Czytelnia, Książki dla dzieci

Aksamitny królik Margery Williams

10 grudnia 2017
Aksamitny królik Margery Williams

Aksamitny królik Margery Williams to jedna z najważniejszych książek światowej literatury dla dzieci. W tej ponadczasowej książce można odnaleźć nawiązania do Pinokia czy Małego Księcia. W Aksamitnym króliku znajdziemy ponadczasowe metafory dotyczące przyjaźni, miłości i poznawania siebie.

Aksamitny królik Margery Williams

to cudownie prawdziwa, piękna i prosta książka dla dzieci.

Prawdziwość jest myślą przewodnią całego opowiadania o przyjaźni chłopca z królikiem. W zależności od momentu życia można odczytywać tę książkę na wielu płaszczyznach. Raz będzie to odniesienie do dozgonnej przyjaźni, a innym razem piękna historia o wiecznej miłości.

„(…)skoro już jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tyko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jakie to piękne być Prawdziwym.”

Dla starszych dzieci, a także dla dorosłych, to refleksja o życiu i śmierci. Pewnego dnia Wasze dziecko zapyta o życie po życiu. Temat śmierci zawsze pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i warto nie zostawiać go bez naszego wsparcia.

Aksamitny królik Margery Williams

Aksamitny królik Margery Williams  opowiada o tytułowym Króliku, który nie wie, co to znaczy być Prawdziwym. Spotkanie z Zamszowym Koniem, który jest stary, wyleniały i jest Prawdziwy pozwala naszemu Królikowi poznać tajemnicę Prawdziwości. To właśnie Zamszowy Koń tłumaczy mu, że warto być prawdziwym i co takie zachowania wnoszą do życia.

Tytułowy Królik z początku woli być piękny niż Prawdziwy, ale później, gdy zaczyna się przemiana, nie zależy mu na tym. Dostrzega i docenia miłość chłopca, który uczynił go Prawdziwym.

„Bycie PRAWDZIWYM nie zależy od tego, jak jesteś zrobiony – odparł Zamszowy Koń.
To jest coś, co może ci się przytrafić. Staniesz się PRAWDZIWY, jeśli dziecko pokocha Cię tak bardzo, że nie tylko będzie się z tobą bawić, ale NAPRAWDĘ cię kocha.”

Znów nasze dzieci wysłuchały pięknej opowieści. Wysłuchały przygód królika, w którym odnalazły znanego im Pinokia. Aksamitny królik, podobnie jak Pinokio przeszedł długą drogę, zetknął się z niebezpieczeństwami i odkrył prawdziwość i jej moc. To, co pluszaka różni od drewnianego chłopca, to to, że miał on dobre serduszko i nigdy nikogo nie zawiódł.

Zdecydowanie polecamy. Sama nawet uroniłam łzę ♥

 

POLECANE WPISY