Dziś Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone każdego roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
Obserwując dzieci mam wrażenie, że wielu rodziców zapomina, jak wielkim skarbem jest czytanie. Zwyczajnie pozbawiają swoje dzieci obcowania z książkami, bo tak jest wygodniej.
Czytanie dziecku to jeden z największych podarunków, jakie możemy ofiarować dzieciom, którego owoce będzie zbierać przez resztę życia.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. W tej drodze warto dzieciom pomagać i podpowiadać im wartościowe pozycje do nauki czytania i czytania samodzielnego.
W tym roku ten dzień świętowałam razem z dziećmi z zerówki Pierworodnej.
Uwielbiam przenosić się w świat książek razem z dziećmi. To magia, która otacza małych i dużych czytelników. Czasami warto poczytać też innym dzieciakom. Obserwować ich zachowania, nie zawsze, takie jakich oczekujemy. Zadawać pytania, zgadywać zakończenie…
Przeczytałam dzieciom dwie książki, a potem zaczęło się samodzielne czytanie książek z serii Pierwsze Czytanki z Centrum Edukacji Dziecięcej – Wydawnictwo Publicat. Więcej o tej serii książeczek do nauki czytania…
Warto podkreślać, że Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Oczywiście prościej jest oddać w ręce dziecka pilota do TV.
Po co w ogóle Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła
Wisława Szymborska
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest obchodzony od 1967 r. Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta.
W tym roku wiadomość do dzieci wysłała litewska sekcja, a autorem listu „Books help us to slow down” jest Kęstutis Kasparavičius.
Polska była gospodarzem tego dnia w 1980 roku. Motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił wówczas Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.
Mottem tegorocznego listu jest hasło: Książki pomagają nam zwolnić!
Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.
Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.
Nam książki pomagają każdego dnia. Zarówno, gdy chcemy odpocząć od codzienności, jak i gdy szukamy rozwiązań na pojawiające się problemy. Nie umiem żyć bez książek.
Głośne czytanie buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Uczy języka, rozwija słownictwo, przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania.
Obserwując nasze dzieci i czytając badania na temat wspólnego czytania wiem, że głośne czytanie uczy myślenia, trenuje pamięć, rozwija wyobraźnię i ułatwia naukę.
Podróż z książkami uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną, poczucie humoru. To wspaniała rozrywka.