Czytelnia, Książki dla dzieci

Zabawy z małym dzieckiem

22 sierpnia 2013
Zabawy z małym dzieckiem
Podczas jednego ze spacerów z Pierworodną zakupiłam cudną książkę Zabawy z małym dzieckiem, która urozmaica nam codzienne zabawy. Książka jest nieocenionym źródłem pomysłów na różne zabawy rozwojowe i dodatkowo uzmysłowiła mi, że wiele „zwyczajnych, babcinych” zabaw doskonale rozwija nasze dziecię. Czasami, aż nie mogę przestać się wpatrywać jak Pierworodna z zapałem gania bańki, gra na puszkach po mleku, czy tworzy swoje pierwsze rysunkowe dzieła. Jest tak zaabsorbowana tymi czynnościami jakby od ich wykonania zależał los całego świata. Jednocześnie ja – matka mam świadomość, że to przez zabawę moje dziecko poznaje otaczający świat, zdobywa nowe umiejętności i przygotowuje się do życia w „buszu dzisiejszego świata”.

W książce znajdziecie zabawy dla dzieci od 12 do 30 miesięcy. Każda zabawa jest kapitalnie opisana, zawiera dodatkowe wskazówki, co można zrobić jeśli dziecku podoba się dana propozycja. Przywoływane są raporty z badań, opisywane zdobyte umiejętności i wskazówki jak samodzielnie wykonać niezbędne rekwizyty czy zabawki.
Lektura tej książki pokazała mi, że moje dziecięce „gotowania zupy pomidorowej” z tartej czerwonej cegły, piachu i pociętych chwastów miała i swój urok, i swój cel. Uzmysłowiła mi, że gra na kuchennych sprzętach to nie tylko chwila oddechu dla mnie, ale i doskonała zabawa rozwojowa dla Pierworodnej.

Prezentowane w książce zabawy z małym dzieckiem wspomagają rozwój:

  1. zmysłu wzroku
  2. zmysłu dotyku
  3. świadomości własnego ciała
  4. mowy i wzbogacania słownictwa
  5. koordynacji ruchowej
  6. emocjonalny
  7. zachowań społecznych
  8. wyobraźni i poczucia rytmu
Pierworodna nie ogląda telewizji, ale bardzo dużo słucha i sama „czyta” książki 🙂 Z zachwytem patrzę na nią jak opiekuje się swoimi lalkami i pluszakami, a jak je lub pije dzieli się z nimi tym co ma. Cóż, chyba za szybko nie rozsiądzie się przed telewizorem, a wśród jej zabawek będzie nadal więcej tych najprostszych, ale najbardziej rozwojowych.
Polecam tę książkę 🙂

POLECANE WPISY