Kiedy rozpoczynałam pakowanie szkolnych śniadaniówek nie miałam pojęcia, że są kolorowe i praktyczne akcesoria i gadżety do lunchboxa. Wystarczyło pudełko na wynos i dobre jedzenie.
Kiedy przygotowywałam lunchbox do pracy dla siebie i męża najważniejsze było, aby wybrać dobry, szczelny i z odpowiedniego tworzywa pojemnik na wynos. Kiedy zaczęłam przygotowywać lunchbox do szkoły dla Marianny odkryłam ogrom gadżetów, które mogą mi ułatwić zadanie i zachęcić dziecko do jedzenia.
Oczywiście mam na swoim koncie kilka strzałów jak kulą w płot, ale dziś pokażę Wam te akcesoria, gadżety do lunchboxa czy bento, które fantastycznie się sprawdziły. Co dla mnie ważne – szukam takich akcesoriów w sprawdzonych sklepach.
Spis treści
Akcesoria do lunchboxa i bento
Większość prezentowanych produktów kupisz w polskich sklepach internetowych. Niektóre z nich zamawiałam na amazonie.
Widelczyki, wykałaczki do bento/lunchboxa
To o nie najczęściej pytacie pod zdjęciami na instagramie, czy przepisami. Widelczyki do bento czy lunchboxa sprawdzają się zarówno jako ozdoba oraz jako sztućce do wyjadania jedzenia z pudełka. Lubię takie akcesoria do lunchboxa.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy wybraliśmy widelczyki czy wykałaczki. W grupie wykałaczek sprawdzą się zarówno zwykłe drewniane wykałaczki, jak i plastikowe ozdobne, z różnymi kolorowymi elementami.
Duży wybór plastikowych wykałaczek i widelczyków znajdziesz na jednej z polskich platform lub na amazonie (KLIK)
Warto także zwrócić uwagę na stalowe propozycje, których jest coraz więcej w polskich sklepach. Dla mnie to zdecydowanie lepszy wybór, a jest już aktualnie w czym wybierać.
Duży wybór widelczyków oraz innych gadżetów LEKKABOX pojawił się też w twójlunchbox.pl (działa kod rabatowy FANABERIE)
Stalowe widelczyki i wykałaczki dostępne online tutaj
Szukając ciekawych akcesoriów do lunchboxa czy bento warto sprawdzać z czego są zrobione. Aktualne możliwości internetu są nieograniczone i możemy robić zakupy na całym świecie. Warto jednak wybierać sprawdzone sklepy, bo to ważne dla zdrowia.
Wielorazowe akcesoria do lunchboxa
Ja oprócz zwykłych standardowych wykałaczek lubię korzystać z długich, podobnych do patyków na szaszłyki. Idealnie sprawdzają się do owocowych szaszłyków do pudełka. W przypadku takich akcesoriów trzeba pamiętać o tym, że nie każdy plastik może mieć kontakt z żywnością. Warto wybierać te, które nie zrobią nam czy dziecku szkody.
Łyżeczki do jogurtu czy serka BBOX
Silikonowe foremki na muffiny
Celowo nie piszę pojemniczki silikonowe do lunchboxa, bento, gdyż oczywiście znajdziecie takie, ale ich cena będzie zazwyczaj wyższa, a w zupełności wystarczą zwykłe silikonowe foremki na babeczki.
Na serio można znaleźć w różnych kształtach, kolorach. Takie akcesoria do lunchboxa możesz wykorzystać zarówno do pakowania, jak i pieczenia. Najważniejsze, aby były przeznaczone do kontaktu z żywnością. Tutaj są różne zestawy
Jeśli pudełko na jedzenie nie ma przegródek silikonowe foremki sprawdzą się idealnie. Ja bardzo lubię te prostokątne i kwadratowe. Sprawdzone znajdziesz TUTAJ
Małe zakręcane pojemniki
Kiedy zaczynałam swoją przygodę z pudełkami i jedzeniem na wynos nie zwracałam na nie uwagi. Dziś nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez małych pudełeczek z zakrętką. Idealnie sprawdzają się na sosy, dżemy, jogurt czy inne płynne składniki naszego lunchu. Często zabieramy też w nich małe przekąski, np. bakalie dla dzieci.
Moja przygoda z lunchboxami trwa ponad 12 lat, lunchboxy do szkoły przygotowuję ponad 6 lat. Mam już doświadczenie, którego bardzo brakowało mi na początku pakowania szkolnych śniadaniówek.
Nie chodzi o to, aby było idealnie, ale o zjedzenie przez dzieci wartościowego, smacznego i ładnie wyglądającego posiłku.
Jeśli szukasz gotowych pomysłów i przepisów to w ebookach znajdziesz prawie 80 przepisów i ponad 100 pomysłów na wypełnienie śniadaniówki wraz z przepisami i zdjęciami.
Wiesz, że za przepis zapłacisz 0,83 zł?
Podpowiem Ci także, jak zorganizować sobie planowanie i pakowanie szkolnych śniadaniówek.
Jeśli pytasz mnie, jak to możliwe, że pracując zawodowo, prowadząc firmę, ogarniając dzieci i dom udaje mi się każdego dnia spakować zdrowy, pożywny posiłek to mam jedną odpowiedź: ZACZNIJ!
W ebookach znajdziesz moją drogę, jak od zwykłej kanapki zawiniętej w byle co zaczęłam zwracać uwagę co i jak jemy.
Zwróćcie jednak uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najbezpieczniej sięgać po pojemniki z oznaczeniem: 5/PP, 4/LDPE lub 2/HDPE. Brak BPA. Absolutnie NIE dla pojemników na żywność oznaczonych 3/PVC bądź 6/PS. Pojemniki wykonane z takich tworzyw są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.
Niestety takie pojemniki czy butelki znajdziecie w sklepach. Dlatego zwracajcie na to uwagę, bo okazuje się, że nie wszystko, co jest butelką do wody może rzeczywiście nią być.
Bardzo fajne pojemniczki polskiej marki Branq o pojemności 75 ml – idealne na sos, hummus, etc – TUTAJ Dla mnie ważnym aspektem jest także to, że są produkowane w Polsce 🙂
Na amazonie znajdziesz popularne pojemniczki sistema
Pojemniki do B.BOX mini i dużego B.Boxa
Częste pytania w tym temacie skłoniły mnie do przygotowania tego posta. Pamiętaj, że B.Box mini ma dwie przegrody, które są w pełni szczelne i ja bez problemu pakuję w nie serek, hummus czy jogurt.
Jeśli chcesz dodać sos, dżem czy jakąś polewę do placków czy gofrów to te pojemniczki fajnie się sprawdzą. Zaznaczyłam które które pasują do którego pudełka. Warto pamiętać, że te które mają silikonowe pokrywki wciskane wykorzystujemy do bardziej gęstych produktów typu humus, gęste dipy czy sosy.
1. Pojemnik B.BOX – dwie silikonowe części nakładane jedna na drugą. Można w nich zrobić galaretkę, zabrać humus z marchewkami czy porcję jogurtu z owocami. Pasuje do obu lunchboxów bboxa.
2. BranQ – duży i mini B.Box
Najbardziej ekonomiczna wersja pojemnika jaką znajdziesz. Do tego Branq to polska marka i produkują swoje pojemniki w Polsce.
3. Sistema – duży i mini B.Box
Lepszą cenę znajdziesz na amazonie niż w polskich sklepach. Chyba, że akurat jakiś dyskont zrobi promkę 😉
4. OMIE DIP – duży i mini B.Box
Silikonowy pojemnik dedykowany lunchboxów OMIE BOX i OMIE UP, ale tutaj też fajnie się sprawdzi.
5. Citron – duży i mini B.Box
Pudełeczka siliikonowe sprzedawane w zestawie 4 sztuk. Różne wzory i kolory 🙂
6. Stalowe Lekkabox – duży i mini B.Box
Stalowe pojemniczki z silikonową pokrywką
7. Squezzy Yumbox – silikonowe buteleczki na sosy, jogurty, musy, etc
Raczej używam z dużym bboxem, ale także z pojemnikami na sałatki do sosu. W B.Box mini musiałabym go włożyć do prawej komory lub wrzucić luzem do torby.
Małe buteleczki na sos sojowy
To oczywiście w sytuacji, gdy dziecko lub sami zabieracie sushi na wynos. Jeśli zamawiacie sushi w restauracji można skorzystać z buteleczek podawanych razem z daniem. Warto jednak zaopatrzyć się w takie małe buteleczki.
O ile my dorośli doskonale poradzimy sobie nawet z większym pojemnikiem, do którego wlejemy sos, to z dziećmi może być bardziej widowiskowo, gdy ten sos wyląduje na ubraniu zaraz po otwarciu.
Dodatkowo taki pojemniczek bardzo ładnie wygląda w lunchboxie, a przecież jemy oczami.
Foremki do kanapek, ciastek
Kolejne akcesoria do lunchboxa to wykrawaczki, specjalne foremki do kanapek czy zwykłe foremki do ciastek, które także sprawdzą się przy urozmaicaniu kanapek. Przyznam szczerze, że gdy po raz pierwszy przygotowałam Pierworodnej takie kanapki to wróciła z hasłem: wszyscy się zachwycali i chcieli mi zjeść.
W internecie znajdziecie wiele propozycji na zakup takich wykrawaczek. Warto też zobaczyć, czy nie masz w domu foremek do ciastek, które poradzą sobie z takim zadaniem.
Moje poniższe zestawy to bardzo dawne zakupy, ale ostatnio znalazłam poszukiwaney przeze mnie wykrawacz w formie puzzli do kanapek. Oferty sklepów są coraz bogatsze.
Fajnym gadżetem jest także nóż karbowany, który zdecydowanie zmieni wygląd krojonych warzyw. Mój jest tani i prosty, a sprawdza się genialnie. KLIK!
Spośród opcji foremek warto zwrócić uwagę także na te wykrawaczki. Korzystam czasami z takich (KLIK!)
Foremki na jajka
Niektórzy twierdzą, że to totalna fanaberia, ale przy pomocy takich foremek możesz nadać wybrany kształt ugotowanemu jajku. Takie foremki fajnie sprawdzają się przy produkcji domowego sushi.
Aktualnie jest wiele firm, które produkują takie gadżety. Faktem jest, że sprawdzały się u nas dopóki Marianna jadła jajka. Odkąd obraziła się na jajka nie korzystamy z tych akcesoriów. Wróciłam do ich używania przy Juniorze. My mamy foremki do jajek tescoma i drugie, które znajdziesz chociażby w sklepie z lunchboxami i gadżetami do lunchboxów. Działa tam kod rabatowy FANABERIE
Przegródki
Przegródki do bento czy lunchboxa to coś, co pomaga nam w rozdzielić pokarmy, które chcemy spożywać oddzielnie lub zmieszać dopiero przed jedzeniem.
Do monbento oraz do littlelunchbox można dokupić specjalne rozdzielacze, które można dopasować sobie też kolorystycznie do swojego pudełka. Monbento ma też fajne foremki silikonowe, które można wykorzystywać do pieczenia owsianek, omletów, mini tart.
Sztućce
Niektóre zestawy mają już swoje sztućce. Aktualnie producenci zwracają coraz większą uwagę na te akcesoria. Jeśli korzystacie z lunchboxa, który nie posiada sztućców warto zakupić sobie lub przeznaczyć jakieś ulubione sztućce wielorazowe.
Wybór jest ogromny. Można wybierać metalowe, bambusowe, z plastiku wielokrotnego użytku lub drewniane.
Kilka propozycji z linkami do sklepów, które sprawdziliśmy. W sklepie twojlunchbox działa kod rabatowy FANABERIE
Komplet sztućców Klikk Pocket Organic Nature
Na pewno są niezbędne gdy zabierasz zupę na wynos, sałatkę badź typowe danie obiadowe.
Inne przydasie do lunchboxa
Z rzeczy przydatnych, zachęcających dzieci do jedzenia zwłasnego pudełka na pewno warto wymienić jeszcze naklejki. Mogą być to naklejki z ulubionym bohaterem, warzywami, owocami lub coś, co lubi dziecko.
Szukając takich naklejek możecie znaleźć specjalne do lunchboxów w „specjalnej” cenie, albo poszukać w sklepach papierniczych naklejek wodoodpornych. Wyjdzie taniej 🙂 Fajnie sprawdzają się także tatuaże, takie jak np te warzywa i owoce ze sklepu Helpa lub o bardzo różnorodnej tematyce dla dzieci TUTAJ KLIK!
Tych różnych akcesoriów jest bardzo dużo. Warto wybierać takie, z których skorzystamy więcej niż raz.
Odrębną kategorią sa dla mnie termosy i bidony.
Jeśli zastanawiasz się, czy to jest konieczne, aby zacząć zabierać jedzenie do szkoły czy pracy odpowiadam – NIE.
Absolutnie nie jest to konieczne. Mnie sprawia jednak dużo frajdy przygotowywanie kanapek o różnych kształtach, dodawanie widelczyków czy wykałaczek do owoców i warzyw.
Z obserwacji wiem, że dziecku też sprawia to radość więc dlaczego nie 🙂
Podstawą jest na pewno pudełko na wynos, które będzie szczelne, praktyczne i dziecko będzie chętnie z niego jadło posiłki.
Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne.
Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moje rekomendacje.