Czytelnia, Książki dla dzieci

Święta na świecie – adwentowa podróż do 24 krajów

13 listopada 2021
Święta na świecie - adwentowa podróż do 24 krajów

Święta na świecie to jedna z tegorocznych nowości książkowych, na które czekałam odkąd zobaczyłam zapowiedź wydawnictwa. Odkąd pamiętam chętnie sięgamy po książkowe kalendarze adwentowe i dzieci wręcz już oczekują, że każdego roku będą to inne opowieści.

Wydawnictwo Znak Emotikon przygotowało książkową podróż po 24 krajach. Idealna książka na adwentowe odliczanie do Świąta. Można czytać jeden rozdział dziennie przez cały grudzień.

Święta na świecie – książkowy kalendarz adwentowy

Boże Narodzenie w Polsce

Święta na świecie, książka autorstwa Sofie Marii Brand to wspaniała przygoda z palcem po mapie i poznawanie najdalszych zakątków świata wraz z ich świątecznymi tradycjami. Wraz z autorką odwiedzamy aż 24 kraje, w których poznajemy świąteczne ciekawostki, tradycje, ale także zarys historyczny państwa, jak i występujące w nim religie.

Na każdej stronie znajdziesz ramkę z informacją o tym, jak liczny jest to kraj, jakie miasto jest stolicą i jakie religie wyznają jego mieszkańcy. W Szwecji i Finlandii to luteranie należący do Kościoła protestanckiego. Większość Rumunów nalezy do kościoła prawosławnego, a większość Włochów to katolicy, chociaż w kraju żyje także mniejszość muzułmańska.

Spis treści Święta na świecie

W wielu krajach już czas adwentowego oczekiwania jest świętem, a w szczególności niedziele adwentowe. Znajdziecie opis przygotowań do Świąt, a także jak wyglądają poszczególne dni świętowania.

Boże Narodzenie w Szwecji

Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie globusa przy opisie każego kraju.
Oczywiście możemy pozostać tylko na spojrzeniu na ten narysowany globus, ale można także wyciągnąć mapę czy globus i szukać z dzieckiem. Poznawać nowe miejsca, kraje sąsiadujące, czy zwyczajnie utrwalać sobie, gdzie dany kraj jest położony. To fajne i wciągające ćwiczenie. Podróżując zdobywamy wiedzę.

recenzja książki Święta na świecie Znak Emotikon

Opowieści o świętowaniu i wierzeniach w innych kulturach i religiach rozbudzają u dzieci ciekawość i uczą tolerancji i otwartości. Zaskakujące przesądy, przedziwne odpowiedniki Świętego Mikołaja, psotne trolle czy potrawy wigilijne dla nietypowych koneserów wprawią w zdumienie nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Co zamiast barszczu z uszkami?

W Polsce, wg tradycji na stole pojawia się 12 dań, a liczba symbolizuje 12 apostołów. Jednak nie wszyscy stawiają na stole postne dania, a na pewno nie w takiej ilości, jak w naszej tradycji.

Islandia zgniła płaszczka z owczym tłuszczem 
Argentyna pieczony indyk lub paw 
Finlandia rybia ikra 
Meksyk tort ananasowy do góry nogami 
Rosjasłodka kasza, szampan i śledź pod pierzynką 
Filipinybibingka, czyli naleśnik ryżowy  na liściu bananowca 
Grenlandiamięso woła piżmowego lub surowa skóra wieloryba 
Rumunia świńskie ratki
Włochylasagne z anchoise
Norwegiajagnięcina duszona z gałązkami brzozy
lub ryba suszona na słońcu i wietrze

Boże Narodzenie różnych religii

Rozdziałem, który kończy książkę i adwentową podróż jest informacja jest dokładny opis tego, jak Boże Narodzenie obchodzą: chrześcijanie, muzułmanie, Żydzi, Hindusi i buddyści.

Święta na świecie
Święta na świecie Zydzi i Hindusi
Boże Narodzenie u Buddy

Te wszystkie informacje zostały przedstawione w formie ciekawostek i doskonale przykuwają uwagę dzieci.

U nas dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały zarówno informacji, które były im znane, jak i tych zupełnie nowych. Mamy to szczęście, że dla nich cały czas Mikołaj jeszcze istnieje, a to bardzo mądra, wartościowa książka, która zabiera czytelnika w piekną podróż. W okresie adwentu będziemy czytać raz jeszcze 🙂

POLECANE WPISY