Czytelnia, Książki dla dzieci

Książki o patriotyzmie dla dzieci

30 października 2019
książki o patriotyzmie polsce

Macie swoje ulubione książki o patriotyzmie, o Polsce dla dzieci?
Za chwile temat patriotyzmu będzie znów na ustach dzieci w przedszkolach, szkołach. Warto pamiętać kim jesteśmy, ale też szukać książek, które mówią o tym dokąd zmierzamy jako MY.

Warto pamiętać i uczyć dzieci każdego dnia, że Polska to nie tylko 11 listopada i Konstytucja 3 Maja. To nie tylko flaga powiewająca na wietrze w święta narodowe i biało-czerwone wieńce. Polskość, to znacznie więcej. 

Porozmawiaj ze mną o Polsce, mamo (tato!)
O co chodzi z tymi wyborami, zaborami, o których śpiewamy w szkole?
Czy nauka patriotyzmu kończy się na wierszykuL Kto Ty jesteś?

Ze swojego dzieciństwa pamiętam wierszyk Kto Ty jesteś?
Tego wierszyka uczyły się też moje dzieci w przedszkolu.
Uczyły się też o godle, fladze i kolorach w naszych symbolach narodowych.

czasu Jednak to nie wszystko, co możemy zrobić, aby przekazą

Książki o patriotyzmie i Polsce
– 10 propozycji

1. Jaki znak Twój?

Tekst: Michał Rusinek
Ilustracje: Jonna Rusinek

Po raz pierwszy tę książkę zobaczyłam i przeczytałam podczas pobytu w Muzeum POLIN, na wystawie dla dzieci o Królu Maciusiu. Zauroczyła mnie i szybko znalazła się w naszych zbiorach 🙂

To ponowna próba odpowiedzenia sobie na pytania, które znamy z dziecięcego wierszyka: Kto Ty jesteś. Odpowiedź o polskości, ojczyźnie, wolności i o tym, co dziś.

Książka Michała i Joanny Rusinków wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe dla dzieci, a przecież na tym, nam dorosłym powinno zależeć.

2. Mały Chopin

Tekst: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek

Jeśli o Polsce, patriotyzmie to nie mogło zabraknąć Chopina.

Mały Chopi to zabawna, wierszowana opowieść o tym, jak mały Frycek stał się genialnym kompozytorem. Dzieci dowiedzą się, co z tą sławą i geniuszem miały wspólnego mrówki i pyszny wielkanocny mazurek.

3. Poradnik małego Patrioty

Tekst: Marcin Przewoźniak
Ilustracje: Janusz Baszczak

Z pomocą w rozmowach o patriotyzmie przychodzi nam wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej.

Dziecko dowie się skąd wzięła się Polska, pozna drzewo genealogiczne władców Polski. Dowie się, czego nie wypada robić jeśli kochamy swój kraj, skąd wzięły się narodowe symbole i jak zostać bohaterem narodowym.

Można porozmawiać o narodowych tradycjach i polskich wynalazkach.

4. Historia Polski dla dzieci

Tekst: Piotr Skurzyński
Ilustracje: Marek Szyszko

Książka wizualnie podręcznikowa. Bardzo dużo ważnych informacji odnośnie Polski i jej historii do roku 1990. Porusza 60 ważnych tematów dotyczących historii naszego kraju.

Publikacja została wzbogacona o liczne ilustracje, fotografie, mapy, portrety wielkich bohaterów, ramki zawierające warte zapamiętania ciekawostki lub wyjaśnienia trudniejszych pojęć.

5. Moja Polska

Tekst: Katarzyna Sołtyk
Ilustracje: Elżbieta Moyski

To nie jest zwykły album ani też encyklopedia. To jest kolejna przepiękna wizytówka naszego kraju zamknięta na kartach książki.

Pozycja dedykowana jest dzieciom, ale świetnie nadaje się do inicjowania rozmów o Polsce, Polakach, ważnych i ciekawych wydarzeniach dla rodziców i nauczycieli.

To zbiór najważniejszych informacji o naszej ojczyźnie. To książka, która może okazać się przepięknym narzędziem w ręku każdego rodzica bądź nauczyciela.

6. Wielka księga małego Patrioty

Tekst: Ewa Skibińska
Ilustracje: Maciej Łazowski

W tej książce autorka próbuje spojrzeć i udzielić odpowiedzi na pytanie Kto Ty jesteś?, w szerszej perspektywnie niż znany nam wierszyk.

Kto Ty jesteś?
Polak mały… Ale też obywatelka, kolega, córka lub syn, uczeń, sąsiadka.
(…)
Patriota to przyzwoity obywatel

Książka nawiązuje do naszej historii, jej zdobyczy. Przywołuje tradycje i zwyczaje, piekne polskie krajobrazy i Polaków, którzy odegrali ważną rolę w naszej historii.

Na kartach książki dziecko poznaje ciekawe regiony Polski, faunę, florę oraz czytając lub słuchając może próbować zadawać sobie pytanie: Co dziś mogę zrobić dla ojczyzny?

7. Poznaję Polskę

Tekst i ilustracje: Anna Uhlik

poznaj polskę książki o patriotyzmie

To książka z serii Domowa Szkoła z wydawnictwa Centrum Edukacji Domowej. Bardzo lubię tę serię i często z niej korzystamy. Większość książek mamy w kilku egzemplarzach. To jest fantastycznie przygotowana seria edukacyjna dla dzieci i znajdziecie takie tematy jak: Poznaję Polskę, Poznaję Europę, Jestem bezpieczny, Flagi państwowe, Uczę się pisać, Uczę się liczyć.

W zeszycie Poznaję Polskę mamy zadania, rebusy, krzyżówki, wykreślanki i wiele innych zadań, które przybliżą dzieciom Polskę.

8. Klub małych podróżników.
Podróż dookoła Polski

Tekst i ilustracje: Joanna Myjak

książki o patriotyzmie

To zbiór ciekawych zadań dla dzieci podczas których my dorośli możemy przekazać im wiedzę o Polsce. Kolorowanki, mapy, wykreślanki, czyli doskonała pomoc przy zabawie i edukacji z dzieckiem.

9. Alfabet polski

Tekst: Anna Skowrońska
Ilustracje: Agata Dudek i Małgorzata Nowak

alfabet polski książki o patriotyzmie

Alfabet polski to pięćdziesiąt cztery hasła opowiadające o dawnej i współczesnej Polsce. To przedstawienie ważnych i ciekawych zwyczajów, postaci, wydarzeń i miejsc.

Charakterystyczne wesołe i nasycone kolorem ilustracje współgrają z krótkimi tekstami i w przystepny sposób prezentują i przybliżają wiedzę o kulturze i historii Polski.
Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

10. Nasza paczka i niepodległość

Tekst: Zofia Stanecka; Ilustracje: Daniel de Latour

To genialna książka dzięki której w prosty i przystępny sposób wytłumaczysz dziecku sens i historię związaną z polskimi świętami narodowymi. Książka składa się z sześciu wesołych opowiadań o polskich świętach narodowych i państwowych, wzbogaconych przystępnymi informacjami historycznymi.

Jeśli chociaż raz próbowałeś poruszać taki temat z dzieckiem, z przedszkolakiem to wiesz, że nie jest to proste. W książce plusem jest to, że trudne pojęcia tłumaczone są w nawiązaniu do świata dziecka.

Czy to wszystkie książki o patriotyzmie?

Oczywiście, że nie. Dziś prawie każde wydawnictwo proponuje jakąś pozycję książkową o tej tematyce dla dzieci. To kolejny temat w którym książki dla dzieci mogą nam pomóc.

Jeśli macie sprawdzone pozycje książkowe o tej tematyce to chętnie je poznam. Podzielcie się w komentarzu 🙂

POLECANE WPISY