„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
Wczoraj mieliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytając wieczorem po raz kolejny przygody Elmera przed snem naszym dzieciom, uzmysłowiłam sobie, że to właśnie dzięki nim mam możliwość głośnego czytania, zabawy głosem, naśladowania dźwięków, gestów. Bawienia się mimiką podczas, gdy oni słuchają jak zaczarowani. U nas wieczorem czytamy obowiązkowo. Ja Marysi, chociaż wcześniej robił to tata, który teraz czyta Antosiowi. Taki podział wyszedł u nas naturalnie, ale jak się okazuje ma głębszy sens, gdyż dr Elisabeth Duursma w swoich badaniach podkreśla, że wpływ czytania przez ojców (lub mężczyznę ważnego w życiu dziecka) jest ogromny na rozwój mowy dziecka. Szczególnie kiedy zwyczaj ten wprowadzi się przed skończeniem przez dziecko drugiego roku życia.
Pisałam już o tym wielokrotnie, zresztą zarówno tutaj na blogu, jak i na FB nie raz widzieliście nasze dzieciaki z książkami. To takie naturalne środowisko dla nich, a ja się cieszę, że czerpią z książek od najmłodszych lat.
Nasz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Jakiś czas temu do naszej biblioteczki dołączyła ciekawa seria Wydawnictwa Papilon.
PIERWSZE CZYTANKI to seria historii, które swoją formą, grafiką, tematem towarzyszą dzieciom na każdym poziomie nabywania umiejętności czytania. Zabawne opowiadania i ciekawa tematyka wspierają małych czytelników w ich pierwszych spotkaniach z książką. Poziom trudności został dostosowany do wieku dziecka. To ważne, aby dostosować lekturę do wieku i umiejętności dziecka, aby nie zniechęcić młodego człowieka. Całą serię cechuje także duża czcionka i ciekawe, miłe dla oka ilustracje, które mają za zadanie rozbudzić zainteresowanie czytaniem.
Cała seria jest podzielona na trzy poziomy, dostosowana do umiejętności czytelnika.
Poziom 1. W krainie słów.
Zadaniem dziecka jest odczytywanie krótkich wyrazów. Głównie są to zdania pojedyncze, bez dwuznaków. Opowiadania cechuje prosta pisownia, bez ortograficznych zagwozdek, które mogłyby zniechęcić młodego czytelnika.
Poziom 2. W krainie zdań.
Przygody bohaterów opowiadań są opisane za pomocą zdań pojedynczych i złożonych. Na tym poziomie wykorzystano już dwuznaki, a także samogłoski: ą, ę. Pojawiają się krótkie dialogi, a także trudniejsze wyrazy, które są graficznie wyróżnione.
Poziom 3. W krainie opowieści.
Do tworzenia opowieści wykorzystano już wszystkie głoski. Młody czytelnik poznaje opowieści pisane zdaniami zarówno złożonymi, jak i wielokrotnie złożonymi. Uczy się samodzielnie czytać dłuższe historie, przeplatane rozbudowanymi dialogami oraz z zastosowaniem trudniejszej ortografii.
W serii Pierwsze Czytanki znajdziecie ulubionych bohaterów dziecięcego świata. Jest Reksio, Martynka, Tip i Ocha, Shrek czy nasz ukochany Elmer. Każde dziecko odnajdzie się w pięknym bajkowym świecie.
Mnie, zarówno jako mamę, ale także jako polonistkę i pedagoga z wykształcenia cieszy, że wydawnictwa dostrzegają, że o młodego czytelnika trzeba dbać już na etapie nauki czytania. Jest to już kolejne wydawnictwo, które ma w swojej ofercie ciekawe propozycje dla dzieci uczących się czytać.
2 komentarze
co prawda nie mam własnych dzieci i trudno mi mówić o własnych doświadczeniach. Aczkolwiek, jeśli sięgnę pamięcią wstecz, przypomnę sobie, że faktycznie rodzice w dzieciństwie czytali mi książki/książeczki/czytanki. Książki były zawsze obecne w naszym domu i podejrzewam, że w dużej mierze dzięki temu zawsze lubiłam czytać 😉 i chyba dlatego jestem taką straszną gadułą… pozdrawiam http://www.zyciejakpomarancze.blogspot.com
My też z synem czytamy i nawet chodzimy do Biblioteki 🙂 Piękne zdjęcia 🙂