Dziecko

5 zachowań, które kształtują Twoje dziecko

27 listopada 2016
Macierzyństwo bez narzekań

Poznaj zachowania, które kształtują nasze dzieci, o których warto zawsze pamiętać i nie lekceważyć ich. My mamy bardzo świadome dzieciaki i zdania typu „przytul mnie, bo mi smutno”, czy „Kocham Cię najbardziej na świecie i na zawsze” są dla nas czymś naturalnym. Pielęgnujemy te cudownie proste i naturalne dzielenie się emocjami. Oczywiście są też te trudniejsze typu „nienawidzę Cię” czy „idź sobie, nie chcę Cię”.

Obserwując naszą dwójkę wiem, że jest 5 zdań, zachowań, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę dbając o rozwój emocjonalny dziecka.

Nie porównuj mnie z innymi

Tak często słyszę jeszcze od rodziców rówieśników naszych dzieci bezsensowne porównania. „Zobacz Marysia już się ubrała”, „dlaczego nie chcesz tańczyć tak jak Marysia”, czy „wszyscy już zjedli, a Ty ciągle jeszcze się guzdrzesz”.

Pozwól dziecku być sobą. Pozwól mu na samodzielne zdobywanie szczytów we własnym tempie rozwoju. To nie jest wcale łatwe, bo sama się złapałam na tym, że już moje myśli krążyły wokół porównań Antka do Marysi. Tylko po co?

Każde dziecko potrzebuje swój czas na poznanie świata i oswojenie go. Przygotuj się, by wspierać dziecko, ale cały czas pozwalaj mu być sobą.  Pozwól mu na błędy i upadki. Nie podnoś, jak się przewróci, ale zareaguj, gdy poprosi o pomoc.

Kochaj mnie i mów mi o swojej miłości

Każdego dnia mówimy sobie o swoich uczuciach. Cieszę się, że nasze dzieci słyszą to każdego dnia, a ich wyrażanie miłości nie raz już nas zaskoczyło.

Marysia mówi o swoich uczuciach bardzo świadomie i świadomie nazywa swoje emocje. Czasami potrafi mnie zaskoczyć, gdy leżymy sobie wieczorem w łóżku na naszych mamo-córkowych przyjacielskich ploteczkach i potrafi mi powiedzieć, że był moment, sytuacja w ciągu dnia, gdy było Jej smuto. Zdecydowanie jednak jest tych opowieści z przytulaniem, mówieniem sobie „kocham Cię mamo”, „kocham Cię moja najwspanialsza córko świata”.

Gdy przychodzi i ot tak mówi:

„Mamo, mogę Ci coś powiedzieć? (chwila zadumy) …

Kocham Cię najbardziej na świecie i na zawsze.”

radość macierzyństwa

Szanuj mnie 

Janusz Korczak podkreślał: „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”

Zachęcaj dziecko do nowego, podsuwaj rzeczy, zajęcia, które mogą pomagać mu w rozwoju, ale jednocześnie pozostaw swobodę. Nie pospieszaj, nie zmuszaj. Nie mów „sam chciałeś chodzić na piłkę, balet, etc” Dawanie możliwości wyboru i pozwalanie na mylne wybory to oznaka szacunku małego człowieka.

Nie ośmieszaj dziecka i nie strofuj na każdym kroku. Szanując dziecko akceptujesz Jego emocje. Zgadzasz się na wspólne poznawanie stanów emocjonalnych, przeżywanie uczuć.

Nie zawsze zgadzam się z moimi dziećmi, z ich pomysłami i wyborami, ale staram się je szanować. Szanuję ich niezależność i chociaż nie zawsze jest to proste staram się być dla nich przewodnikiem w poznawaniu siebie i świata.

Przygotuj mnie na zmiany

Każde nowe zdarzenie w życiu człowieka niesie ze sobą element niepewności, ogrom obaw i lęk przed tym, czego nie znamy. Takie nieznane jest stresujące zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Nie zostawiaj dziecka samemu sobie, gdy wiesz, że w Waszym życiu pojawią się ważne, czasami dotkliwe zmiany.

Na dziś największą rewolucją życiową dla Pierworodnej były trzy zmiany w jednym czasie – na przestrzeni 2 – 3 tygodni. Przeprowadzka, zmiana przedszkola i pojawienie się brata.

Do każdej z tych zmian staraliśmy się odpowiednio przygotować zarówno poprzez rzeczy namacalne, typu nowe łóżko, wspólne wybieranie ubrań dla brata czy urządzanie pokoju. Pamiętaliśmy także o sferze dużo ważniejszej, o dziecięcych emocjach. Poprosiliśmy wówczas o pomoc psychologa, żeby poobserwował nasze dziecko i zobaczył czy coś jeszcze powinniśmy zrobić.

Wówczas okazało się, że mój instynkt podpowiadał mi same najlepsze rozwiązania 😀

miłość matki

Przytulaj mnie

Uwielbiamy się przytulać 🙂 Wszyscy razem i każdy z osobna. Nie wiem, jak można funkcjonować bez tego ważnego codziennego odruchu. Aby przytulić drugą osobę każda okazja jest dobra. Uściski i przytulasy to znakomity sposób zarówno na radosne chwile, jak i te smutne, gdzie przytulas działa jak plater na ranę.

„by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie”. Virginia Satir

Przytulanie to magia!

– poprawia relacje

– redukuje stres i lęk (przytulanie wytwarza oksytocynę)

– powoduje, że czujemy się szczęśliwsi (przytulanie wyzwala serotoninę, tzw. hormon szczęścia.)

– redukuje napięcie.

Magie przytulania możecie aktualnie podziwiać w filmie i książkach „Trolle”.

Moc przytulania została również pokazana w książce „Proszę mnie przytulić”, którą serdecznie polecam.

Teraz biegnę przytulić się do moich szkrabów, które spokojnie układały klocki i bawiły się kolejką.

moc przytulania

 

 

 

POLECANE WPISY