Czytamy każdego dnia. Czytam sobie i dzieciom. Czasami mam wrażenie, że więcej czytamy dzieciom niż dla siebie. Pamiętam jak czytała mi mama i jak zasiadaliśmy wokół babci, która zbierała całą naszą gromadę i czytała. Pamiętam, gdy jako sześciolatka z dumą czytałam książki, gazety i co mi tylko wpadło w ręce. Byłam dumna, że już to potrafię.
Dziś czytamy Pierworodnej i Juniorowi. Czasami są dni, że zwyczajnie nam się nie chce, ale dzieci nie dają za wygraną. Pomimo tego, że badania o czytelnictwie nie wieszczą nic dobrego staram się zarażać miłością do książek nasze maluchy.
Ostatnio zaczynam myśleć już o książkach, które będą wspierać samodzielne czytanie naszej córki.
Czytam sobie
Ciekawą propozycję prezentuje wydawnictwo Egmont i seria „Czytam sobie”. W ramach współpracy z wydawnictwem poznałam dwie książeczki z tej serii: „Figle w fokarium” i „Babula Babalunga”.
Seria Czytam sobie została podzielona na 3 poziomy, które wspierają naukę czytania u dzieci w wieku 5 – 7 lat.
Samodzielne czytanie to kolejny etap wtajemniczenia. Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie czytać, liczyć rozbudza się w nim poczucie samozadowolenia. Dostrzega, że może już samodzielnie wejść w świat, do którego zawsze potrzebował kogoś dorosłego. Książka staje się kluczem do świata wyobraźni, kluczem, który można samodzielnie przekręcić, by otworzyć drzwi.
Poziom 1 serii Czytam sobie
„Figle w fokarium” to historyjka o wizycie dwójki dzieci w helskim fokarium.
Poznajemy foki i ich opiekunów. Uczestniczymy w życiu i zwyczajach morskich ssaków. Po przeczytaniu książki dziecko potrafi powiedzieć kim są Bubas i Unda, gdzie mieszkają. Wie, co jedzą foki i co trzeba zrobić, gdy spotka fokę na plaży.
Zdecydowanym atutem tej publikacji jest prosta i czytelna czcionka. Umiejscowienie jej na dole strony ułatwia dziecku czytanie przy pomocy palca i śledzenie tekstu. Książki na tym poziomie pozwalają ćwiczyć dziecku składanie słów. Zawierają 150 – 200 wyrazów w tekście, który budowany jest przy użyciu 23 podstawowych głosek.
Poziom 2 serii Czytam sobie – to teksty zawierające dłuższe wypowiedzi, zdania złożone (800–900 wyrazów) i elementy dialogu, przy wykorzystaniu 23 podstawowych głosek oraz „h”, wraz z ćwiczeniem sylabizowania. Teksty mają dużą, wyraźną czcionkę, co ułatwia naukę czytania najmłodszym.
Książka „Babula Babalunga” to jedna z 12 pozycji drugiego etapu wspierania nauki czytania. To opowieść o zaradnej Oli, jej mamie i bracie Franku. Pewnego dnia w ich pensjonacie pojawia się niespodziewany gość – Babula Babalunga, która ma niecodzienną przypadłość 🙂
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.