Home RodzicielstwoDziecko Puzzle obserwacyjne – edukacja przez zabawę

Puzzle obserwacyjne – edukacja przez zabawę

by Matczyne Fanaberie

Już nie pamiętam, kiedy nasze dzieci zaczęły układać puzzle. Puzzle obserwacyjne pojawiły się w naszym domu zupełnie niedawno.
Puzzle to rozrywka dla całej rodziny. Warto nauczyć tej aktywności już najmłodsze dzieci, a będziemy mieć wspólne zajęcie nie tylko w czasie deszczu.

Dlaczego warto układać puzzle?

Układanie puzzli nie ma limitu wiekowego. Musisz tylko dobrać stopień trudności, czyli liczbę elementów układanki.
Puzzle to także idealny prezent. Będzie dobry i dla dwulatka czy trzylatka, jak i dla emeryta.  Dlaczego?

  • Puzzle ćwiczą pamięć.
    Podczas układania puzzli ćwiczymy myślenie i pamięć wzrokową. W przypadku dzieci warto obserwować, czy próbują rozwiązać zagdakę, ułożyć układankę dobierając elementy mechanicznie, wciskając je na próbę, czy też potrafią analizować całość.
  • Uczą kreatywności, spostrzegawczości.
  • Uczą pracy w zespole.
  • Trenują cierpliwość i koncentrację.

Z badań przeprowadzonych przez psycholog Susan Levine na Uniwersytecie w Chicago wynika, że dzieci, które zaczęły układać puzzle w wieku 2-4 lat, później dużo lepiej radziły sobie z zadaniami przestrzennymi i matematycznymi.

puzzle obserwacyjne

Pierwsze puzzle zostały stworzone w drugiej połowie XVIII wieku przez Johna Spilsbury. Ten brytyjski rysownik i kartograf stworzył je jako pomoc w nauce geografii. Aby urozmaicić sobie ćwiczenia w zapamiętywaniu państw świata, na drewnianą deseczkę nakleił mapę, a następnie przeciął ją wzdłuż granic zaznaczonych krajów.

Wydawnictwo Kapitan Nauka wydało fantastyczne i wciągające puzzle obserwacyjne dla dwóch grup wiekowych: 4+ oraz 6+

Puzzle obserwacyjne
– Kapitan Nauka

Puzzle obserwacyjne dla 4 latków

Puzzle obserwacyjne spodobały się dzieciom od pierwszego otwarcia pudełka. Seria od Kapitan Nauka jest przygotowana z dużą starannością i estetyką. Gra została wyprodukowana w Polsce z najwyższą troską o bezpieczeństwo najmłodszych.

Puzzle składają się z 54 elementów, a do puzzli dołączony jest plakat wielkości złożonych puzzli. Dziecko może dla ułatwienia układać puzzle na plakacie. Ta możliwość nie zawsze jednak chętnie jest wykorzystywana przez Juniora. Zwierzęta leśne bardziej spodobały się Juniorowi, a Pierworodna z puzzli W domu robi niezłe zagdaki dla brata.
Na ramce złożonego obrazka przedstawione zostały przedmioty, które dziecko może dodatkowo odszukać na ilustracji. Fantastycznie ćwiczy spostrzegawczość oraz pomaga w nauce o przedmiotach, zwierzętach.

puzzle obserwacyjne dla 4 latków

Puzzle obserwacyjne dla 6 latków

puzzle obserwacyjne dla 6 latków

Puzzle dla dzieci 6 letnich i starszych zostały przygotowane analogicznie, jak te wcześniejsze. Mają jednak więcej elementów – 104 elementy. Tematycznie mamy pojazdy oraz genialne puzzle z rycerzami.

Kapitan nauka puzzle

Ramka do wyszukania elementów na ilustracji. Ten mały zabieg doskonale trenuje spostrzegawczość i koncentrację dziecka.

Puzzle Kapitan Nauka
Kapitan Nauka Puzzle obserwacyjne

Tych cudownych puzzli szukajcie na stronie:

You may also like

Zostaw komentarz