Ostatnio dużo rozmawiamy z dziećmi o pieniądzach. Staram się im wytłumaczyc wartość, zależność między danym nominałem a produktem, na którym akurat im zależy. Kolejny tom serii Zakład, że tego nie wiesz Dlaczego nie da się żyć bez pieniędzy to idealne urozmaicenie naszych rozmów, a także duża dawka materiału edukacyjnego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Zakład, że tego nie wiesz.
Dlaczego nie można żyć bez pieniędzy
Kiedy zapytałam naszą Pierworodną, czy potrafi sobie wyobrazić, jak wyglądałoby życie bez pieniędzy? Nie była w ogóle zaskoczona. Stwierdziła, że przecież i tak rzadko mam pieniądze w portfelu, bo zazwyczaj płacą kartą, albo robię przelew.
To dziecięce spostrzeżenie uświadomiło mi, że historia pieniądza zatacza koło. Pieniądze są bardzo użyteczne i każdy z nas w różny sposób na co dzień z nich korzysta. Jednak nie zawsze istniały, musiano je wynaleźć.
Dziś mam wrażenie, że za chwilę znów przestaną istnieć, bo przybierają inna postać.
Tak jak kiedyś w roli pierwszych pieniędzy występowały m.in. krowy, odlewane z brązu tzw. łopaty czy noże, dziś mamy plastikowe karty, epłatności czy inne gadżety płatnicze(naklejki, telefony, opaski).
Książka Zakład, że tego nie wiesz. Dlaczego nie można żyć bez pieniędzy? – to podróż do początków pieniądza i próba odpowiedzi na pytanie, jak pieniądze zmieniły świat i czy da się funkcjonować w tym świecie bez pieniędzy. Możesz zamówić ją w prenumeracie na stronie zakladzetegoniewiesz.pl
Kilka ciekawostek związanych z historią pieniądza:
- Słowo „moneta” pochodzi od jednego z przydomków bogini Junony, opiekunki bogactwa. W starożytnym Rzymie monety wybijano tuż przy jej świątyni.
- 600 p.n.e. Lidyjski król Alyattes II był pierwszym monarchą, który bił monety o jednolitej wadze.
- Portret królowej Elżbiety II widnieje na banknotach 33 różnych krajów – to światowy rekord.
- Papierowe banknoty mają na sobie więcej zarazków niż domowa toaleta. Bakterie potrafią przetrwać na nich około 48 godzin, a wirus grypy przenosi się za pośrednictwem pieniędzy nawet przez 17 dni.
- Pierwszy debet na koncie miał kupiec William Hog w 1728 roku. Królewski Bank Szkocji pozwolił mu pobrać z konta o tysiąc funtów więcej, niż się na nim znajdowało.
- Pierwszy bankomat na świecie uruchomiono w Enfield na północy Londynu w 1967 roku. Pierwszą osobą, która z niego skorzystała, był angielski aktor komediowy Reg Varney.
Oprócz historycznych ciekawostek dotyczących samych pieniędzy, banknotów i towarów wymiennych w książce znajdziesz pięknie i ciekawie rozpisana historię bankowości:
- 1661 Szwecja wyemitowała pierwsze europejskie banknoty.
- 1860 Firma Western Union dokonała pierwszego przekazu pieniężnego za pomocą telegrafu – dziś dzieciom trudno pojąć samą usługe telegrafu i że na przekaz trzeba było poczekać, a pieniądze nie pojawiały się na koncie po kliknięciu myszką komputera.
- 2017 W Polsce pojawiły się smartwatche i smartbandy (opaski treningowe), którymi można płacić zbliżeniowo (tzw. technologia NFC).
Wspólnie z dzieckiem ponajecie historię pieniądza, jego poprzedników, ale także dowiecie się kto wynalazł kredyt.
Macie doskonałą podstawę do edukacji finansowej dziecka.
Czym jest kredyt, weksel, pieniądz, karta kredytowa, która dzisiaj pojawia się już w zabawkach dla 2 latków. Autorzy w przystępny sposób tłumaczą, dlaczego nie warto zaciagać kredytów i kim jest lichwiarz czy właściciel lombardu.
Poruszają także temat wartości pieniądza, że w sytuacjach kryzysu gospodarczego pieniądz może bardzo szybko tracić swoją wartość.
Mam wrażenie, że jednak nie da się żyć bez pieniędzy. Pewnie coraz mniej będzie banknotów i monet, ale raczej nie wrócimy do handlu wymiennego, czy płatności zwierzętami. Jesteśmy świadkami bardzo dużych zmian w sektorze bankowości i warto, aby dziecko już dziś poznało podstawy funkcjonowania w świecie finansów.
Książka Zakład, że tego nie wiesz Dlaczego nie można żyć bez pieniędzy w interesujący sposób prowadzi dziecko przez świat finansów. Edukuje, zaprasza w podróż ku przeszłości i przyszłości.
To już drugi tom serii Zakład, że tego nie wiesz. Mam wrażenie, że wzbudził nawet większe zainteresowanie niż pierwszy tom: Dlaczego nie da się żyć bez telefonu. Dzieciaki już dziś dopytują o kolejny numer Zakład, że tego nie wiesz. Dlaczego nie można żyć bez kupy , który będzie dostępny za dwa tygodnie
Jeśli nie chcesz przegapić żadnego tomu, możesz zamówić prenumeratę, w lepszej cenie, a dodatkowo otrzymasz super prezenty!
Pamiętaj, że każdy tom w prenumeracie kosztuje tylko 11,99zł (zamiast 14,99zł) – oszczędność aż 70 zł oraz otrzymasz wyjątkowe prezenty dla prenumeratów (z tomem 8 do otrzymania jest pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby, owadów; z tomem 14 zestaw do przeprowadzania eksperymentu).
Oprócz prenumeraty na stronie zakladzetegoniewiesz.pl możesz zamówić pojedyncze tomy serii. Zamów prenumeratę na zakladzetegoniewiesz.pl, pojedyncze tomy możesz zamówić na stronie
My czekamy na kolejny numer i jeśli wzbudzi takie zainteresowanie, jak te dwa pierwsze to na pewno podzielimy się naszymi spostrzeżeniami.