Home Czytelnia Książki do nauki czytania z bohaterami Disneya

Książki do nauki czytania z bohaterami Disneya

by Matczyne Fanaberie

Nie pamiętam, kiedy po raz pierwszy pojawił się u nas temat nauki czytania. W sumie książki do nauki czytania, różne karty, czy gry wspierające tę umiejętność były u nas od zawsze. Rynek wydawniczy jest bardzo bogaty w książki do nauki czytania. Wcale to nie oznacza, że nam rodzicom jest łatwiej, ważne jest jednak, że mamy wybór.

Książki do nauki czytania od wydawnictwa Ameet są z nami od wakacji. To był bardzo ciekawy, intensywny czas w zdobywaniu przez Pierworodną kolejnej umiejętności, jaką jest czytanie.

Dziś, gdy wieczorem proszę, aby wygasiła lampkę i poszła spać, często słyszę: Sama tego chciałaś mamo, przecież mówisz, że mądrzy ludzie czytają książki.

I tyle 🙂

 Książki do nauki czytania

Książki do nauki czytania

 Książki do nauki czytania

Wydawnictwo Ameet przygotowało fantastyczną serię Przygoda z czytaniem.

Przygoda z Czytaniem to seria książek adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym, które rozpoczynają naukę czytania. Dzięki zastosowaniu różnych metod – od czytania globalnego, poprzez czytanie sylabowe, aż do analityczno-syntetycznego – z tego programu mogą korzystać i młodsze, i starsze przedszkolaki.

Książki do nauki czytania
– różne poziomy dostosowane
do wieku i umiejętności dziecka

 • Poziom 1 – czytanie globalne
  Czytanie globalne to metoda czytania w myśl której dziecko zapamiętuje wygląd całego wyrazu (nie liter). Wielokrotnie oglądają ilustrację i podpis dzeicko zapamiętuje powstały w pamięci obraz.
 • Poziom 2 – czytam z mamą i tatą – czytanie globalne
 • Poziom 3 – poznaję litery/sylaby/wyrazy
 • Poziom 4 – czytanie metodą sylabową
  Tekst jest podzielony na wyróżnione kolorem zgłoski, dzięki czemu dziecko w prosty sposób poznaje sylabową budowę wyrazu. Wymawianie poszczególnych zgłosek jest naturalną skłonnością człowieka i często jest łatwiejsze niż składanie wyrazu z liter.
 • Poziom 5 – czytanie metodą analityczną – syntetyczną
  To kolejny etap zabawy z czytaniem.
  Jako pierwsze w książce dziecko czyta czyta tekst, w którym została wykorzystana metoda sylabowa – to znaczy wyrazy zostały podzielone na sylaby. W ten sposób przygotowuje się do lektury bardziej zaawansowanych tekstów. Podczas lektury drugiego opowiadania dziecko uczy się, z jakich liter składa się dany wyraz (ten etap to analiza), a następnie składa poszczególne znaki graficzne (litery) w całość – to proces zwany syntezą.
 • Elementarz – nauka czytania od A do Z
  Elementarz stał się u nas fajną pomocą zaróno do nauki czytania przez Mariannę, jak i do zabawy w szkołę, gdy to Ona uczy swoje lalki, misie lub Juniora literek.

  Dziecko dzięki pracy z Elementarzem poznaje wszystkie litery alfabetu. Przygotowane teksty do czytania są wydane dużą i czytelną czcionką i mają urozmaiconą formę przekazu, Raz est to krótki wiersz, a innym razem opowiadanie.

Nasze dzieci bardzo lubią książeczki z serii Przygoda z czytaniem. We wszystkich propozycjach i czytanych przygodach towarzyszą im ulubieni bohaterowie bajek, co pozytywnie wpływa na odbiór. Książki genialnie wspierają zabawę w czytanie, którą stosujemy w domu.

Bardzo szybko książki zyskały także zwolenników poza naszym domem.

My korzystaliśmy z Marianną z książek z poziomu 4 i 5 oraz z elementarza, ale coś czuję, że dla Juniora zaopatrzymy się jeszcze w poziom 3.

Czytaj z dzieckiem i dziecku 🙂

Duży wybór książek w bardzo dobrych cenach znajdziecie TUTAJ

Chętnie poznam także Wasze polecane książki do nauki czytania!

You may also like

Zostaw komentarz