Książki dla dzieci

Przypowieść O srebrnej łyżce

7 maja 2017

Przypowieść „O srebrnej łyżce” to kolejna książka Wydawnictwa Egmont z serii Poczytaj ze mną, którą poznałam dwa lata temu. Dotychczas ukazało się już jedenaście pozycji, a każda z nich reprezentuje inny typ literatury.

Mówi się, że każde szczęście musi się kiedyś skończyć. Nie jestem pewna, czy naprawdę musi jednak pozostaje faktem, że zwykle się kończy. Czasem wygasa sobie spokojnie samo, a czasem coś niedobrego kładzie mu kres.

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, aż 63% Polaków nie czyta wcale. Warto to zmienić zaczynając od nauczenia magii przenoszenia się w świat wyobraźni, nauczenia samodzielnego składania  zdań.

O srebrnej łyżce

Justyna Bednarek, w przypowieści o srebrnej łyżce zabiera czytelnika w odległy, ale ciągle mi bliski i doskonale znany świat z Biblii i kultury żydowskiej. Tematyka ta zainteresowała mnie podczas studiów polonistycznych i pogłębiałam ją pisząc pracę magisterską.

Ta przypowieść mogłaby być jednak osadzona także w każdej innej kulturze. W baśniach żydowskich pojawia się często charakterystyczny splot elementów magicznych i duchowych. Te elementy możemy także dostrzec w tej przypowieści. To barwna opowieść o srebrnej łyżce i ludziach, którym towarzyszy ona w życiu.

To opowieść  o losach Lahmanów i ich syna Dawida, który w musiał się rozstać ze srebrną łyżką, ale zostawił jej ważne zadanie.

O srebrnej łyżce

O srebrnej łyżce

Opowieść „O srebrnej łyżce” w poetycki sposób pokazuje, co jest w życiu najważniejsze.

Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów

gdy pada deszcz w jaskini goblinów

Fantasy to taka opowieść, dzięki której możemy przenieść się do innego, fantastycznego, pełnego magii świata. Spotkamy tam fantastyczne istoty (elfy, trole). To w krainie fantasy przeżyjemy niezwykłe przygody, będziemy uczestniczyć w walce dobra ze złem. – pisze Zofia Stanecka, autorka „Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów”.

gdy pada deszcz w jaskini goblinów

gdy pada deszcz w jaskini goblinów

To przepęłniona magią opowieść o przygodach Gai i jej przyjaciół. Gaja wraz z przyjaciółmi walczy o uwolnienie swojego brata – Feliksa, który wpadł w niezłe tarapaty. Czy uda się wyprawa w świat goblinów i czy uda się je oswoić? Warto sięgnąć po kolejną książkę z serii „Poczytaj ze mną” Literackiego Egmontu.

Prof. Grzegorz Leszczyński, Prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży podkreśla, że seria ta kształtuje nawyk wspólnego czytania i przeżywania.

Czytanie razem to zupełnie nie to samo, co czytanie komuś.

 

Recenzja powstała w ramach współpracy z 

„Poczytaj ze mną” to seria książek Egmontu, która ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form i gatunków literackich. Baśń, humor, fantasy, kryminał, reportaż, wierszowana bajka, przygoda…
Literatura ma wiele barw. Warto pokazać je dzieciom, by odkryły bogactwo utworów literackich, ich odcieni i kolorów w słowie oraz obrazie. W powstawanie kolejnych książek z cyklu zaangażowani zostali czołowi współcześni polscy autorzy i ilustratorzy.

POLECANE WPISY