Książki dla dzieci, czyli co czyta 10 latka?

by Matczyne Fanaberie

Ostatnio na półkach Pierworodnej pojawiło się wiele nowych książek do czytania. Jak zawsze w jej przypadku większa część już została przeczytana. W związku z tym postanowiłam zebrać wszystkie te, które wg naszej Marianny są idealne do polecenia, jako książki dla dzieci w wieku 10 – 11 lat.

Często pytacie, co czytają nasze dzieci, a zestawienia tematyczne o książkach zawsze cieszą się dużym powodzeniem. Więc mam dla Was kolejny zestaw, a że dzieci rosną to przyszedł czas na książki 10 latków.

Tutaj macie kilka wcześniejszych zestawień poleceń naszych dzieci:

  • Książki na wakacje
  • 13 sprawdzonych książek dla dzieci w wieku 6 – 10 lat znajdziesz w tym zestawieniu KLIK
  • Kolejne zestawienie książki dla dzieci w wieku 7 – 9 lat, ale także starsze dzieci czy czytające 6 latki znajdą coś dla siebie. To nasz wakacyjny zestaw, który pomógł już wielu rodzicom przy wyborze książek.

W tym wpisie zebrałam jednak te książki, które Marianna czytała w ostatnim czasie. W większości przypadków książki były czytane wielokrotnie 🙂 Ten typ czytelnika tak ma.

Oczywiście w chwili, gdy ja wreszcie ogarnęłam temat to u niej są już kolejne książki.

Książki dla dzieci w wieku 10 – 11 lat

1. Dziewczynka z atramentu i gwiazd – Kirian Millwood Hargrave

To debiutancka książka Kiran Millwood Hargrave i wybierając nowości dla Pierworodnej zadbałam o to, aby ona była przeczytana w pierwszej kolejności. Dziewczynka z atramentu i gwiazd to opowieść o 13 letniej Isabell, z wyspy Moy, która niespodziewanie musi zmierzyć się z zadaniem uratowania rodzinnej wyspy. 

Genialnie zarysowana postać dziewczynki, ukazująca siłę i moc płynącą z małego serca. To piekna historia utwierdzająca czytelnika, że razem możemy więcej. Przyjaźń Isabell i Lupe pokazuje, że pomimo kłótni i różnic zdań, przyjaciel to nie tylko nazwa sama w sobie. Przyjaciel to osoba, na którą zawsze możemy liczyć.

Autorka podkreśla ponadczasowe wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu.

2. Sofia, dziewczyna z kościanego domu –

To kolejna ksiązka autorki ukazująca dziewczynkę jako silną, odważną osobę. Genialne łamanie stereotypów, które jest dużym atutem tej autorki.

12- letnia Sofia wychowywana jest przez matkę się wraz z młodszym bratem w kościanym domu. Mama wykonuje nietypowe zajęcie, jest ossuarystką ( osobą, która rzeźbi w kościach).
Pewnego dnia, w szczególnym dniu dla Sofii, bo w dzień jej urodzin, matka w niewyjaśniony sposób znika, zostawiając po sobie pewien tajemniczy naszyjnik oraz warsztat pełen kości.

Autorka rzuca naszą młodą bohaterkę w zupełnie jej obcy, dorosły świat. Sofia i jej młodszy brat Ermin próbują się odnaleźć w dorosłym świecie przepełnionym kłamstwami, tajemnicami.

3. Złota Gwiazdka – Emilia Kiereś

4. Srebrny dzwoneczek – Emilia Kiereś

To prosta, sentymentalna opowieść, która skłania czytelnika do refleksji. Pokazuje codzienność i uwypukla tak wielu nam znaną zasadę, że czasami pozory mogą mylić. Przypomina, że życie to nie bajka i warto dawać i korzystać z drugiej szansy.

To książka, która daje nadzieję, wyczula na niedolę, chorobę czy starość. Jednocześnie przypomina, że starość też może być piękna i wzniosła, gdy ma się obok dobrych i wartościowych ludzi.

Z zapowiedzi wydawniczych już wiem, że kolejne piekne opowieści autorki już czekają na czytelników.

5. Dziewczynka, która wypiła księżyc – Kelly Barnhill

Kolejna przepięknie wydana książka Wydawnictwa Literackiego.

Tutaj opis i recenzja wkrótce

6. Prawdziwe przyjaciółki
Najlepsze przyjaciółki
Przyjaciółki na zawsze

Historia podzielona jest na trzy tomy, a w każdym z nich poznajemy kolejne etapy z życia Sary. 

To seria, która zabiera czytelnika w świat pieknej ilustracji i treści. Wciągająca fabuła z bogatym słownictwem od króciutkich fragmentów wierszy po młodzieżowe slangi.

Komiksy pełne humoru, a jednocześnie wydarzenia osadzone w bardzo realistycznym świecie.

7. Strażniczka Słońca Maja Lunde

To fantastyczny duet autorki i rysowniczki. Maja Lunde wraz z Lisą Aisato z sukcesem kontynuują swój cykl ilustrowanych opowieści fantastycznych dla dzieci. Motywem przewodnim są pory roku. Po „Śnieżnej siostrze” przyszedł czas na wiosenną odsłonę.

Cudowna fantastyczna baśń i klimatyczne opowieści zachwycą dzieci i dorosłych. Książka kipiąca emocjami.
Znajdziecie złość i radość, miłość i samotność oraz wiele innych emocji wplecionych w przepiękne opowiadanie. 



8. Willa dziewczyna z lasu
Willa dziewczyna z Mrocznej Jamy

9. Żywicielka

Żywicielka to opowieść o lojalności, harcie ducha, przyjaźni i sile życia w niezwykłych warunkach. To trudna książka, do której warto usiąść razem z dzieckiem. Jak w przypadku każdej książki warto dostosować przeżycia do rozwoju emocjonalengo własnego dziecka. Jestem zdania, że trudne tematy należy przegadać, poszukać wytłumaczeń lub zwyczajnie pomóc zrozumieć je dziecku.
Zło jest i nie zniknie, gdy nie będziemy o nim mówić. Można z nim walczyć przede wszystkim za pomocą empatii, nauki tolerancji i mówieniu głośno o krzywdzie wyrządzanej innym. Książka niezwykle poruszająca, otwiera serce i uczy pokory.

10. Szkoła szpiegów

Książkowe panaceum na trudne czasy? Trochę tak, bo ta szpiegowska seria sensacyjna wciąga nie tylko tych, którzy omijają książki. Szkoła szpiegów to dobra propozycja młodych czytelników.

Przygody wypełnione niebezpiecznymi akcjami, intrygami oraz niesamowitym poczuciem humoru Stuarta Gibbsa. Książka genialnie spełnia swoją rolę. Wciąga czytelnika, który czuje niedosyt i chce więcej.


11. Beskid bez kitu


Sama rozkochałam się w tej opowieści słuchając jej w interpretacji Dominiki Kluźniak na storytel. Cudowna podróż na Łemkowszczyznę, zarówno tę dzisiejszą, jak i tę sprzed pół wieku.

Piękne słownictwo, dużo metaforycznych opisów, które wzbogacają język. Oj ile razy usłyszałam pytania: mamo, a co to znaczy?
Opowieść pełna magii, wspaniałych zwierząt, starych legend, wypełniona pachnącymi ziołami i świętojańskim ogniskiem. „Beskid bez kitu” opowiada o strachu przed innym, obcym i o oswajaniu tych lęków. O życiu w zgodzie z naturą i odnajdywaniu piękna tam gdzie nikt go nie szuka.

12. Flora Nicola Skinner

Trochę przewrotna książka z dedykacją dla tych dzieci najlepiej ułożonych i zawsze postępujących zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Sorrel Kolendra Fallowfield, główna bohaterka, to wzorowa uczennica pod każdym względem, wiodąca szare życie w szarym mieście. Jednak do czasu, aż Sorrel znajduje Nasiona Niespodzianki.

To dowcipna i magiczna opowieść o przyjaźni i miłości, poczuciu wspólnoty oraz ważnej roli przyrody w zyciu każdego człowieka.

13. Czarci młyn Agnieszka Płoszaj

Kolejna kryminalna przygoda w naszym książkowym zestawieniu.

Dzieci, które prowadzą własne dochodzenie w poszukiwaniu złodziei trafiają zawsze na ciekawe okoliczności przyrody.

Wciągająca, wartka akcja, sensacyjne zagadki i fabuła książki która cały czas trzyma w napięciu. Do tego barwni bohaterowie, a siostry Brylskie zdecydowanie do nich należą to gwarancja książki po którą warto sięgnąć.


14. Niezwykle kłopotliwe przygody Bronte Mettlestone

Kolejny tytuł z niezwykle pozytywną energią.

Główna bohaterka ma za zadanie wypełnić wolę testamentu rodziców, którzy nie przewidzieli, że przyjdzie jej się z tym zmierzyć, gdy będzie miała tylko 10 lat.

Podczas podróży nasza bohaterka poznaje wiele ciekawych osobowości, zarówno z rodziny, jak i z otoczenia rodziców. W tej drodze mieszają się przeróżne uczucia, a magia przeplata się z niesamowitymi przygodami.

15. Pierwsza zasada Punka

Dwunastoletnia Malú to dziewczynka inna niż wszystkie, a inni zazwyczaj nie są lubiani.

Książka o tolerancji i zrozumieniu, o walce do bycia wolnym na przekór sztucznym schematom. Przyznam, że odbyłyśmy z Pierworodną ciekawą rozmowę po tej lekturze.

16. Splash Charli Howard


17. Za duży na bajki

Sądzę, że bardziej popularny jest film o tym samym tytule niż książka, ale warto poznać pierwowzór. Za duży na bajki to dobra opowieść o dorastaniu, o relacjach, wartościach, którymi warto się kierować w życiu.

Jedna z tych książek, które motywują do myślenia. Waldek, główny bohater kochający gry komputerowe, musi stawić czoła zupełnie nowej sytuacji życiowej. Choroba matki, dorastanie, zmienia jego sytuację życiową. Szalona ciotka, pachnąca szarlotką, wprowadza, obcą mu jak dotąd, dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki. Z czasem okazuje się, że otrzymał od niej przy okazji najcenniejszą lekcję życia. 

To książka, która spodoba się zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dla nas, rodziców, to dobry przewodnik, o tym, jak budować relacje z dorastającym człowiekiem. Sparwdzi się nie tylko wśród książek dla 10 latków.

18. Zagadka Srebrnego Ducha. Klub przyrodnika.

Jeśli macie już za sobą lekturę pierwszej części, czyli Zagadkę Purpurowej Orchidei to zdecydowanie warto postawić kolejny krok i sięgnąć po Zagadkę srebrnego ducha, którą autorka oddała w ręce czytelników w pierwszym kwartale tego roku.

To druga część kryminalnej serii Agnieszki Stelmaszyk, autorki Mazurskich w podróży, do których nasze dzieciaki często wracają z radością. To niesamowita przygoda i propozycja dla miłośników wciągającej akcji i ekscytujących tajemnic.

Przyjaciele z Klubu Przyrodnika (Julia, Zuzia, Tomek i Dominik) wybierają się w podróż do klimatycznej Szkocji.

Czytelnik potyka się z bohaterami w bardzo tajemniczym i mrocznym miejscu. Na uwagę zasługują ilustracje, a także pięknie przedstawione w książce krajobrazy. Ciekawy zabieg z Biuletynem Przyrodniczym, który znajdziemy na końcu kilku rozdziałów. Przygotowane opisy i ciekawostki na temat ptaków, motyli czy płazów zainteresują nie tylko przyrodników.

Książka trzyma w napięciu do ostatnich kartek. Rozwiązanie zagadki znów wcale nie było takie oczywiste.


19. Biszkopt, pingwin i reszta

Biszkopt, Pingwin i reszta to wciągający zbiór 9 opowiadań o zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, niekiedy zupełnie nieprawdopodobnych. Czasami wydawałoby się wręcz niemożliwych.

Bardzo wartościowa książka, która pojawiła się u nas przypadkiem, ale jednak nie ma przypadków. Po przeczytaniu tej książki dzieciaki często wracały do niej słuchając audiobooka czytanego przez Artura Barcisia.

20. Kłopoty z Perfect

Pierworodna czyta wiele książkowych serii dla dzieci i nastolatków. Wśród nich warto zwrócić uwagę na serię Heleny Duggan Miasteczko Perfect. Trylogia horrorów w których perfekcyjność zaczyna uwierać. Czy można znieść perfekcyjnych ludzi w perfekcyjnych miastach? Czy ta perfekcyjność to zmora czy jednak przyjemna codzienność.

Czytając książkę, która w płynny sposób przeprowadza czytelnika przez wartką akcję możesz dostrzec za każdym razem coś więcej… Książka warta przeczytania zarówno przez dzieciaki, jak i rodziców.

Książki 10 lat i więcej

Czy to wszystkie książki, które znajdziecie na półce Pierworodnej? Czy w temacie książki na 10 lat to nasz ostatni wpis?

Zdecydowanie nie i mając na uwadze jej miłość do książek to nigdy nie uda mi się spisać wszystkich, które są warte polecenia. Ostatnio dużo u nas książek z Minecraftem, które znajdziecie we wcześniejszych wpisach.

Dziś chwilę ciszy i spokoju sponsorują nowości komiksowe od Egmontu. Już mi zapowiedzieli, że kolejne części też będzie warto kupić. A mi cóż pozostaje radość, że miłości do czytania nikt im już nie zabierze.

Spodobał Ci się mój artykuł? Poleć go znajomym!

Część zawartych w tym wpisie linków, to linki afiliacyjne.
Oznacza to, że jeśli klikając w nie, dokonasz zakupu, to ja otrzymam z tego tytułu drobną prowizję. W żaden sposób nie wpływa to na cenę, którą Ty zapłacisz, ale dla mnie będzie sygnałem, że cenisz moje rekomendacje.

You may also like

Zostaw komentarz