Artykuł sponsorowany
Odpowiedź na pytanie jak dbać o zęby w ciąży wcale nie ogranicza się do systematycznego szczotkowania. Oczywiście mycie zębów w ciąży jest bardzo ważne, ale w tym wyjątkowym okresie oczekiwania na nowego członka rodziny szczególnego znaczenia nabiera cała higiena jamy ustnej. Dzieje się tak dlatego, że zęby i dziąsła w ciąży są bardziej narażone na choroby i problemy stomatologiczne.
Spis treści
Jak dbac o zęby w ciąży?
Dlaczego zęby i dziąsła w ciąży są zagrożone?
W czasie ciąży dochodzi do zmiany poziomu hormonów, co w efekcie prowadzi do podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób przyzębia, w tym również choroby dziąseł. Zaczerwienione i opuchnięte dziąsła to silna reakcja na bakterie z płytki nazębnej wywołane wysokim stężeniem progesteronu. Z tego powodu zaleca się, aby przyszłe mamy już w czasie ciąży regularnie odwiedzały stomatologa podczas wizyt kontrolnych. Ponadto większe ryzyko chorób zębów i dziąseł wynika z częstego spożywania rozmaitych pokarmów.
Przyjmowanie większych ilości cukru grozi pojawieniem się ubytków, dlatego oprócz szczotkowania zębów zaleca się również ich nitkowanie. Szkliwo w ciąży może być podrażniane przy porannych mdłościach i wymiotach. Warto jednak zauważyć, że nieprawdą jest twierdzenie, jakoby w czasie ciąży zwiększało się ryzyko odwapnienia zębów. Dziecko pobiera wapń z kości, a nie z zębów matki.
Higiena jamy ustnej w ciąży
Higiena jamy ustnej w ciąży to oczywiście mycie zębów, ale to nie wszystko. Przyszła mama powinna regularnie nitkować zęby i stosować delikatny płyn do płukania jamy ustnej. To nie koniec sposobów na to, jak dbać o zęby w ciąży. Oprócz regularnego czyszczenia bardzo istotne są też Twoje codzienne nawyki. Zadbaj o swoją dietę i spożywaj produkty o wysokiej zawartości wapnia – w ten sposób nie tylko wzmocnisz swoje zęby i kości, ale również przyczynisz się do ich zdrowego rozwoju u dziecka. Ponadto polecana jest żywność bogata w fosfor, białko i witaminy A, C oraz D.
Zmiany w jamie ustnej w czasie ciąży
Właściwa higiena jamy ustnej w ciąży jest bardzo istotna, aby przeciwdziałać lub niwelować niektóre zmiany, do których dochodzi w jamie ustnej. Dość często w ciąży występują zaburzenia odczuwania smaku lub nadmierne wydzielanie śliny. Nieprzyjemny posmak w ustach możesz niwelować poprzez częste mycie zębów i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej neutralizującego poziom pH. Polecane jest również picie wody z cytryną. Zasadniczo spożywanie dużej ilości płynów spowoduje częste przełykanie, przez co wzmożone wydzielanie śliny będzie mniej odczuwalne.
Jednym z najczęstszych zaburzeń jamy ustnej w ciąży jest ciążowe zapalenie dziąseł – na to schorzenie cierpi około 50-70% ciężarnych. Aby przeciwdziałać zapaleniu dziąseł w ciąży, w sposób szczególny trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Regularnie i dokładnie szczotkuj zęby i stosuj pastę do zębów zapobiegającą zapaleniu dziąseł – zapoznaj się z etykietą na opakowaniu, aby upewnić się co do działania produktu.
Nie zapomnij również o nitkowaniu zębów, i to nawet jeśli masz opuchnięte dziąsła lub dochodzi do ich krwawienia – po prostu rób to ostrożniej i delikatniej. Dzięki nici dentystycznej usuniesz więcej płytki nazębnej niż podczas samego mycia zębów w ciąży. Polecane są też płyny do płukania ust chroniące przed zapaleniem dziąseł.
Jak dbać o zęby w ciąży – wybór szczoteczki
Czy można używać szczoteczki elektrycznej w ciąży?
Jak najbardziej – kobiety w ciąży nie tylko mogą używać szczoteczki elektrycznej, ale wręcz powinny to robić. Szczoteczka elektryczna znacznie lepiej niż tradycyjna szczoteczka manualna usuwa płytkę nazębną z okolicy szyjki zęba, co pozwala przeciwdziałać krwawieniu i zapaleniu dziąseł. Jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych jest szczoteczka soniczna. Charakteryzuje się ona podłużną główką. Myjąc zęby szczoteczką soniczną, należy pamiętać o zachowaniu właściwej techniki mycia, czyli ruchów wymiatających. Szeroki wybór szczoteczek elektrycznych znajdziesz w asortymencie Oral-B.
A może szczoteczka magnetyczna?
Jak dbać o zęby w ciąży? W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają szczoteczki magnetyczne od Oral-B. Są one w pełni bezpieczne i mogą być stosowane do dokładnego, szybkiego i wydajnego mycia zębów w ciąży. Tak naprawdę mycie zębów w ciąży za pomocą szczoteczki magnetycznej nie sprawia żadnych kłopotów – całą pracę wykona za Ciebie szczoteczka. Wystarczy przyłożyć główkę do powierzchni zęba i przytrzymać około 3 sekundy. Szczoteczki magnetyczne są szczególnie polecane przy problemach z dziąsłami, gdyż mają nadzwyczaj miękkie końcówki, które doskonale dbają o zęby i dziąsła. Ponadto szczoteczka magnetyczna od Oral-B jest wyposażona w timer, który odmierza odpowiedni czas szczotkowania, oraz czujnik nacisku.
Odpowiednia końcówka szczoteczki elektrycznej w ciąży
Miękka końcówka do szczoteczki do zębów to najlepszy wybór dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Otóż miękka końcówka do szczoteczki do zębów zmniejsza ryzyko krwawienia dziąseł czy wystąpienia opuchlizny. Pamiętaj jednak o regularnym wymienianiu końcówki szczoteczki elektrycznej. Należy to robić co 3 miesiące, chyba że wcześniej zauważysz odchylanie się na boki lub wyginanie włosków.