Home RodzicielstwoDziecko Zasady rekrutacji do przedszkola, czyli jak wybrać przedszkole?

Zasady rekrutacji do przedszkola, czyli jak wybrać przedszkole?

by Matczyne Fanaberie

Ostatnie dni, a w sumie już tygodnie moje myśli krążą jak bumerang wokół przedszkola moich brzdąców. Marysia coraz więcej opowiada, o tym co się dzieje w przedszkolu, jakie „niespodzianki” przygotowują „ciocie” etc. Dziś moje przemyślenia o tym, jak wybrać przedszkole. Każdy region ma swoje zasady rekrutacji do przedszkola. Zasady rekrutacji to jedno, a nasze oczekiwania – drugie.

 

Zupełnie przy okazji z tych moich przemyśleń wyszła cała lista zagadnień i pytań, które warto poruszyć szukając przedszkola.

Zasady rekrutacji do przedszkola

Zasady rekrutacji do przedszkola to nie wszystko.
Na co powinnaś jeszcze zwrócić uwagę?

  1. Opłaty
    Pytanie kluczowe: co i za ile. Zapytaj co dokładnie zawiera opłata miesięczna?
    Czasami jest to samo czesne, innym razem już są wliczone jakieś zajęcia dodatkowe, bądź jedzenie.
  2. Jakie są godziny dostępności przedszkola i czy jest przerwa wakacyjna?
    Niektóre placówki są dostępne do 17, inne do 18, albo i nawet dłużej.
    Przerwa wakacyjna to istotna kwestia, bo może się okazać, że Wasze przedszkole ma miesiąc lub dwa przerwy i musicie się gimnastykować, aby zapewnić opiekę maluchom.
  3. Czy opłata wpisowa dotyczy jednego czy dwójki dzieci?
    Sprawdź koniecznie, czy to opłata, którą wpłacasz jednorazowo, czy każdego roku.
    Jeśli rozmowa dotyczy dwójki/trójki dzieci negocjuj rabat.
  4. Jak wygląda kwestia rozliczenia w przypadku nieobecności dziecka?
    To tzw. kwestia odliczeń. Z moich obserwacji bywa z tym różnie. Są przedszkola, które w ogóle nie odliczają nawet przysłowiowej złotówki bez względu czy dziecko chodzi, czy nie do przedszkola. Są takie, gdzie odlicza się np. stawkę żywieniową.
  5. Treść umowy.
    Poproście o wzór umowy wraz z załącznikami. Czasami różne „drobnostki” są zawarte w załącznikach. Nie zapomnijcie zapytać, jaki jest okres wypowiedzenia umowy?
  6. Zajęcia standardowe i dodatkowe.
    Zwróćcie uwagę, czy lista zajęć dla dziecka nie jest dłuższa niż linia warszawskiego metra 😉 Zajęcia dla przedszkolaka są fajne, ale z umiarem. Dziecko powinno też umieć się inteligentnie ponudzić, samodzielnie wymyślać zabawę.
  1. Wielkość i ilość grup w przedszkolu.
    Jak duże są grupy? Ile dzieci przypada na jednego opiekuna?
    Jeśli jest np. dwóch nauczycieli, czy są oni razem przez cały dzień, czy tylko dwóch opiekunów jest np. przez 2 godziny, a pozostały czas jest jeden?
  2. Jak często zmienia się personel?
    O tym warto porozmawiać zarówno z dyrekcją, jak i nauczycielami, czy rodzicami innych dzieci. O ile nie każde kwestia jest warta przedyskutowania z innymi rodzicami ta na pewno tak. 
  1. Jak rozwiązywana jest kwestia kar i nagród?
    Czy w przedszkolu funkcjonuje ogólny system motywacyjny. Co jest nagradzane i w jaki sposób.
  2. Temat jedzenia.
    Jaka forma wyżywienia jest w przedszkolu, catering, czy własna kuchnia.
    Zapytajcie o ilość posiłków w ciągu dnia.
    Spotkałam się z placówkami z 3 i z 5 posiłkami.
    Przedstawcie przykładowe sytuacje podczas jedzenia i zapytajcie, jak wówczas reaguje personel. Dla mnie ważne było, jak personel reaguje na sytuacje, gdy dziecko nie chce jeść posiłku. Sama staram się nie zmuszać do jedzenia wszystkiego i nie oczekuję pustego talerza. Akceptuję też sytuacje, gdy dziecko nie ma ochoty w ogóle akurat jeść.
    Poproście o przykładowy tygodniowy jadłospis.
  3. Jak wygląda poobiedni wypoczynek?
    Czy ewentualne drzemki są obowiązkowe dla wszystkich dzieci, czy dziecko ma jakąś alternatywę. W naszym aktualnym przedszkolu drzemki są obowiązkowe i dzięki temu zarówno Antek, jak i Marysia wracają pełni energii do domu i to my jesteśmy bardziej zmęczeni niż oni wieczorem 😉 Zdecydowanie wolę weekend, gdy Pierworodna nie śpi po obiedzie i słodko zasypia wieczorem.
  4. Czy przedszkole ma przestronne sale i plac zabaw?
    Sprawdźcie, czy plac zabaw to tylko mały spacerniak, czy rzeczywiście miejsce na dziecięce harce.Zasady rekrutacji do przedszkola
  5. Czy dzieci zimą wychodzą na dwór?
    Spotkacie się pewnie z placówkami, w których wyjście zimą na dwór to wielki problem.
    Jak tylko za oknem robi się szaro, buro i ponuro dzieci siedzą w salach.
    Nam zależało, aby dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, także zimą.
  6. Czy w przedszkolu jest psycholog, logopeda?
    Aktualnie większość placówek oferuje to w pakiecie. My korzystaliśmy z opinii psychologa przedszkolnego, gdy Mariannę czekał szereg zmian jednocześnie: zmiana domu, zmiana przedszkola i pojawienie się Antka. Przedszkolny psycholog wskazał nam silne i słabsze strony naszego wówczas niespełna dwulatka i pomógł nam ukierunkować działania.
  7. Kwestie higieniczne.
    Czy dziecko musi być odpieluchowane, a jeśli nie to, czy wspierają odpieluchowywanie malucha podczas Jego pobytu w przedszkolu? Czy łazienka jest dla każdej grupy, czy jedna ogólna. Ile umywalek/toalet jest w łazience? Czy jest brodzik, w którym w ekstremalnych sytuacjach będzie można umyć maluszka?
    Czy dzieci myją zęby po obiedzie?
    Zasady rekrutacji do przedszkola
  8. Czy przedszkole promuje jakąkolwiek ideologię?
    Aktualnie dzieciaki chodzą do katolickiego przedszkola i wiedzieliśmy na co się decydowaliśmy. Rozmawiając z przedstawicielami innych placówek pytałam, czy są jakieś ideologie, metody wychowawcze, które przyświecają pracy nauczycieli. Wprost pytałam, jak zapatrują się na ideologię gender.

 

To co dla jednych jest zaletą dla innych rodziców może być postrzegane jako wada. Ja przykładam dużą wagę do jakości wyżywienia, są jednak rodzice, dla których ważniejsze będzie to, że dziecko zjadło. Nie ma znaczenia, że będzie to kolejna pusta porcja kalorii 🙂 Nie każdy też świadomie wybiera przedszkole. Dla niektórych rodziców ważne, aby zmieścić się w odpowiedniej liczbie punktów zgodnie z tym, co głoszą zasady rekrutacji do przedszkola na dany rok.

Warto oczywiście oprócz pytań dla nauczycieli i dyrekcji przygotować sobie listę pytań dla rodziców.

Jeśli macie swoje spostrzeżenia na temat wyboru przedszkola chętnie je poznam i poszerzę listę pytań.

 

Podobał Ci się ten wpis? Ucieszy mnie Twój komentarz, bądź polecenie 🙂

 

Jeśli szukasz podobnych tematów sprawdź koniecznie: 

Komu potrzebne jest przedszkole

Samodzielność dziecka

Dzieckiem być

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Macierzyństwo bez fikcji 

Wspólne posiłki

Opaska identyfikacyjna dla dziecka 

You may also like

2 komentarze

Aneta 1 lipca 2016 - 20:28

Ja zrobiłam sobie listę przedszkoli w Krakowie do których chciałam posłać swoje dziecko i oczywiście które poleciły mi moje znajome mamy. I ostatecznie decyzja padła na prywatne katolickie przedszkole p.w. Matki Bożej Brzemiennej (http://www.przedszkolembb.pl/). Niedługo minie rok odkąd Szymuś chodzi do tego przedszkola, jak do tej pory nie było żadnych problemów, synek jest zadowolony i my również 🙂

Odpowiedź
Matczyne Fanaberie 1 lipca 2016 - 20:28

Nasze dzieci chodzą do przedszkola Barnabitów i zostajemy na kolejny rok. Czy w Krakowie torty też są standardem na urodziny?

Odpowiedź

Zostaw komentarz