Dlaczego nie da się żyć bez gier? – seria Zakład, że tego nie wiesz!

by Matczyne Fanaberie

Minęły kolejne dwa tygodnie i już mamy następną książkę z serii Zakład, że tego nie wiesz. Dlaczego nie da się żyć bez gier?
Zdecydowanie warto docenić opcję prenumeraty. Bez wychodzenia z domu, a książka dostarczona. Poprzedni tom: Dlaczego nie da się żyć bez internetu wzbudził Wasze zainteresowanie i możecie być pewni, że tom Dlaczego nie da się żyć bez gier jest zdecydowanie wart waszej uwagi.

Gry planszowe to u nas codzienność i nie wyobrażam sobie mojego dzieciństwa i macierzyństwa bez gier planszowych. Zarówno takich typowo dziecięcych wspierających ich rozwój, jak i typowo rodzinnych, czy gier dla dorosłych. Teraz doceniam jeszcze bardziej nasze zasoby gier planszowych, karcianych, a także zamiłowanie dzieciaków do gier online.

Dlaczego nie da się żyć bez gier? – seria Zakład, że tego nie wiesz!

Dlaczego nie da się żyć bez gier

Pierwsze gry pojawiły się już w starożytnym Egipcie, a gra o nazwie senet, która przypominała współczesne planszówki, była ulubioną rozrywką faraonów. Niestety, nie zachowały się informacje odnośnie zasad tej gry, a ciekawie byłoby zagrać w grę z czasów faraona.

Obserwuję ostatnio dużą popularność gier karcianych. Karty do gry wynaleziono w Chinach, podobnie jak grę w domino czy madżonga. Z kolei szachy pochodzą z Indii.

Mam wrażenie, że rynek gier planszowych przeżywa swój renesans. Dodatkowo aktualna sytuacja sprzyja korzystaniu z tego rodzaju rozrywki siedząc w domu.

Czym jest gra? Wspólna zabawa jest jedną z najstarszych form kontaktu – to jedna z cech, które wyróżniają nas jako gatunek. Właśnie dlatego dla ludzi niemal wszystko może stać się grą.


Warto pamiętać, że gry to nie tylko siedzenie przed ekranem i gry online.
My chętnie korzystamy z gier na dworze, wszelkich gier chodnikowych, podwórkowych, czy gier z kamieniami.

Wszelkie gry od zawsze były sposobem na zdobycie ważnych umiejętności i wyrobienie pewnych nawyków, np. zabawa w chowanego dla naszych przodków była dobrym treningiem przed prawdziwym polowaniem. Zabawa w chowanego została pierwszy raz opisana w starożytnej Grecji, 2000 lat przed naszą erą. Prawdopodobnie jednak była znana dużo wcześniej.

Czy granie jest szkodliwe?

Dlaczego nie da się żyć bez gier

Książka Dlaczego nie da się żyć bez gier porusza zarówno aspekty historyczne, edukacyjne, jak i zdrowotne w kontekście korzystania z gier.

Jeśli zaczniemy analizować zasadność korzystania z gier i dlaczego lubimy grać w gry od razu zauważam, że lubimy się czuć w czymś dobrzy, zwiększać swoje umiejętności, zdobywać kolejne cele. Gry (szczególnie gry online) są zaprojektowane tak, aby nam tego dostarczać, stawiają przed nami wyzwania o zwiększającym się stopniu trudności, mają wbudowane systemy nagród .

Warto pamiętać o zdrowym rozsądku i o tym, że gry (każde) potrafią uzależnić. Oto niepokojące sygnały, które mogą być pierwszym sygnałem, że grozi Ci uzależnienie od gier:

  • Spędzasz więcej czasu, grając niż bawiąc się ze znajomymi.
  • Masz problemy z koncentracją w szkole.
  • Kłamiesz na temat tego, jak często i jak długo grasz.
  • Masz z tego powodu poczucie winy, ale nie możesz przestać.

Kilka ciekawostek o grach

Dlaczego nie da się żyć bez gier
  • Rzymski cesarz Klaudiusz miał planszę do tryktraka na stałe przymocowaną do swojego rydwanu, by nie nudzić się podczas podróży przez bezkresne imperium
  • Gra słowna „Zgadnij lub zgiń” (w Polsce znana raczej jako „Wisielec”) wywodzi się z czasów wiktoriańskich, gdy egzekucje wciąż należały do publicznych widowisk. Jedna osoba wybiera słowo, a kolejne próbują odgadnąć litery. Za nietrafioną odpowiedź dorysowuje się kolejny element „wisielca”.
  • W 1989 roku w Belgradzie rozegrano partię szachów, liczącą 269 ruchów. Gra trwała 20 godzin i 15 minut – była to najdłuższa partia szachów w dziejach rozgrywek turniejowych.
  • W latach 90. XX wieku gry komputerowe pierwszy raz umożliwiły swoim użytkownikom tworzenie własnych map i poziomów. Rozpoczęło się istne szaleństwo modyfikowania, a tysiące nowych map zaczęły krążyć w internecie.
  • Nowoczesne programy, takie jak Scratch, ułatwiają stworzenie własnej gry i animacji poprzez udostępnianie gotowych fragmentów kodu, z których można skorzystać.

Chcesz więcej?

To już nasza piąta książa z serii i cały czas mamy apetyt na więcej. Książki z serii Zakład, że tego nie wiesz są wypełnione pięknymi, kolorowymi i zabawnymi obrazkami. Język jest dostosowany do wieku odbiorcy. Zrozumiały dla najmłodszych, nie odstrasza czytelnika. U nas wzbudza zachwyt zarówno u Juniora, jak i Pierworodnej.

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego tomu, zamów prenumeratę, w lepszej cenie, a dodatkowo otrzymasz super prezenty!

Pamiętaj, że każdy tom w prenumeracie kosztuje tylko 11,99zł (zamiast 14,99zł) – oszczędność aż 70 zł oraz otrzymasz wyjątkowe prezenty dla prenumeratów (z tomem 8 do otrzymania jest pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby, owadów; z tomem 14 zestaw do przeprowadzania eksperymentu).

Oprócz prenumeraty na stronie zakladzetegoniewiesz.pl możesz zamówić pojedyncze tomy serii. Zamów prenumeratę na zakladzetegoniewiesz.pl, pojedyncze tomy możesz zamówić na stronie

You may also like

Zostaw komentarz