Home RodzicielstwoDziecko Moczenie nocne u dzieci – co warto wiedzieć?

Moczenie nocne u dzieci – co warto wiedzieć?

by Matczyne Fanaberie

Kiedy byłam jeszcze kobietą bezdzietną sądziłam, że dzieci w wieku 2 – 3 lat powinny śmigać bez pieluch, a w wieku 3 lat to w ogóle o sikaniu w majty, czy o nocnym moczeniu to można tylko powspominać. Rzeczywistość jest jednak inna. O ile Pierworodna szybko pożegnała się z pieluchą,to z Juniorem musimy jeszcze poczekać.  Jak się okazuje znów sprawdza się powiedzenie każde dziecko jest inne.

Szukając informacji o „pożegnaniu z pieluszką” natknęłam się na zagadnienie nocnego moczenia u dzieci. Okazuje się, że dziecko ma prawo nie kontrolować oddawania moczu w dzień do ukończenia 4 roku życia, a w nocy do końca 5 roku życia. To nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. Wielu rodziców bagatelizuje to zjawisko oskarżając dziecko o umyślne działanie lub czeka aż problem ustąpi samoistnie. Zazwyczaj też nie zgłaszają tego problemu lekarzowi. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jak się okazuje jest jednak konieczna.

Co to jest moczenie nocne?

Moczenie nocne (enurezą) to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu.

Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce (jak podają ostatnie badania) dotyczy prawdopodobnie nawet ok. 300 tys. osób. To drugie najczęstsze, po schorzeniach układu pokarmowego, schorzenie przewlekłe u dzieci.  Dotyczy około 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków i zazwyczaj ma poważny wpływ na rozwój oraz zachowanie w dalszym życiu.  Często u osób z tym zaburzeniem pojawiają się zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Co istotne zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją, a nie przyczyną moczenia nocnego. To drugie najczęstsze, po schorzeniach układu pokarmowego, schorzenie przewlekłe u dzieci.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z moczeniem nocnym?

Warto odpowiedzieć na pytania przygotowane przez stowarzyszenie International Children’s Continence Society.
Na stronie suchyporanek.pl jest umieszczony test, który stanowi zatwierdzoną metodę samodzielnej oceny występującego zjawiska.

Co zrobić samemu zanim poradzisz się lekarza?

Warto wprowadzić stałe zasady w życie dziecka, które mają na celu regulację pracy pęcherza moczowego.
Podstawowe zasady to:

  • przyjmowanie odpowiednio dużej ilość płynów, w regularnych odstępach w ciągu dnia, systematyczne oddawanie moczu,
  • wstrzymanie się od picia na 2 godziny przed snem,
  • ograniczenie spożywania nabiału wieczorem, ponieważ zwiększa ilość moczu wytwarzanego w nocy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź SuchyPoranek.pl

Moczenie nocne u dzieci

You may also like

Zostaw komentarz