Home Czytelnia Dlaczego nie da się żyć bez internetu?

Dlaczego nie da się żyć bez internetu?

by Matczyne Fanaberie

Dzisiaj jest premiera kolejnej części serii Zakład, że tego nie wiesz. Dlaczego nie da się żyć bez internetu? To czwarta część serii, która podbiła serca naszych dzieciaków i chętnie sięgają po różne zawarte w niej ciekawostki oraz dzielą się własnymi spostrzeżeniami.

Wczoraj rozmawiałam ze znajomymi, że aktualnie dzięki internetowi mamy dostęp do ogromu wiedzy na temat panującej pandemii koronawirusa. Kilkadziesiąt lat wcześniej zdani byśmy byli jedynie na informacje, któe ktoś nam przekaże w TV. Bez możliwości ich weryfikacji.

Czy da się żyć bez internetu?

Dzisiaj dzięki internetowi możemy sami szukać, weryfikować i docierać do źródła. To ważne, aby nie dać się zwieść błędnym informacjom.

Aktualnie na świecie działa ponad półtora miliarda stron internetowych. Do sieci obecnie podłączonych jest około 20 miliardów różnych urządzeń, chociaż korzysta z niej „tylko” ponad 4 miliardy osób.

Zakład, że tego nie wiesz.
Dlaczego nie da się żyć bez internetu?

Ponad miliard użytkowników internetu posługuje się językiem angielskim, zaś 800 milionów – chińskim.


Internet łączy pokolenia i nie ma wiekowych ograniczeń.

Wiesz, że najstarszą osobą, która nauczyła się korzystać z sieci, była Katherine Young, która zapisała się na kurs komputerowy w wieku 97 lat? Kobieta korzystała z internetu aż do swojej śmierci w wieku 104 lat. Cyberbabcia 🙂

Dlaczego nie da się żyć bez internetu

Sama pamiętam, czasy, gdy nie było internetu. Informacji szukaliśmy w encyklopediach, a na podwórku wymielnialiśmy się historyjkami od gum do żucia.
W gry graliśmy też na podwórku, a nie podłączeni do sieci.
W książce „Zakład, że tego nie wiesz. Dlaczego nie da się żyć bez internetu?”
znajdziesz informację o tym, jak dawniej przekazywaliśmy sobie informacje. Wiele form funkcjonuje nadal i warto nie zadbać. One nadal działają!

Warto rozmawiać o tym z dzięmi. Niech korzystają z internetu, ale niech dzieciaki nie zapomianją o czytaniu książek czy pisaniu długopisem czy piórem.

Dlaczego nie da się żyć bez internetu

Pewnie gdybym dzieliła się recenzją na temat tej książki w innych okolicznościach napisałabym, że można dać sobie radę bez internetu, że warto odpocząć i skupić się na relacjach tu i teraz. Oczywiście to prawda i warto zrobić sobie czasami odpoczynek od internetowych atrakcji.

Dziś, gdy koronawirus zdominował nasze życie, nasze działania lub ich brak internet jest oknem na świat. Tak dosłownie.

Dzieki sklepom internetowym nie muszę iść do sklepu po zakupy.
Biblioteka jest zamknięta, ale można skorzystać z wielu dostępnychy platform z ebookami czy audiobookami. Nasza zaplanowana wizyta w muzeum też jest odwołana, ale korzystamy z wirtualnych wycieczek po muzeach.

Kilka ciekawostek z książki:
Zakład, że tego nie wiesz.
Dlaczego nie da się żyć bez internetu?

  • Pierwszy programowalny komputer, czyli Colossus, powstał po to, by łamać niemieckie szyfry podczas drugiej wojny światowej.
  • Pierwszy komputer osobisty, czyli Altair 8800, nie miał ekranu, klawiatury ani myszki – tylko światła i przełączniki.
    Nie dało się na nim odtwarzać filmów!
  • W 1976 roku brytyjska królowa Elżbieta II jako pierwsza głowa państwa wysłała e-mail.
  • Pierwsza strona internetowa była raczej nieciekawa: zawierała po prostu listę linków do wszystkich pozostałych stron, a było ich raptem 25. Obecnie w sieci jest około 1,5 miliarda stron internetowych.
  • Pierwszym zdjęciem zamieszczonym w internecie była fotografia zespołu Les Horribles Cernettes, który składał się z czterech wokalistek. Opublikowano ją w 1992 roku.
  • Programy nazywane internetowymi pająkami przeczesują sieć, gromadząc informacje o treści poszczególnych stron. W ten sposób budują gigantyczny indeks – to nim posługuje się wyszukiwarka, gdy czegoś za jej pośrednictwem szukasz.
  • Internet towaryszy nam dzisiaj na każdym kroku. Warto, aby dzieci miały świadomość, że nie zawsze i nie wszędzie jest bezpiecznie.

Warto rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w internecie. W książce znajdziecie cały rozdział poświęcony tej tematyce.

Dlaczego nie da się żyć bez internetu

To kolejny tom, który potwierdza, że warto sięgnać po książki z serii Zakład, ze tego nie wiesz.

Te mini encyklopedie dla najmłodszych pomagają dzieciom poznawać świat, jaki był kiedyś i stawać się odkrywcą informacji, o których nie miał wcześniej pojęcia. 

Każda książka z serii jest wypełniona pieknymi, kolorowymi i zabawnymi obrazkami. Język jest dostosowany do wieku odbiorcy. Zrozumiały dla najmłodszych, nie odstrasza czytelnika.

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego tomu, możesz zamówić prenumeratę, w lepszej cenie, a dodatkowo otrzymasz super prezenty!

Pamiętaj, że każdy tom w prenumeracie kosztuje tylko 11,99zł (zamiast 14,99zł) – oszczędność aż 70 zł oraz otrzymasz wyjątkowe prezenty dla prenumeratów (z tomem 8 do otrzymania jest pojemnik do obserwacji roślin, rodzajów gleby, owadów; z tomem 14 zestaw do przeprowadzania eksperymentu).

Oprócz prenumeraty na stronie zakladzetegoniewiesz.pl możesz zamówić pojedyncze tomy serii. Zamów prenumeratę na zakladzetegoniewiesz.pl, pojedyncze tomy możesz zamówić na stronie

You may also like

Zostaw komentarz