Czytelnia, Książki dla dzieci

Książki o śmierci

17 października 2016
książki o śmierci dla dzieci

Książki o śmierci wybieram bardzo rozważnie, gdyż to trudny temat do rozmów, szczególnie z dziećmi.
Pamiętam doskonale swoje pierwsze doświadczenie ze śmiercią. Miałam wówczas 8 lat i radośnie szłam do szkoły, która była nieopodal naszego mieszkania. Chwilę przed tym jak dotarłam do jedynej sygnalizacji świetlnej, która dzieliła mnie od szkoły, świat stanął w miejscu. Nie tylko dla mnie, ale dla całego miasta. Pod kołami tira zginęły dzieci, dziewczynki z naszej szkoły. Pamiętam krew, krzyk i przerażenie wokół.

Nikt z dorosłych ze mną nie rozmawiał wówczas, co tak naprawdę się wydarzyło, co dzieje się z dziećmi, dorosłymi po śmierci. Zginęły, umarły… Co to znaczy?

Kolejny dramatyczny dzień to była śmierć mojej babci Marianny. Byłam już nastolatką, chodzącą do szkoły średniej. Babcia chorowała i teoretycznie wiedziałam, że niedługo będziemy się żegnać. Teoretycznie, bo na takie sytuacje nigdy człowiek nie jest gotów i nie znam sposobu, aby móc się w pełni przygotować.

W naszej kulturze – sądzę tak, po moich doświadczeniach – nie umiemy, nie mamy wzorców jak rozmawiać z dziećmi, czy w ogóle ze sobą nawzajem o  śmierci. Jakiś czas temu poruszałam temat śmierci pisząc o tym czy, kiedy i jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci. Polecam Ci serdecznie ten wpis.

W związku z tym, że ten temat pojawił się u nas w domu i za chwilę pojawi się pewnie także w Waszych rodzinach w związku z 1 listopada, poniżej kilka propozycji książkowych poruszających ten trudny i smutny temat.

czy umiesz gwizdać joanno

żegnaj panie muffinie

 

Temat śmierci jest trudny do rozmów. Jeśli macie swoje sposoby, albo książki, które takie rozmowy Wam ułatwiają to chętnie je poznam.

print

POLECANE WPISY