Dziecko, Sprawdzone

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

17 lutego 2019

Gry planszowe to wspaniałe urozmaicenie rodzinnego czasu. Planszówki dla 5 i 6 latka to aktualnie chleb powszedni i zaczynamy sięgać po kolejne kategorie wiekowe.

Przyznam, że nie wyobrażam sobie życia bez planszówek.
Planszówki to sposób na przenikanie zabawy z nauką i czas, gdy wzmacniamy więzi ze swoimi dziećmi. Dzieciaki uczą się rywalizacji i współpracy. Poznają zasady rządzące światem i poznają otaczający świat kolorów, kształtów. Rozpoznają zwierzęta, zawody, zachowania społeczne, przedmioty codziennego użytku, uczą się liczb, liter.

Dzisiejszy wpis poświęcam w całości grom, które sprawdziliśmy i do których chętnie wracamy. Gry planszowe dla 5 i 6 latka to kolejne zestawienie o grach planszowych na blogu.

Wiem, ze wielu z Was na nie czekało, po zestawieniach:

Gry planszowe dla 5 latka

1. Monopoly Junior

Monopoly Junior pojawił się u nas w dwóch odłosnach. Wszystko ze względu na ulubionych bohaterów Pierworodnej i Juniora.

Po jakimś czasie zaczęliśmy nawet grać w wersję standardową z Pierworodną. Kultowa gra strategiczna to pozycja, która zapewni nie tylko dobrą zabawę, ale także zachęci do nauki liczenia i podstaw ekonomii. 

gry planszowe dla 5 latka
monopoly dla dzieci

2. Polska Luxtorpeda

Polska Luxtorpeda to gra dla dzieci od 5 lat, która jest z nami już od dłuższego czasu. Pełną opinię o niej znajdziesz we wcześniejszej recenzji.  

gra planszowa dla 5 latka

3. Tata Miś

Tata Miś to gra planszowa dla 5 latków od Wydawnictwa Egmont. Znajdziecie w niej proste zasady i atrakcyjną tematykę.

Bohaterami tej planszówki są tytułowy tata miś i grupa małych niedźwiadków polarnych. Maluchy spieszą się do kąpieli i zwycięża ten, który jako pierwszy dotrze do wanny 🙂
Gracze mają im w tym pomóc. 16 kafelków w kształcie kier układamy w trasę wyścigu. Warto podkreślić bardzo dobrą jakość elementów.

gra planszowa tata miś dla 5 latków

4. Jaki to zwierzak

Jaki to zwierzak to gra, w którą grałam często z Pierworodną. Fantastyczny sposób na trenowanie spostrzegawczości i refleksu graczy. Planszówka, która wspiera poznawanie nazw zwierząt i ich cech. Pisałam o tej grze, gdy pojawiła się w naszym domu.
Pełen opis gy Jaki to zwierzak.

5. Miau

Miau to fajna i wciągająca gra, która wymaga od graczy spostrzegawczości i refleksu. To gra o polowaniu na łakocie, na myszy, a czasami nawet na kota. Wciągająca planszówka, w której zdobywacie punkty, ale już za chwilę możesz zostać wykluczony z gry.
Można grać od 2 do 4 osób.

6. Wyspa smoków

Wyspa smoków to jedna z gier, którą zainteresowalismy się dość niedawno. Dobra gra kooperacyjna do rozgrywek dla dzieci.
To gra planszowa dla dzieci od 5 lat, dla 2-4 graczy. Na jedną rozgrywkę trzeba przeznaczyć ok. 25 minut. Niby każdy gra osobno, ale wszyscy mamy wspólny cel – wybudować zamek zanim smoki odetną nam drogę, jedno zagrożenie – wielkie jaszczury.

7. Gobblety

Gobblety uwielbiam. Idealnie sprawdzają się zarówno podczas rozgrywek w domu, jak i na wyjeździe.
U nas często znajdziesz ją w bagażu podróżnym. Plus dla wydawcy za dołączenie woreczka do przewożenia elementów gry.
Więcej o grze przeczytasz we wpisie o gra do zabrania na wakacje.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

8. Mistakos

Mistakos to gra zręcznościowa w układanie piramidy z plastikowych krzesełek. Rozwija małą motorykę ręki. Najmłodsi gracze nauczą się, że aby wygrać należy być uważnym i działać bez pośpiechu.
Wesoła zabawa dla całej rodziny.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

9. Basia. Łap kolory

Gra Wydawnictwa Egmont Basia łap kolory jest wzorowana na popularnej serii książeczek Zofii Staneckiej, o przygodach 5 letniej Basi. Grając w grę i czytając książki z niecierpliwością czekamy na kolejne odcinki przygód Basi w kinie.

To gra, która uczy dzieci rozróżniać kolory i wspiera zapamiętywanie barw roślin, zwierząt i przedmiotów. Podczas rozgrywek dziecko ćwiczy swój refleks i spostrzegawczość.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

Gry planszowe dla 6 latka

1. Fliper

Fliper to puszka pełna owoców. 
To szybka gra na refleks: kto pierwszy powiąże ze sobą symbole na odkrytej i zakrytej karcie. Trochę podobne do gry Dobble.

Graccze odkrywają kartę i znajdują powiązanie – dowolne dwie karty mają tylko jedną wspólną cechę. Pierwszy gracz, który ją znajdzie, zdobywa punkt.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

2. Owce na manowce

Owce na manowce to prosta i bardzo sympatyczna gra karciana od
Fabryka Kart Trefl-Kraków, przeznaczona dla graczy od 6 roku życia. Rozgrywka jest krótka, ale intensywna. Gra, która wymaga myślenia i dokonywania szybkiej analizy pola gry. Przyda się zatem spostrzegawczość graczy.
Proste zasady, krótki czas grania ( około 15 minut) oraz satysfakcjonujące wyniki rozgrywek.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

3. Pędzące żółwie, jeże i ślimaki

Celowo wspominam o całej serii gier autorstwa Reinera Knizia.
Gra dla 2-5 graczy w wieku od 6 lat – moim zdaniem już od 5 lat, czas zabawy ok. 20 minut.

Warto zaznaczyć, że każda z gier jest inna, ale każda angażująca graczy w wyścig.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

4. 5 sekund Junior

To kolejna gra planszowa, która została pokochana przez nasze dzieci od pierwszego dnia. Genialnie wciąga i angażuje dzieci i dorosłych.
Gra polega na tym, że gracz ma w ciągu 5 sekund odpowiedzieć na pytanie przeczytane z karty. Zadaniem gracza jest odpowiedzieć prawidłowo na jak najwięcej pytań.

Wersja Junior przeznaczona jest dla dzieci od 6 do 9 lat. Wydawnictwo Trefl ma w swojej ofercie wersję dla młodzieży i dorosłych.

5 sekund junior

5. Zaplątana sawanna

Zaskakująca gra ze sznurkami – tak można powiedzieć o grze Zaplątana sawanna, Wydawnictwa FoxGames.

Zadaniem graczy jest odgradzanie za pomocą sznurka znajdujących się na polu gry kafelków zwierząt i terenu. Podczas gry nie odczuwa się rywalizacji między graczami. Dopiero na końcu gry gracze dowiadują się kto zwyciężył. Z moich obserwacji grających dzieci wiem, że dla młodszych dzieci to ważna kwestia. Często, gdy dzieci widzą mocną przewagę współgraczy, to bywa, że nie chcą grać.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

6. Ale cyrk

Ale cyrk od Granna to gra dla 2-4 uczestników w wieku od 6 lat.
W opakowaniu znajdziemy 9 drewnianych klocków akrobatów i zwierząt, 53 karty z układami, 3 cyrkowe areny oraz instrukcję.

Gra jest bardzo prosta i szybka. Dobrze wykonana, wspierająca logiczne myślenie i emocjonująca. Gracze dążą do odwzorowania na arenie figur, cyrkowych akrobacji zgodnie z otrzymaną kartą.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

7. Dobble

Dobble to gra popularna zarówno wśród dorosłych, jak i młodszych graczy. Angażuje od samego początku i jest doskonałą grą dla całej gromadki dzieci lub całej rodziny. Wśród podstawowych wersji jest opcja dla dorosłych, dla dzieci od 4 lat, a także wersja dla najmłodszych, czyli już od 3 lat.

U nas jako pierwsza pojawiła się wersja z bajki Auta 3, przeznaczona dla dzieci od 4 lat.
Podstawowa zasada gry to znalezienie jak najszybciej symbolu, który łączy dwie karty.

Gry planszowe dla 5 i 6 latka

8. Ahoj piraci

fff

Egmont Gry planszowe dla 5 i 6 latka

9. Dinozaury. Tajemnicza wyspa

Dinozaury od Wydawnictwa Granna to jedna z gier o którą najczęściej spływały do nas pytania po publikacji wpisu o grach z dinozaurami.
Nadal zdecydowanie polecamy tę grę, która zapewnie fantastyczną zabawę dla całej rodziny.
Więcej informacji o grze

granna Gry planszowe dla 5 i 6 latka

10. Bananagrams

To gra, która jest sklasyfikowana, jako gra dla dzieci od 7 lat. Z doświadczenia mogę ją polecić zdecydowanie już dla 5 i 6 latków, które chętnie uczą się literek.

Zasady gry są bardzo proste. W Bananagrams nie dokładamy liter do wspólnej krzyżówki lecz każdy z nas układa swoją krzyżówkę z dostępnych liter. Sprawdziliśmy już wielokrotnie i to gra, która edukuje i bawi. Chętnie zabieramy ją także na wyjazdy.
Pełną recenzję tej gry przeczytasz we wcześniejszym wpisie.

11. Twister

Przez chwilę zastanawiałam się, czy Twister może być klasyfikowany jako gra planszowa 🙂 To świetna zabawa, którą pamietam z własnego dzieciństwa. Dziś nadal bawi i dużych i małych graczy.

Twister Gry planszowe dla 5 i 6 latka

12. Chmury

Najnowsza gra karciana od Fabryka Kart Trefl-Kraków, w której liczy się nie tylko szybkość i refleks, ale też zręczność i wyobraźnia graczy.
Autorzy gry zaproponowali zupełnie nowe podejście do zasad a’la kalambury.
Dzieci zachwycają się dodatkowym elementem, jakim jest klepsydra.
To wciągająca gra zarówno dla całej rodziny, jak i dla grona przyjaciół.
Zaproście dzieci i wspólnie potrenujcie refleks i wyobraźnię.
W grę można grać od 3 do 6 osób, czas jednej rozgrywki około 15 minut.

Grę rozpoczyna gracz, który najczęściej chodzi z głową w chmurach 🙂 U nas nie było problemu z wyborem. Celem rozgrywki jest stworzenie i zgadywanie kształtów. To właśnie za to działanie otrzymuje się punkty zwycięstwa.

Oczywiście to nie wszystko, co znajdziecie w sklepach. To jedynie mały fragment bardzo bogatego rynku gier planszowych.

Jeśli macie swoje sprawdzone gry dla dzieci w wieku 5 i 6 lat podajcie swoje typy w komentarzu. Będziemy rozszerzać listę 🙂

print

POLECANE WPISY