Dziecko

Płyn do higieny intymnej dla dzieci

26 października 2016

Na forach internetowych, grupach dyskusyjnych nie brakuje wpisów dotyczących sposobów dbania o miejsca intymne dzieci. Pojawia się płyn do higieny intymnej dla dzieci.
Higiena intymna dziecka staje się tematem dyskusji, a nie tematem pomijanym. Każdy ma swoje sposoby. Niestety sama woda czy szare mydło nie są dobre zawsze i na wszystko. Sprawdziłyśmy płyn do higieny intymnej dla dzieci. 

Płyn do higieny intymnej dla dzieci

Jeszcze do niedawna nie widziałam na półkach sklepowych płynów do higieny intymnej dla małych dziewczynek. Aktualnie można już znaleźć coraz więcej takich płynów w drogeriach.

Postanowiłam rozwiać swoje wątpliwości u źródła i zwróciłam się o odpowiedź na nurtujące mnie pytania do Działu Naukowo-Szkoleniowego OCEANIC SA, producenta emolientów OILLAN.

płyn do higieny intymnej dla dzieci

Pytania skierowałam do marki OILLAN, gdyż właśnie ich płyn pojawił się w kosmetykach Marianny. Płyn do higieny intymnej dla dzieci Oillan intima baby można używać u dzieci od 1.roku życia.

5 pytań o płyn do higieny intymnej dla dzieci

1. Pokutuje przekonanie, że problemy w okolicy narządów płciowych to domena wyłącznie dorosłych kobiet. Na tę okolice dziecięcego ciała zwracamy uwagę w okresie niemowlęcym, gdy dziecko nosi pieluchę. Potem zapominamy, chyba że pojawiają się problemy i trzeba iść do lekarza. Dlaczego już małe dziewczynki powinny używać płyn do higieny intymnej?
Czy nie wystarczy hipoalergiczny, z dobrym składem, żel do mycia ciała?

Istnieje przekonanie, że problemy okolic intymnych dotyczą wyłącznie dorosłych kobiet. Jednak infekcje intymne mogą się pojawić już we wczesnym dzieciństwie. Okolice intymne są wyjątkowym miejscem, w którym higiena zasługuje na specjalną uwagę. Płyny, które stosujemy w okolicach intymnych powinny być prawidłowo dobrane. Bardzo ważne, aby wybrane przez nas preparat posiadał odpowiedni, nie drażniący skład, o prawidłowym pH. Produkty, które stosujemy do mycia ciała, nawet te hipoalergiczne, nie są odpowiednie dla tak delikatnych miejsc, jakimi są okolice intymne.

2. Podczas rozmów z pediatrą słyszałam kilkakrotnie, że płyny do higieny intymnej nie są dla małych dzieci. Twierdzono, że takie preparaty powinno się zacząć używać w okresie dojrzewania.
Czy korzystanie z takich produktów jest bezpieczne?

Prawdą jest to, że płyny do higieny intymnej dla dorosłych kobiet nie powinny być stosowane przez małe dziewczynki. Nie oznacza to jednak, że małe dziewczynki nie powinny stosować preparatów do higieny okolic intymnych. Istnieją płyny dedykowane dla młodszych dziewczynek, charakteryzujące się wyspecjalizowanym składem w delikatne substancje łagodzące podrażnienia i nawilżające. Płyny do higieny intymnej dla dorosłych kobiet w większości mają obniżone pH, gdzie w przypadku preparatów dla najmłodszych posiadają pH fizjologiczne. Pamiętajmy, że stosowanie preparatów do higieny intymnej jest tak samo ważne u dzieci, jak i u osób dorosłych. Preparaty przeznaczone dla dzieci są w bardzo dużej mierze testowane dermatologicznie, często z udziałem alergików dla bezpieczeństwa i wyeliminowania jakichkolwiek podrażnień oraz uczuleń.

3. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru takiego preparatu?

Na rynku pojawia się coraz więcej płynów do higieny intymnej dla dzieci . Tym samym rodzice mają kłopot przy doborze odpowiedniego środka. Bardzo ważne jest, aby wybrany przez nas praparat do higieny intymnej  nie zawierał szkodliwych substancji wywołujących podrażnienia. Kluczową taką substancją jest SLS, ale także pochodne formalaldehydu, barwniki oraz różnego rodzaju substancje zapachowe. Ważne jednak, aby zawierał substancje o właściwościach intensywnie nawilżających,  łagodzących oraz sprzyjał zachowaniu właściwej flory bakteryjnej.  Takimi właściwościami charakteryzują się m.in. D-pantenol, alantoina, bisabolol czy ekstrakt z aloesu.

4. Czy dwu – trzylatka powinna korzystać z takiego preparatu codziennie?

Uwarunkowania fizjologiczne i nieodpowiednia higiena są głównymi czynnikami predysponującymi do wystąpienia zapalenia pochwy i sromu, które jest najczęstszym schorzeniem dziewczynek w wieku pediatrycznym (17-50% przypadków). Do najczęstszych objawów należą: upławy, ból i nawracające infekcje układu moczowego. Prawidłowa higiena całego ciała jest bardzo ważna każdego dnia, a w szczególności wyjątkowo delikatne i wrażliwe okolice intymne. Poprzez codzienne stosowanie odpowiednich preparatów, także płynu do higieny intymnej dla dzieci możemy uniknąć podrażnień oraz wspomagamy ochronę przed infekcjami i stanami zapalnymi.

5. Czy w taki sam sposób, stosując ten sam żel, płyn do higieny intymnej, powinniśmy dbać o higienę chłopców? 

Okolice intymne to bardzo wrażliwa część naszego  ciała. Ze względu na środowisko jakie tam panuje w dużej mierze występuje ryzyko różnego rodzaju zapaleń. Aby nie dopuścić do tego procesu tak ważna jest odpowiednia higiena  intymna już od najmłodszych lat. Często jednak zapominamy, że u chłopców jest to tak samo ważne jak i u dziewczynek. Płyny do higieny intymnej dedykowane dla dzieci  są przeznaczone dla obu płci. Poprzez stosowanie prawidłowych preparatów u dzieci najważniejszym celem jest przyswojenie prawidłowych nawyków, jakimi są dbanie o czystość okolic intymnych, ale również używanie odrębnego własnego ręcznika już od wczesnego dzieciństwa.
Mam nadzieję, że te informację pomogą i Wam odpowiedzieć sobie na pytania odnośnie preparatów do higieny intymnej. My korzystamy z płynu i jesteśmy zadowolone 😀

Używacie specjalnych płynów, czy ograniczacie się do płynu do kąpieli dla dzieci? My zdecydowanie wybieramy płyn do higieny intymnej dla dzieci.

płyn do higieny intymnej dla dzieci

 

 

POLECANE WPISY