Książki pod choinkę – prezentownik dla dzieci 2022

by Matczyne Fanaberie

Dla jednych książka pod choinką to najgorszy scenariusz prezentowy. Na szczęście u nas prezent w postaci książki po choinką to cały czas dobry wybór.

Mam wrażenie, że z czytaniem to trochę jak z jedzeniem i innymi nawykami, które dzieci kopiują od nas. Ostatnio Pierworodna przypomniała mi o tym, że wspólne czytanie cieszy nie tylko, gdy dziecko nie potrafi jeszcze tego robić samodzielnie. Czytanie dziecku to jeden z największych podarunków, jakie możemy ofiarować dzieciom, wspólnie wyruszamy w niezwykłą podróż czytelniczą.

Książki pod choinkę – świąteczny wybór książek dla dzieci

Poniższe zestawienie to książki, które sprawdziliśmy, tzn. każda z nich już została przeczytana i wie, że warto po nie sięgnąć. To szeroki wachlarz tematów. Od świątecznych poszukiwań Mikołaja, propozycje kulinarnych książek dla dzieci, tematy fantasy, trochę nauki w dobrym wydaniu. To aż 25 książek, które będą fantastycznym prezentem dla dzieci na Święta.

Podpowiadam, że warto sięgnąć po wcześniejsze zestawienia książkowe, w których znajdziesz:

  1. Zestawienie książek dla dzieci w wieku 6 – 12 lat – 13 sprawdzonych i trafionych prezentów.
  2. 20 książek polecanych przez naszą 10 latkę – TUTAJ
  3. Ubiegłoroczne zestawienie 24 książek dla dzieci, które cały czas jest jednym z najczęściej odwiedzanych wpisów z propozycjami prezentu w postaci książki. – TUTAJ

Czy łatwo jest dziś wybrać książkę dla dziecka? Z każdym rokiem jest mi coraz trudniej, bo moje dzieci czytają coraz więcej, a ja w codziennych sytuacjach doświadczam, jak ważne jest czytanie w ich i w moim życiu.

1. Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta

książki pod choinkę dla dzieci

Nie wiem, kto bardziej chciał przeczytać tę książkę – ja czy Pierworodna.

„To dziewczyńska wesja świątecznego dobra i jego początku” – taką rekomendację otrzymałam od córki, gdy oddawała mi książkę do przeczytania. Tak, ta ocena była trafna, bo to feministyczna wersja historii o Świętym Mikołaju, a dokładniej o Mikołajce. To czarująca opowieść o tym jak jeden prosty gest dobroci zapoczątkował falę dobra, której doświadczamy każdego roku.

Ta książka, w mojej ocenie, nie ma ograniczeń wiekowych, fenomenalnie wprowadza w nastrój Świąt.

2. Jak poznałem Świętego Mikołaja

świąteczna książka

Ta propozycja od Wydawnictwa Wilga pozwala nam pozostać w stricte świątecznym nastroju. Troche „trąci” dobrze znaną większości Opowieścią Wigilijną, ale w dobrym znaczeniu do tego nawiązując.

To opowieść, o tym, co się dzieje, gdy dziecko (nasz bohater) usłyszy, że święty Mikołaj nie istnieje.

Świąteczna propozycja z której bije dobroć, miłość i zrozumienie.

3. 15 (u)ważnych opowieści

książki dla dzieci pod choinkę i na urodziny

Tę książkę kupiłam z polecenia i przyznam, że trochę z przekory, bo niby co może być nowego, innego w dobrze znanych bajkach?

Wydawnictwo Olesiejuk wydało piękną, wartą zatrzymania się i poczytania książkę w nowczesnej formule. Podczas czytania macie towarzystwo dwójki nastolatków – Han i Alex, którzy komentują opowiadane historie filmowe.

W książce znajdziecie, oprócz opowieści, ciekawostki oraz wyzwania przygotowane przez specjalistów, które otwierają czytelnika i słuchacza na doświadczanie różnorodności.

Po każdej opowieści, którą przecież dobrze znamy, pojawiają się pytania, uruchamia się dziecięca ciekawość. Trenujemy trudną umiejętność, wręcz sztukę stawiania pytań. Książka uczy uważności na siebie i innych..

4. Nauka to lubię. Jak działa człowiek?

książki dla dzieci o człowieku

Jestem fanką Tomasza Rożka i moje poranki z Radiem 357 zawsze są okraszone Jego przepiękną erudycją, dykcją i wiedzą. Książka miała być na gwiazdkę, ale nie dałam rady wytrzymać i wspólnie z Juniorem eksplorowaliśmy ją już po zakupie.

Nauka. To lubię. Jak działa człowiek” to książka dla dużych i małych czytelników. To fenomenalna podróż po ciele człowieka. Autor w bardzo przystępny sposób, prostym językiem i ciakawą grafiką uczy dzieciaki skąd pochodzą, o komputerze ukrytym w naszym mózgu, jak należy jeść. Opowiadając o układzie pokarmowym wykorzystuje moje ulubione porównanie z tankowaniem samochodu. Ja często na zajęciach z dziećmi też powtarzam, że jedzenie to nasze paliwo. Ostatnio nawet były porównania o złym jedzeniu i zatankowaniu beznzyny do disla.

Kolejna wspaniała propozycja na prezent, któy można wzbogacić zeszytem zabaw. Mam tylko jedno ale 🙂
Dlaczego nie ma nic o talerzu żywieniowym?

5. Bardzo niesamowita medycyna

ksiązki pod choinkę

Na blogu znajdziesz wcześniejsze zestawienie książek o ciele człowieka (TUTAJ) i kiedy sądziłam, że etap fascynacji tą tematyką już minął Juniorowi to poznaliśmy książkę Adama Kay „Twoja Anatomia”.

Z kolejnym tytułem przepadł i czyta, przybiega z ciekawostkami i opowiada. Wraca do wcześniej przeczytanych fragmentów i chichocze. Trudno go oderwać od niej. Treści merytoryczne są przeplatane zabawnymi obrazkami.

Junior ma 8 lat i obcowanie z tematami ciała człowieka są mu znane, ale jeśli dopiero zaczynacie eksplorować ten temat to polecam bardziej książkę Tomasza Rożka. Ta pozycja dedykowana jest dla młodzieży, czyli 10 – 11 lat i wzwyż. Czy to znaczy, że powinnam schować tę książkę przed 8 letnim Juniorem? Nie, bo doskonale odnajduje się w tym humorze, merytoryce, której próżno szukać w innych książkach o tej tematyce. Tutaj jest dużo treści merytorycznych okraszonych zabawnymi ilustracjami. Cieszę się, że nie są to zdjęcia, a czarno białe ilustracje. Sama bym się bała 🙂

To ogrom wiedzy o tym, jak wiele trudności pokonaliśmy jako ludzie, w temacie leczenia.

6 – 9. Książki z serii Akademia Mądrego Dziecka Wydawnictwa Harperkids 

ksiązki dla dzieci prezent

j

10. Seria Niefortunnych Zdarzeń

Jeśli Wasze dziecko kojarzy serial, z radością również sięgnie po książki. Wiem, wiem, że kolejnośc pownna być odwrotna, ale w sumie dlaczego ?

To kolejne wydanie tej serii, która liczy aż 13 tomów. Co ciekawe, a zarazem zaskakujące nie tylko dla mnie, bo Pierworodna szybko mi to sama zakomunikowała, każdy tom zaczyna się ostrzeżeniem, że szczęśliwego zakończenia nie będzie.

W sumie nie powinno nas to dziwić, bo seria ta ma wokół pełna trzynastek, a jak wiemy to nie jest szczęśliwa liczba.

13 rozdziałów w każdej z 13 książek serii, które są pełne zwrotów akcji, dziwnych i niebezpiecznych. To opowieści w których Hrabia Olaf ściga biedne rodzeństwo (Wioletkę i Klausa), walczy z każdym, kto może zagrozić w przejęciu fortuny.

To jednak nie żaden horror 🙂 Znajdzicie dużo sytuacji, w których czytelnik dostrzega korzyści płynące z czytania książek oraz wiele nawiązań do różnych innych dzieł literackich.

11. Seria Baśniobór – Smocza Straż

Razem z bohaterami wkraczamy w krąg fantastycznych zdarzeń. Baśniobór to przepiękna opowieść o tajemniczym rezerwacie magicznych stworzeń. Autor opowiada historię Kendry i Setha, którzy wyjeżdżają do swoich dziadków. Podczas wizyty okazuje się że posiadłość dziadków to magiczny rezerwat, a nieświadome prowadzą do przejęcia Baśnioboru przez złe stworzenia.

Tutaj nie można poprzestać na jednym tomie. Ta historia wciąga 🙂

12. Za górami. Gwiezdny zegar. Tom 2

„Gwiezdny zegar. Za górami” to kontynuacja serii o dwóch siostrach, które wracają przez drzwi w drzewie do innego świata. Kiedy tylko pojawiła się kontynuacja Pierworodna wróciła wraz z bohaterkami do fantastycznego świata. To miała być krótka podróż, na chwilę, aby zrobić zdjęcia i udowodnić dorosłym istnienie tego świata.

Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem i drzwi się za nimi zatrzaskują. Gdy młodsza z sióstr zostaje porwana sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Książka wciąga, trudno się od niej oderwać.

13. Magisterium. Próba żelaza

To pierwsza z książek wydawnictwa Moondrive, która znalazła się w tegorocznym zestawieniu książek idealnych jako prezent na Świeta.

Ta propozycja to dobre fantasy skierowane do młodzieży. Czytając możemy odnajdywać wiele podobieństw do serii z Harrym Potterem, ale Pierworodnej wcale to nie przeszkadzało, a wręcz świetnie bawiła sie wyłąpując takie smaczki.

14. Oddam Ci słońce

Obyczajowa opowieść o relacjach, więzi między twórczymi bliźniętami: Noah i Jude. Książka zdecydowanie dla młodżieży, celowałabym wiek ok 13 – 14 lat. Czytelnik znajdzie tutaj wiele codziennych sytuacji, jakie znamy z relacji między rodzeństwem, odkrywanie siebie, w tym swojej orientacji seksualnej. Pojawia się także wątek faworyzowania przez jednego z rodziców, dążenie do miłości i akceptacji.

Ta opowieść jest pisana jakby przez dwóch narratorów, z dwóch perspektyw, ale warto także zwrócic uwagę na barwny, piękny język, co jeszcze dosadniej oddaje artystyczny charakter bohaterów.
Noah zaprasza czytelnika do swojego świata wykorzystując tworzone portrety i autoportrety, a Jude towarzyszy biblia babci Sweetwine. Co charakterystyczne oboje kochają sztukę

Ta książka wymaga uwagi przy czytaniu, aby dostrzec smaczki językowe, wyłapać piękne cytaty.

„Słońce, gwiazdy, ocean, drzewa, wszystko za ciebie oddaŁam”

15. Zatrute serce  

To kolejna książka, która została wręcz „zjedzona” tego samego dnia. Pierworodna dostałą ją na mikołajki i już wieczorem była po lekturze, o której mogłyśmy dyskutować.

Co ciekawe, ja zachwyciłam się okładką, a Pierworodna po przeczytaniu stwierdziła, że okładka jej nie przekonała, ale to kolejny przykład, że nie warto oceniać książek po okładce.

Książka inspirowana mitologią grecką, opowieść fantasy z wątkiem LGBTQ. Briseis, główna bohaterka, to dziewczynka posiadająca niezwykłą moc. Mieszka ze swoimi przybranymi mamami, nie ma nikogo z biologicznej rodziny. Bri ma niezwykłą moc „komunikacji” z roślinami, które rosną w zawrotnym tempie, a dodatkowo jest odporna na ich trucizny.

Pewnego dnia otrzymuje list z informacją, że odziedziczyła dom po zmarłej ciotce. Dom jest ogromny, a obok znajduje się ogró i ogród trucizn. Trochę z motywu Tajemniczego ogrodu, trocę z mitologii i powstała dobra książka.

16. 321 intrygujących faktów o zwierzętach
i 321 fascynujących faktów historycznych 

Kocham tę serię.

17. Ładna historia

19. Benzema. Wydarzyło się naprawdę.

Coś co zachwyci każdego wielbiciela piłki nożnej. Bardzo polecam spojrzeć na całą serię Wydarzyło się naprawdę jeśli macie w planach zakup prezentu dla dziecka, które kocha piłkę nożną.

Bardzo podoba mi się ta seria, bo jest napisana przystępnym językiem, strony książek wypełnione są ciekawostkami i pełne futbolowych „smaczków”. To fajnie przygotowane biografie sportowców dla młodzieży. 

Z takich futboolowych książek na pewno warto jeszcze zwrócic uwagę na Wielką księgę piłek, która została napisana przez komentatora sportowego Michała Pola. Książka jest pełna ciekawostek, interesujących historii i odpowiada na każde pytanie związane z piłką nożną.

20. Wiłka smocza dziewczynka  

Bohaterkami książki są dwie dziewczynki: Pola (11 lat) i jej siostra Klara (7 lat), zwana Bułeczką. Ich życie zaraz sie zmieni, bo rodzina ma sie powiększyć, gdyż mama dziewczynekj jest w ciąży.

Niefortunnie trafia do szpitala, a tata ciągle w podróżach służbowych. W zaistniałej sytuacji dziewczynkami zajmuje się lekko zakręcona i postrzelona ciotka Patrycja.

To współczesna baśń o dzieciach, które muszą wskazać dorosłym drogę i przypomieć, co w życiu jest najważniejsze. 

21. Rok z filozofami

Przepiękne wydanie książki aż prosi się, aby podarować ją komuś bliskiemu. Wydawnictwo Znak oddało w ręce czytelników książkę z cytatami i sentencjami na każdy dzień.

Pięknie wydana w twardej oprawie, z kartami na których czekają sentencje na każdy dzień roku. Te myśli, dla każdego będą znaczyły coś innego. Co ciekawe możemy je interpretować za rok, czy kilka miesięcy zupełnie inaczej 🙂 Rok został podzielony na pory roku, co też dodaje uroku.

To wielowymiarowe spojrzenie na świat, co czyni książkę ponadczasową.

22. Ogrzyca i dzieci

Książki Kelly Barnhill pojawiały się już w zestawieniach Pierworodnej. Kiedy zobaczyłam, że jest coś nowego bez zastanowienia wiedziałam, że to musimy sprawdzić.

Autorka powraca do nas w przepięknej baśniowej opowieści o przyjaźni. To historia zawierająca elementy fantastyczne – choćby postać Ogrzycy czy porozumiewanie się dzieci z ptakami.

o tym, że to, co złe, przybiera różne maski i czai się czasem tam, gdzie zupełnie się tego nie spodziewamy. To także opowieść o potędze czytania! Wszak mądrości zawarte w książkach nie przemijają 

Do tego piękne wydanie, które znajdziecie w Wydawnictwie Literackim, jest idealną propozycją na prezent.

23. Nieoficjalna książka kucharska Harry’ego Pottera.
Od kociołkowych piegusków do ambrozji:
200 magicznych przepisów dla czarodziejów i mugoli

Zbiór przepisów, czyli idealna propozycja dla wielbiciela kulinarnych eksperymentów z serii książek o Harrym Poterze. Nie zawiera zdjęć, a jedynie ryciny. Dla mnie to duży plus po ubiegłorocznej publikacji z przepisami dań o tym charakterze w Kuchni Hogwartu – pisałam o niej TUTAJ

24. Srebrna łyżka dla dzieci

To książka na którą bardzo czekałam mając anglojęzyczne wydanie.

Srebrna łyżka dla dzieci, to specjalne wydanie bestsellerowej książki kucharskiej, którą podobno można znaleźć w każdym szanującym się włoskim domu. To genialna wyprawa poprzez smaki i zapachy, ale także ogrom ciekawostek o Włoszech i tamtejszych przysmakach. 

Każdy z zaprezentowanych przepisów opatrzony jest szczyptą ciekawostek, zawiera listę składników, czynności do wykonania przedstawione krok po kroku, które zostały zobrazowane genialnymi ilustracjami. Znajdziecie także dużo wskazówek dla młodych kucharzy! Kropką nad „i” jest fotografia gotowej potrawy.

To druga tegoroczna książka z kuchnią włoską, która skradła me serce. Pierwsza to wydana przez Wydawnictwo Znak Italia na talerzu

25. Opowieści dziadka profesora

To jeden z ostatnich zakupów książkowych do tego zestawienia.

Lubię książki edukacyjne stąd kilka takich było już powyżej a ta jest kolejną książką z edukacji żywieniowo – kulinarnej, która jest przykładem połączenia różnych obszarów wiedzy. Autorzy zachęcają dzieci wręcz je „zmuszają” do myślenia i działania całościowego.

To wciągająca podróż po świecie roślin przepleciona użyteczną wiedzą i ciekawostkami.

Na końcu znajdziecie przepisy na smaczne potrawy z różnych stron świata.

Dlaczego powstał ten prezentownik?

Na blogu wielokrotnie pisałam o tym, że waro czytać z dziećmi i czytać dzieciom. Dziś po ponad 10 latach tej przygody z dziećmi nie żałuję ani jednej przeczytanej przeze mnie czy przez dzieci książki. Nie żałuję żadnego wieczoru i żadnej podróży. Doceniam, jak bardzo to, co czytają, kształtuje ich świat.

Cieszy mnie fakt, że możemy dziś wybierać w różnorodnych propozycjach książkowych i że coraz więcej mamy na polskim rynku książek z holistycznym podejściem edukacyjnym.

Ściskam, Małgosia 🙂


Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne.
Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moje rekomendacje.

You may also like

1 komentarz

Bajki dla dzieci 2 października 2024 - 11:55

Ja mogę zaproponować dla młodszych dzieci książeczki bez czytania, ale z ogromną ilością obrazków…bardzo szczegółowych.
Te książeczki to między innymi: Rok na zamku, rok na placu budowy, rok w przedszkolu, rok w górach…..
Jest tego więcej, ale to świetna zabawa na spostrzegawczość.
Podoba się i młodszym i starszym dzieciom.

Odpowiedź

Zostaw komentarz