Home CzytelniaKsiążki dla dzieci Pewnego razu w Londynie – picturebook wyróżniony przez New York Times 

Pewnego razu w Londynie – picturebook wyróżniony przez New York Times 

by Matczyne Fanaberie

Już w listopadzie będziecie mogli sięgnąc po kolejną pięknie wydaną książkę, a dokładnie picturebook, wydawnictwa Literówka.
Picturebook Pewnego razu w Londynie został wyróżniony przez New York Times jako jedna z najlepszych książek dla dzieci. U nas wywołał zachwyt zarówno mój, jak i dzieci.

Co to jest Picturebook?

Picturebook należałoby przetłumaczyć na język polski jako książka obrazkowa. Nie do końca oddaje to jednak całą ideę takich książek. Dla mnie to klucz do drzwi naszej wyobraźni, wyobraźni dziecka. W czasach, gdy nie tylko dzieci myślą i czytają obrazem wydawnictwa coraz częściej sięgają po tę formę przekazu.

Pewnego razu w Londynie –
picturebook wyróżniony przez New York Times

picturebook

Wydawnictwo Literówka wydała jeden z piękniejszych picturebooków, z jakim mieliśmy do czynienia.

Marianna jest nią zauroczona i z ogromną chęcią opowiada nam całą historię o chłopczyku, który przez nieuwagę i zbitą szybę staje się bohaterem niezwykłej przygody. Wybita szyba staje się początkiem wspaniałej wizualnej podróży do czasów Tudorów.

Gdy wybija godzina 16, czyli czas wystawiania sztuk szekspirowskich, nasz ciekawski chłopiec przenosi się w czasie na deski Londyńskiego Globe Theatre i przestraszony ucieka przed gderliwym bardem. Mały bohater poznaje podczas tej podróży magiczną pelerynę, strasznego barda. Zaprzyjaźnie się z niedźwiedziem i wspólnie ratują barona przed straceniem głowy. Te wszystkie historie przedstawione są dzięki pięknym akwareleom, od których trudno oderwać wzrok.

picturebook pewnego razu w londynie

picturebook pewnego razu w londynie

picturebook pewnego razu w londyniepicturebook pewnego razu w londynie

To pozycja książkowa, w której sztuka – ilustracje akwarelowe – miesza się z przygodą.

Dlaczego warto korzystać z picturebooków?

Przede wszystkim dlatego, bo taką formę przekazu lubią dzieci. Otwiera ona morze możliwości w obcowaniu z książką.
Korzystając z picturebooków wspieramy nasze dzieci w ich rozwoju na kilki płasczyznach.

Od razu nasuwa mi się wypowiedź  profesora Grzegorz Leszczyński, znawcy literatury dziecięcej, który w jednym z wywiadów powiedział:

Książka jest dziełem sztuki, ma nie wychowywać, tylko wywoływać emocje. Muzyka też nie wychowuje ani obraz, ani balet. Największym błędem rodziców jest to, że szukając dobrych książek, wybierają takie, które ich zdaniem przynoszą „pożytek”. Tymczasem gdy sami sięgają pamięcią do lektur własnego dzieciństwa, wspominają nie te, które owiewał „smrodek dydaktyczny” (śliczne określenie Wańkowicza), lecz te, których lekturę naprawdę przeżywali.¹

Korzystając z tej formy przekazu uczymy nasze dzieci podstawowych umiejętności, codziennych czynności. Dzięki samodzielnemu opowiadaniu, a także nieznanym elementom na obrazkach dziecko poszerza swoje słownictwo i rozwija kreatywność.

Zasiadając z dzieckiem do picturebooka Pewnego razu w Londynie wspierasz tworzenie niesamowitej więzi rodzica z dzieckiem, wspólnie obcujemy ze stuką oraz wspieramy rozwój społeczno – emocjonalny naszego dziecka.

Fajne jest to, że za każdym razem to dzieci dostrzegają kolejne, nowe szczegóły.

Korzystacie z picturebooków? Macie swoje ulubione tytuły?

 

 

 

 

 

¹ http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34861,9992494,Czytac_na_przekor_swiatu.html

You may also like

Zostaw komentarz