Dziecko

5 pytań o świętego Mikołaja

21 grudnia 2017
5 pytań o świętego Mikołaja

Ciekawość dzieci wielokrotnie mnie już zaskoczyła. Czas bożonarodzeniowych przygotowań sprzyja pytaniom i próbom poszukiwań odpowiedzi na nie przez najmłodszych domowników.

Wiem, że już za chwilę pojawi się więcej pytań o Pana z białą brodą i w czerwonym wdzianku od naszych dzieci. Dziś jeszcze obserwujemy gimnastykowanie się innych rodziców, aby nie zburzyć wiary w świętego Mikołaja.

5 pytań o świętego Mikołaja

O co może pytać dziecko? Wszystko pewnie zależy od wieku, tego czy ma rodzeństwo, a także od tradycji rodzinnych. Pytań może być tak wiele, jak dzieci.

Obserwując najmłodszych, z którymi mam kontakt wyodrębniłam powtarzające się pytania o świętego Mikołaja.

1. Jak to możliwe, że Mikołaj w jedną noc
odwiedza wszystkie dzieci?

Mapy Google i napęd gwiezdnego pyłu i zaczarowany zaprzęg reniferów. Jeśli to okaże się zbyt mało wyczerpujące zawsze warto posiłkować się faktem, że Mikołaj ma ponad 24 godziny ze względu na kształt ziemi i wszystkie strefy czasowe oraz wielu pomocników na całym świecie.

5 pytań o świętego Mikołaja

2. Jak Mikołaj do nas wejdzie
skoro nie mamy komina? 

To seria pytań dzieci, które pojawiają się po obejrzeniu bajki lub ilustracji w książce pokazujących Mikołaja wpadającego przez komin.
Odpowiedź: Wejdzie przez drzwi wejściowe! Warto podkreślić, że dla Mikołaja to zawsze najbezpieczniejszy sposób dostarczenia prezentów.

Można wspólnie z dzieckiem przygotować specjalny magiczny klucz dla świętego Mikołaja. Amerykanie w ramach przygotowań do Świąt wieszają klucze na czerwonej tasiemce, na drzwiach z dołączonym zabawnym liścikiem. Zazwyczaj dzieci dołączają wierszyk informujący o przeznaczeniu klucza.

5 pytań o świętego Mikołaja

3. Skąd Mikołaj  wie, czy dzieci
się ładnie zachowywały? 

Sama od dziecka słyszałam, że Święty Mikołaj ma oczy wszędzie. Na całym świecie ma rzesze pomocników i dzięki nim wie, jak zachowywało się każde dziecko.  Drużyna Świętego Mikołaja każdego dnia zgłasza Mikołajowi czerwone alarmy zachowań. W drużynie są rodzice, nauczyciele, pani ze sklepu i kierowca z autobusu.

5 pytań o świętego Mikołaja

5 pytań o świętego Mikołaja

4. Dlaczego Mikołaj ma taki sam
papier do pakowania jak moja mama? 

Ups! Już prawie Cię mamy mamo, ale okazuje się, że i z takim pytaniem można sobie poradzić ♥

Czasami zdarza się, że Mikołaj odkrywa, że ​​przygotowany prezent nie jest zapakowany. Oznacza to, że jakiś Elf nie wykonał swojej pracy i najprawdopodobniej Mikołaj może go zdegradować do gorszej pracy.

Sam Mikołaj po cichutko wkracza do pokoju z pudłem z kolorowymi papierami w naszym domu i korzysta z zapasów mamy. Oczywiście zostawia Jej liścik informujący o drobnej pożyczce i że odwdzięczy się już za rok 🙂

5 pytań o świętego Mikołaja

Żródło: Fotolia

5. Jak to możliwe, że Mikołaj nie ma bólu brzucha
po zjedzeniu wszystkich ciasteczek i wypiciu mleka?

Widziałeś brzuch Mikołaja? Nie mam wątpliwości, że zmieści się tam wiele ciasteczek i mleka ♥

Jakimi odpowiedziami można się posiłkować, gdy powyższe nie zadziałają?

“Idź, zapytaj tatę”

“To magia Świąt”

Można też przygotować rekwizyty pozostawione w domu po wizycie Mikołaja 🙂

Jak sobie radzicie z takimi pytaniami? 

 

POLECANE WPISY

 • No dobra, a jak to jest ze jest Mikołaj w Ikei i w żłobku i na festynie na Piotrkowskiej i one zupelnie inaczej wyglądają?

 • Mama Tosiaczka

  Tak, pamiętam, że pytałam rodziców jak to możliwe że Mikołaj w jedną noc odwiedzi wszystkie dzieci? No i jak wszedł do domu skoro wiem, że mama zawsze zamyka okna bo jest zimno 🙂

 • Nigdy wcześniej nie musiałam się zmierzyć z takimi pytaniami bo córka była zbyt mała a poza tym, uznaliśmy z mężem, że maga świąt to prezenty wręczane przez najbliższych. Ale wychodzi na to, że to samo dziecko dyktuje nam scenariusz – wystarczy, że gdzieś usłyszy o Mikołaju i już nie wierzy rodzicom, że to oni kupują prezenty 🙂

  • a potem nie wiadomo kiedy zacząć uświadamiać, czy w ogóle ruszać ten temat

   • No właśnie. Ale zostawiam tak jak jest, rozwinie się samo 🙂

 • Nie jest łatwo z tym Mikołajem, ale najważniejsze, że przychodzi. 😉