Dziecko

5 sposobów na nauczenie dzieci mycia zębów

8 lutego 2017
mycie zębów u dziecka

Mycie zębów u dziecka to jeden z tych tematów, o którym lekarz nigdy z nami nie rozmawiał. Pisałam już o tym, jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka. Prawda jest taka, że do naszych starań trzeba dołączyć pracę dziecka. Dziś podzielę się z Tobą moimi sposobami, jak nauczyć dzieci chętnie myć zęby i pokażę, że mycie zębów u dziecka może być fajną zabawą.

 Jak nauczyć dzieci chętnie myć zęby?

mycie zębów u dziecka
Przede wszystkim przez naśladowanie dorosłych 🙂 Dziecko, jako genialny obserwator chętnie będzie naśladować to, co robisz. Mycie zębów u dziecka może być fajną zabawą. W dużym stopniu, to od rodziców zależy, czy to będzie przykry obowiązek, czy fajna zabawa.

Poznaj tajniki mycie zębów u dziecka

  1. Czytaj książki

Każde z naszych dzieci ma swoją ulubioną zębową książkę, a przy niektórych pozycjach, to Antek opowiada, co dany bohater robi i przypomina, że należy myć zęby. Mycie zębów u dziecka towarzyszy wielu książkowym bohaterom. Nie zawsze muszą być to typowe książki o myciu zębów.

 

W naszej zębowej biblioteczce znajdziesz:„Nawet smok musi myć zęby”

Iris RossbachZabawna bajka, dzięki której dzieci uczą się prawidłowego sposobu mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej. Jest to doskonała pomoc dydaktyczna dla pedagogów, stomatologów, rodziców i wszystkich osób zajmujących się promocją zdrowia.Kajtuś myje zęby

Książka zachęcająca do mycia zębów i motywująca do dbania o nie od najmłodszych lat. Odpowiadająca na pytanie jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka, dająca wskazówki dzieciom i rodzicom.

Tupcio Chrupcio. Dbam o zęby” Eliza Piotrowska  

Książka dzięki której dziecko dowie się dlaczego mycie zębów jest ważne i co się stanie jeśli nie myjemy zębów. Mała myszka razem ze swoim przyjacielem pokażą maluchowi, dlaczego należy regularnie odwiedzać dentystę i co lepiej jeść – warzywa czy słodycze. Tupcio Chrupcio nauczy dziecko prawidłowego mycia zębów.
To ulubiona zębowa książka naszych dzieci.

Świnka Peppa. Zęby pana Dinozaura

Peppa i George idą do dentysty. To jest pierwsza wizyta George’a u stomatologa. Obie świnki doskonale sobie radzą podczas wizyty u dentysty i zachęcają do mycia zębów najmłodszych czytelników. Z tą książeczką na swoją pierwszą wizytę pomaszerowała Marianna.

  1. Pozwalaj dzieciom na samodzielne wybieranie szczotek, past, kubków do mycia zębów.

Był moment, że w naszej łazience było 6 szczotek dziecięcych, a mamy dwójkę dzieci. Wszystko przez to, że pozwalam dzieciom wybierać samodzielnie szczoteczki do zębów. Półki sklepowe kuszą 🙂 Podobnie jest z kubkiem. Im bardziej kolorowy, a przy odrobinie szczęścia z ulubionym bohaterem bajowym tym lepiej. Jeśli kupicie bez ozdób zawsze można ponaklejać różne naklejki.

  1. Wybieraj ciekawe dla dzieci akcesoria dodatkowe.

Wielu rodziców korzysta z aplikacji dzięki którym dziecko z chęcią myje zęby, oglądając zabawną historyjkę. U nas tego nie testowaliśmy. Wybraliśmy wspólnie mały gadżet, który oprócz tego, że ładnie wygląda i zachęca do korzystania to spełnia dodatkowo funkcję ochronną dla szczoteczki.osłonka na szczoteczkę do zebówFlipper jest osłonką szczoteczki do zębów, która chroni szczoteczkę przed zarazkami, kurzem i robactwem. Dziecko otwiera go i zamyka za pomocą jednego dotyku! Przyssawka ułatwia przyczepić Flipper do płytek, lustra lub szkła. Posiada otwory wentylacyjne, aby utrzymać szczeciny suche i czyste!
Korzystaliśmy też ze zwykłej klepsydry, ale się nie przyjęła.

  1. Zaproś ulubione zabawki do zębowej zabawy.

To na nich maluchy ćwiczyły szczotkowanie i przekonywały zabawki, że to ważna czynność. Współudział zabawek nauczył nasze dzieci, że to rodzic kończy mycie zębów.

  1. Naśladuj zwierzęta.

Podczas naszych wspólnych zabaw podczas szczotkowania zębów dzieci naśladują dwa zwierzęta. Są lwem, abym mogła dokładnie umyć zęby przy otwartej buzi. Za chwilę są już wężem i syczą, a my szczotkujemy zęby. W ten sposób nauczyły się jak dbać o zęby niemowlaka i dziecka.

 

Macie swoje sprawdzone sposoby, aby zachęcić dzieci do tego codziennego rytuału? Czy Wasze dzieci nie potrzebują zachęt i chętnie sięgają po szczoteczkę do zębów?

 

 

POLECANE WPISY