Czytelnia, Dziecko, Książki dla dorosłych

Leśna szkoła – zabawy na świeżym powietrzu

22 maja 2017
leśna szkoła

Leśna szkoła, ptasie radio, poszukiwanie mrówek lub zbieranie malin i jagód leśnych to bliskie mi zachowania, które celebrowałam w dzieciństwie. Miałam to szczęście, że moja babcia mieszkała obok lasu i wówczas nikt nie zastanawiał się aż tak bardzo jak dziś, czy samodzielna wyprawa dziecka do lasu to dobry pomysł.

Przyznaję się – raz się zgubiłam pochłonięta odgłosami przyrody i to właśnie wtedy nauczyłam się, że trzeba zwracać uwagę na punkty kontrolne każdej wyprawy.

Zostając w nurcie zabawy dzieci, do której przekonuje Stern chciałabym zachęcić do zgłębienia zabaw, które celebruje leśna szkoła. Książkę zakupiłam bez większej analizy za namową przedstawicieli wydawnictwa MUZA podczas WTK.  Dziękuję za polecenie, bo nie żałuję 🙂

Czym jest leśna szkoła?

Leśna szkoła to inspirujący proces, który daje wszystkim uczniom regularną możliwość osiągnięcia
i rozwijania pewności siebie i dobrej samooceny poprzez wiedzę osobiście gromadzoną
w trakcie bezpośredniej nauki w lesie lub innym naturalnym środowisku zadrzewionym.

Leśna szkoła to oddolny ruch funkcjonujący na całym świecie, którego celem jest ponowne zbliżenie dzieci do przyrody. Ten trend rozwinął się w Wielkiej Brytanii w latach 90. Inspiracją była pedagogika skandynawska, która wykorzystywała zabawę i kontakt z przyrodą.

to interesująca książka dla wszystkich zainteresowanych wszechstronną edukacją wykorzystującą obcowanie z przyrodą. Autorzy pokazują, że każdy kontakt z lasem może być formą aktywnej edukacji połączonej z relaksem i zabawą.

Autorzy podzielili książkę na cztery główne części:

  1. Odkrywanie przyrody,
  2. Leśne dzieła sztuki,
  3. Radzę sobie w lesie,
  4. Zabawy w życie lasu.

Dzięki takiej formie edukacji maluchy odkrywają prawa przyrody, jej rytm oraz potrafią korzystać z zasobów i nimi gospodarować. Dodatkowo regularne obcowanie z przyrodą rozwija kreatywność, uspokaja, ułatwia koncentrację, poprawia zdolności poznawcze oraz uczy krytycznego myślenia.

Książka jest w pewnym sensie magiczną księgą przenoszącą dzieci w świat istnych cudów. To coś więcej niż można zobaczyć na ekranach TV. Tego wszystkiego dziecko może doświadczyć. Dzięki zabawom przedstawionym w tej książce dziecko może stać się ćmą, lisem czy królikiem. Nauczy się samodzielnie wykonać łuk, strzałę, naszyjniki czy ozdobne nakrycie głowy. Nie będzie musiało iść do sklepu. Wszystko wykona z materiałów zebranych w lesie.

POLECANE WPISY