Dziecko

Jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka

31 maja 2017
jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka

Aktualizacja 31.05.2017

Czekasz 9 miesięcy i z ciekawością oczekujesz na każde kolejne badanie. Gdy jest już z Wami liczysz paluszki, przytulasz i wiesz, że zrobisz dla tego małego skrzata wszystko. Zrobisz to, bo urodziłaś się jako matka razem z nim. Jak większość mam lubisz uśmiechniętą, wypełnioną pierwszymi ząbkami buzię dziecka? Wyczekujesz na pierwszy ząbek, nie śpisz po nocach, bo dziecko ząbkuje. Robisz wszystko, aby było zdrowe i szczęśliwe. Czy na pewno wszystko? Wiesz, jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka?

W całym pośpiechu raz. Jeden jedyny raz się zapominasz i upuszczony przez dziecko smoczek oblizujesz i podajesz maluchowi. Czy to ma znaczenie?  Tak ma i to ogromne znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka. Jeśli w twojej buzi była chociaż odrobina próchnicy właśnie przekazałaś ją swojemu dziecku.

Można inaczej podejść do tematu dziecięcego uśmiechu i korzystając z prostych i ogólnodostępnych zasad zafundować mu zdrowy i piękny uśmiech.

Kiedy przeczytałam, że polski trzylatek statystycznie ma aż trzy lub cztery ubytki byłam w szoku. Nasze sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Wg  danych Ministerstwa Zdrowia co dziesiąty siedmiolatek nie był nigdy u stomatologa.
76% dzieci, które wzięły udział w trzech edycjach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” ma problemy z próchnicą – wynika z raportu Ipsos (2016 r.), przygotowanego na podstawie wyników bezpłatnych przeglądów stomatologicznych. Badaniami objętych zostało ponad 25 000 dzieci w wieku 6 – 12 lat na terenie całej Polski. To nie są dobre wiadomości.

Przyznam szczerze, że gdyby nie moja dociekliwość moja wiedza opierałaby się na domysłach. Nigdy żaden pediatra nie rozmawiał z nami o dbaniu o uzębienie czy o tym, kiedy pójść do stomatologa z dzieckiem.

Jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka?

Jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka

Jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka

Na szkole rodzenia oraz w czytanych przeze mnie książkach dowiedziałam się, że ten proces zaczyna się już podczas ciąży, a niektórzy autorzy twierdzili, że nawet wcześniej.
Wszystkie książki, publikacje i pediatrzy twierdzili, że mam przemywać buzię gazikiem po każdym karmieniu. Przyznaję nie robiłam tego, bo miałam dwóch ssaków i gdy kończyłam karmić umyłam dziąsła zaraz znów zaczynałam karmić. Syzyfowa praca.

Ogólnie przyjęte wytyczne mycia dziąseł u nas nie miały racji bytu. Mimo mojego dużego samozaparcia poddałam się.

Jak dbać o pierwsze ząbki niemowlaka?

My wykorzystywaliśmy specjalny gryzak dla dzieci BRUSH-BABY. W opisie znajdziesz informację, że to produkt dla dzieci od 10 miesięcy, ale u nas sprawdzał się od pierwszych ząbków. Pomagał przy bolesnym ząbkowaniu i wyrabiał nawyk, rytuał mycia zębów. Mam wrażenie, że to właśnie ten etap nauczył nasze dzieci tego codziennego nawyku mycia zębów.

Czego nie robić?

Nigdy, przenigdy, nie oblizuj smoczka, nie liż łyżeczki. Nie całuj dzieci w usta!
Te zwykłe zachowania w doskonały sposób przenoszą chorobę zwaną próchnicą.
Niestety z moich obserwacji wynika, że nadal wielu rodziców, w szczególności mam, oblizuje smoczek, który upadł na ziemię.

Dlaczego trzeba dbać o mleczne zęby?

To wiemy wszyscy – mleczne zęby i tak wypadną. Nie ma sposobu, aby mleczaki zostały na stałe. Finalnie mleczaki muszą przygotować miejsce stałym zębom. Warto pamiętać, że zbyt wczesne usunięcie może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju żuchwy i szczęki. Jeśli zęby mleczne były zaatakowane przez próchnicę zostawią stałym zębom ją w spadku.

Jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka

Czy trzeba bać się próchnicy?

TAK. Nie ma znaczenia, czy przy stałych, czy przy mlecznych zębach, próchnica jest chorobą bakteryjną i jest groźną chorobą zakaźną.

Czy inhalacje są groźne dla zębów?

Inhalujemy dzieci przy każdej infekcji. Zaczęliśmy kiedy Marysia była jeszcze mała. Przedstawiono nam to jako nieinwazyjny sposób leczenia dla malucha.
Niestety nikt nam nigdy nie powiedział, że należy po inhalacji sterydami wypukać buzię, gdyż sterydy podawane wziewnie mogą wywołać działania niepożądane takie jak: chrypka, kaszel, podrażnienie gardła. U niektórych dzieci powoduje zmiany grzybicze w obrębie jamy ustnej. Takie wypłukanie pozostałości sterydu zmniejszy ryzyko ewentualnych nieprzyjemności dla dziecka i kolejnego leczenia.

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę z dzieckiem do stomatologa?

Z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że wczesna wizyta to dobra decyzja. Oczywiście bez przesady nie umawiajcie dwu czy trzymiesięcznego niemowlaka do dentysty. Nasze dzieci pierwszą wizytę, stricte zapoznawczą miały w okolicy roku, gdy mogły już pochwalić się zębami.
Warto znaleźć pedodontę (stomatologa dziecięcego), który ma podejście do dzieci.
Fajnie, gdy podczas pierwszej wizyty dziecko może poznać gabinet, podotykać sprzętów, etc.

 

Jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka

Ciekawi mnie skąd Ty czerpiesz wiedzę na temat, jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka.
Czy Twój lekarz dał Ci jakieś wskazówki?

Poznaj także nasze 5 sposobów na nauczenie dzieci mycia zębów z radością i uśmiechem na buzi 🙂 

 

 

 

POLECANE WPISY

 • Trzeba dbać o ząbki 🙂 Taki nawyk zostanie do końca życia

 • Z tego urządzenia Brush Baby korzystał mój siostrzeniec i ząbki myje codziennie teraz, bardzo to lubi 🙂

 • Zuza- www.niedomowakura.pl

  Nasz dentysta bardzo fajnie wytłumaczył dzieciakom jak i dlaczego trzeba dbać o mleczaki. Pokazał jak używać nitki dentystycznej (Synio ma krzywe nowe zęby). Ale o tej nakładce nie słyszałam- przyda się bo Dzidzion ma już pierwsze 4 zęby.

 • Pierwszy raz słyszę o Brush Baby, a akurat szukam czegoś dla Maksa. Dziękuję 🙂

 • Agni

  Moje dziecko bardzo długo nie chciało nawet słyszeć o szczoteczce do zębów i żadne wybiegi nie pomagały. A kiedy skończyła 2,5 roku (tak, wiem że to dość późno) sama podpatrując nas zainteresowała się myciem zębów. I teraz potrafi biegać ze szczoteczką przez pół dnia 🙂 Jak widać, wszystko jest kwestią czasu. Pozdrawiam

  http://matkowac-nie-zwariowac.blogspot.com/

 • Dobrze wiedzieć, moja dzidzia póki co jeszcze nie ujrzała światła dziennego, ale ja jako laik rodzicielski zapamiętam sobie owe Brush Baby. 🙂

 • Ciekawe wiadomości staram się by dzieci mgły ząbki to bardzo ważne. Znam takie dziecko które ma prawie 5 lat a mleczne ząbki wszystkie poparte ale co się dziwić kiedy mama jego dawała mu do picia gazowane napoje w wieku 2 lat? A jak zobaczył szczoteczki do zębów to pytał co to i do czego to służy…

  • Przerażają mnie takie historie, ale sama ostatnio usłyszałam, że dziecko pierwszą szczoteczkę zobaczyło w wieku 3 lat 🙁

 • Mój znienawidzony temat: próchnica. Na szczęście dziecko pozwala myć sobie ząbki bez problemu. Oblizywania smoczka nie ma i nie było, bo dziecko bezsmoczkowe. Łyżeczki też ma swoje, a i całować staram się w policzek. Wizytę mamy przed sobą
  Za miesiąc niecały. I już się boję…

 • U mnie jeszcze ząbków nie ma (A raczej u mojej córki, ja zęby mam) ale wiem że odpowiednie dbanie o nie jest bardzo ważne i trzeba o tym pamiętać. Aczkolwiek przyznam że nie myje wacikiem dziąseł

  • Przyznam, że u nas też nie było regularnego mycia wacikiem, ale gryzak bardzo pomógł w utrzymywaniu higieny