowych bohaterów tej bajki.

tomek i przyjaciele wielki wyścig

 

You may also like

3 komentarze

Amanda Niedrich 24 października 2016 - 15:09

Mój synek lubi tą bajkę, zresztą kocha wszystkie , w których są jakieś pojazdy 🙂

Odpowiedź
Joanna 24 października 2016 - 15:09

Mój Stasiu uwielbia lokomotywy, ale częściej oglądamy”Stacyjkowo”. Na kino jest chyba jeszcze za mały 😉 Niestety.

Odpowiedź
Matczyne Fanaberie 24 października 2016 - 15:09

a ile lat ma synek?

Odpowiedź

Zostaw komentarz