Kulinarne, Kulinarne ABC

Czy można mrozić świeże drożdże

3 kwietnia 2020
czy można mrozić drożdże i jak

Tymi pytaniami zasypywaliście mnie na instagramie i FB.
Drożdże stały się ostatnio towarem pierwszej potrzeby, bo wiele osób piecze pieczywo w domu. Wczoraj po informacji, że kupiliśmy 500 g drożdży i będę mrozić drożdże dostałam dużo pytań: Czy można mrozić świeże drożdże i jak mrozić świeże drożdże?

Zatem dziś postaram się zebrać wszystko w jednym miejscu i pokierować Was, co zrobić z drożdżami, jak już uda się Wam zrobić większy zakup.

czy można mrozić świeże drożdże

Czy można mrozić świeże drożdże?

Odpowiedź jest jedna. Tak, można mrozić drożdże.
Wręcz zachęcam Was do takiego sposobu przechowywania drożdży zarówno, gdy kupujesz małą porcję, jak i w przypadku takich niespodziewanych dostaw, jak moja wczorajsza.

Jak mrozić świeże drożdże?

Naszą 500 g porcję drożdży podzieliłam na kawałki 50 g i 20 g, bo taka porcja jest najczęściej mi potrzebna do wypieków drożdżowych. Mam sprawdzony przepis na chleb bez drożdży, ale nic nie zastąpi smaku najlepszego ciasta drożdżowego czy bułek śniadaniowych.

Tak podzielone kawałki owijam w papier do pieczenia i umieszczam w szklanym pojemniku. Pojemniki umieszczam w zamrażarce.

Jak rozmrozić drożdże?

Jest kilka sposobów. Najlepiej zostawić wyjęte z zamrażarki drożdże na kilka godzin w miseczce i pozwolić im się spokojnie rozmrozić.

Kolejnym sposobem jest dodanie do drożdży odpowiedniej ilości ciepłej wody lub ciepłego mleka. Korzystamy z proporcji cieczy, jaka jest w docelowym przepisie.

Ostatnio przeczytałam, że można nawet zamrozić całą kostkę i ścierać odpowiednią ilość drożdży na tarce.

Przydatne wskazówki
odnośnie rozmrażania drożdży

czy można mrozić świeże drożdże
  • Świeżych drożdży nie rozmrażamy w mikrofalówce.
  • Jeśli zamrozimy drożdże, po rozmrożeniu nie można ich ponownie zamrozić. 
  • Drożdże zawsze zamrażamy zanim upłynie termin ważności. Przechowujemy w zamrażarce nie dłużej niż około 6 miesięcy.

POLECANE WPISY