Alergie na pyłki należą do grupy alergii wziewnych, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Nieleczone prowadzą do rozwoju astmy i innych chorób układu oddechowego.
Spis treści
Dziecko, które cierpi z powodu alergii na pyłki, doświadcza wielu negatywnych i dokuczliwych objawów, od powstawania obrzęków i pokrzywek zaczynając, przez duszności, aż po łzawienie oczu. Objawy alergii na pyłki mogą być jednak szczególnie uciążliwe, ponieważ należą do nich wodnisty, lejący katar, zapalenie zatok i spojówek. Schorzenia te znacznie utrudniają funkcjonowanie, szczególnie w przypadku dzieci, które w okresie wiosennym często przebywają na świeżym powietrzu, narażając się tym samym na ciągłą ekspozycję na alergeny.
Oczyszczacz powietrza
W przypadku dzieci, u których rozpoznano alergię na pyłki, bardzo ważne jest zapobieganie wystąpieniu objawów. Całkowita izolacja od alergenu jest niemożliwa, ponieważ w okresie wiosennym i letnim niemal non stop mamy do czynienia z pyleniem roślin, jednak można skutecznie dbać o jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, np. w domu.
Służą do tego oczyszczacze powietrza, czyli specjalne urządzenia, które odpowiednio dobrane do kubatury pomieszczenia, filtrują obecne w nim powietrze. Urządzenia te są bardzo efektywne i w pełni bezpieczne, a jeśli wybór padnie na oczyszczacz z jonizatorem, można dodatkowo podnieść jakość powietrza w pomieszczeniu.
Leczenie zgodne ze wskazówkami lekarza
Podstawą do wprowadzenia leczenia alergii wziewnych jest konsultacja z lekarzem alergologiem. Ten po przeprowadzeniu wymaganych badań diagnostycznych będzie mógł stwierdzić, jaki rodzaj leczenia przyniesie najlepszy skutek. Skuteczne leczenie może obejmować leki przeznaczone do przyjmowania na co dzień, jak również środki, które powinny być używane doraźnie, np. w przypadku wystąpienia silnych objawów alergii. Niektóre dzieci są kierowane również na odczulanie, przynoszące efekty szczególnie w odniesieniu do alergii na zwierzęta.
Krople do oczu i inne preparaty łagodzące alergie na pyłki
Próbując ulżyć dziecku podczas wystąpienia objawów alergii, można uciekać się do metod naturalnych lub zastosowania leków antyhistaminowych, dostępnych bez recepty w aptekach. Pozytywne działanie na dziecko może mieć picie herbatek ziołowych, np. z pokrzywy i tymianku, a także wzbogacenie diety o miód, czarny bez i produkty bogate w kwercetynę. Pomocne mogą okazać się także podstawowe działania, które podejmowane są w przypadku przeziębienia, a więc zakraplanie nosa wodą morską, a oczy solą fizjologiczną.
W przypadku wystąpienia intensywnych objawów nie obędzie się bez pomocy środków aptecznych. Odpowiednie dla dziecka krople do oczu są niezbędne przy silnych alergiach – nie tylko wypłukują alergeny z powierzchni oka, ale również łagodzą dolegliwości, np. obrzęk, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Na katar często stosowane są spraye lub krople do nosa, a na uciążliwy, suchy kaszel łagodzące syropy do picia.
Ważne jest aby w samodzielnym leczeniu zachować zdrowy rozsądek i nie podawać dziecku leków, co do których rodzice nie mają pewności odnośnie odpowiedniej dawki lub zalecanego okresu stosowania. Przed podaniem niektórych preparatów, jak antyhistaminowe środki do nosa lub krople do oczu, należy skonsultować się ze specjalistą – farmaceutą lub lekarzem – który podpowie z jaką częstotliwością i w jakiej dawce można zastosować lek u danego dziecka.
1 komentarz
Jaki macie oczyszczacz? Jeden czy więcej? My mamy uvirus killer Blaupunkt ale zastanawiam się nad powiększeniem tego grona może o jakiś oczyszczacz mateko… bo pomoc i ulga jest realna