Dziecko, Mama

Zostań w domu – muzeum odwiedź wirtualnie

14 marca 2020

W ciągu ostatnich dni diametralnie zmieniło się nasze życie. Zostań w domu to najczęściej pojawiający się ostatnio hasztag. #zostańwdomu
Koronawirus i związana z nim domowa kwarantanna spowodowały, że mamy do czynienia z ogromną zmianą, wszelkie nasze przyzwyczajenia, rytuały zostały zachwiane.

Staram się nie narzekać, szukać korzyści zaistniałej sytuacji, patrzę na ten czas, jako szansę na realizację rzeczy, pragnień, na które zawsze było mało czasu i odchodziły na dalszy plan. Niektóre możliwości dopiero odkrywam.

Z dziećmi jest chyba najtrudniej, bo raptem okazuje się, że nic nie jest jak zawsze. Nie ma poranngo budzenia, śpiewania do uszka i można spać ile się chce. Tylko, co dalej, jak już młody człowiek ogarnie lekko opóźniony poranny porządek dnia?

To co staramy się robić dla siebie i dla dzieci to także im pokazujemy korzyści, możliwości w związku z zaistniałą sytuacją.

Tak się złożyło, że wyjątkowo dużo atrakcji wykreśliłam z naszego kalendarza. Wyjście do muzeum POLIN (chciałam wreszcie posłuchać audio przewodnika), warsztaty w tymże muzeum, ale też długo planowana wycieczka po warszawskim Wilanowie, czy nasze koncerty, na które bilety czekały już ponad pół roku.

Życie zweryfikowało plany, ale pewnie gdyby nie ta sytuacja nie miałabym pojęcia o isnieniu wirtulanych wycieczek po muzeach, wielu programach edukacyjnych, czy książkach.

Zostań w domu

Ostatnio pokazywałam Wam nasze pomysły i sposoby, które pozwolą Wam zainteresować dzieci domowymi atrakcjami, gdy zostajecie w domu. Bardzo spodobała nam się także akcja czytelnicza – teraz czas na czytanie. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście to koniecznie poszukajcie pod hasztagiem #terazczasnaczytanie.

Na końcu poprzedniego wpisu umieściłam kilka przydatnych stron z zadaniami, rebusami i różnymi zagadkami, ciekawostkami dla dzieci.

Wczoraj odkryłam wirtualne muzea. Na pierwszy ogień poszła Kolekcja Google Arts & Culture, a potem zaczęłam szukać na naszym polskim podwórku.

Zrzut ekranu

Google Arts&Culture obejmuje British Museum w Londynie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Guggenheim w Nowym Jorku, Museo Nacional Thyssen-Bornemisza w Madrycie oraz wiele innych miejsc, w których można zdobyć wiedzę na temat sztuki, historii i nauki.
Nas zauroczyły muzea związane z dinozaurami 🙂

Wieczorem przygotowałam nasz plan wycieczek na najbliższe dni. Oczywiście nie każdego dnia będziemy zwiedzać muzeum, ale okazuje się, że internet daje nam duże urozmaicenie.

1. Museum of Natural Sciences (Royal Belgian Institute
of Natural Sciences)

Photo: RBINS-128000000/-125000000

W Muzeum Nauk Przyrodniczych w Brukseli możesz spotkać słynnych Bernissart Iguanodons w największej Galerii Dinozaurów w Europie, dowiedzieć się o ludzkim ciele i tym, jak ewoluowaliśmy w Galerii Ludzkości i cofnąć się w czasie w Galerii Ewolucji.

Swoją wędrówkę zacznij tutaj

2. National Gallery of Art, Waszyngton, DC

W tym słynnym amerykańskim muzeum sztuki mamy do obejrzenia/zwiedzania dwie wystawy online, za pośrednictwem Google.
Pierwsza to wystawa amerykańskiej mody z lat 1740–1895,
druga to zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

Oprócz tego możecie skorzystać z możliwości obejrzenia jeszcze innych dzieł sławnych malarzy.

3. Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

Mamy niesamowitą możliwość pokazać dzieciom niedoścignione prace tego malarza. Mnie On zawsze zachwyca i z chęcią pokażę moją miłość do tych dzieł moim dzieciakom. W muzeum można podziwiać największą kolekcję dzieł Vincentego van Gogha.

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie mieści największą kolekcję dzieł Vincenta van Gogha (1853–1890) na świecie. W stałej kolekcji znajduje się ponad 200 obrazów Vincenta van Gogha, 500 rysunków. Warto także zajrzeć na ich kanał na YT.

4. The American Museum
of Natural History

foto Psittacosaurus, Photo: AMNH/C. Chesek

To idealne miejsce dla wielbicieli dinozaurów i otaczającej nas natury.
Założone w 1869 roku, jest jedną z wiodących na świecie instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych. Muzeum obejmuje 45 stałych sal wystawowych, w tym Rose Center for Earth and Space i Hayden Planetarium, a także galerie z wystawami czasowymi.

Niektóre dinozaury można obejrzec z bardzo bliska korzystając z funkcji Street View. Zacznij zwiedzać tutaj

5. The Wyoming Dinosaur Center

dinozaury w domu lepsze niż lidlozaury

4 piękne ekspozycje pełne dinozaurów, które można oglądać z bardzo bliska. Dinozaury u nas to wielka miłość Juniora i znów czytamy książki o dinozaurach i gramy w gry.

Ta wystawa też Mu się spodobała.

6. Warszawski Ogród Botaniczny

ogrod botaniczny w Warszawie

Uwielbiam to miejsce i już nie mogę się doczekać tegorocznych spotkań, wystaw i przede wszystkim Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego.

warszawski festiwal kulinarny

Tutaj niestety nie pospacerujemy po Ogrodzie Botanicznym, ale możemy skorzystać z przygotowanych materiałów dydaktycznych dla najmłodszych, m.in. gier edukacyjnych.

7. Insect Museum of West China

Muzeum owadów w zachodnich Chinach gromadzi tysiące cennych motyli i owadów ozdobnych z ponad 40 krajów na sześciu kontynentach, w tym największe i najmniejsze gatunki owadów na świecie, najstarsze na świecie skamieniałości mrówek i pszczół oraz różne skamieliny owadów z epoki dinozaurów. Jest uznawany za muzeum, które gromadzi najwięcej rodzajów chińskiego motyla na świecie przez międzynarodowe środowiska akademickie. 

Zwiedzanie zacznij tutaj

8. Kopalnia Soli „Wieliczka”

wieliczka

Mieliśmy okazję zwiedzać trasę dla dzieci podczas naszego ubiegłorocznego pobytu w Wieliczce. Wy możecie pozwiedzać Kopalnię siedząc na kanapie tutaj.

Dużo ciekawych informacji i relacji filmowych znajdziecie na kanale

9. The Strong National
Museum of Play

zostań w domu - muzeum online

Podczas wirtualnego zwiedzania macie do dyspozycji 12 ekspozycji dostępnych online dotyczących gier i zabaw. Korzystając z opcji Street View można wejść do środka.
Strong® to wysoce interaktywne muzeum oparte na kolekcjach poświęcone historii i eksploracji zabawy. Jest to jedno z największych muzeów historii w Stanach Zjednoczonych i jedno z wiodących muzeów obsługujących rodziny.

W Strong mieści się największy na świecie i najbardziej wszechstronny zbiór materiałów historycznych związanych z grą i znajduje się w nim Międzynarodowe Centrum Historii Gry Elektronicznej, National Toy Hall of Fame, World Video Game Hall of Fame, Brian Sutton-Smith Biblioteka i archiwa gry, Woodbury School i American Journal of Play.

10. Muzeum Powstania Warszawskiego

zostań w domu - muzeum online

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk w Warszawie. Muzeum jest hołdem mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i umierali za niepodległą Polskę i jej wolny kapitał. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, charakterystycznej dla architektury przemysłowej XX wieku, położonej przy ulicach Przyokopowej i Grzybowskiej.

Dostępna jest jedna wystawa online, która prezentuje fotografie wykonane przez Prasowych Sprawozdawców Wojennych Komendy Głównej Armii Krajowej (PSW) w trakcie Powstania Warszawskiego.

Muzeum dla dziecka – online

Patrząc na zainteresowania naszych dzieci nie poprzestaniemy na tych powyższych miejscach i na pewno odkryjemy jeszcze nie jedno ciekawe miejsce.

Chętnie poznamy także Wasze sprawdzone muzea online.

Jeśli podoba się Wam nasz pomysł na zorganizowanie dziecku czasu, który musi spędzić w domu to ucieszy mnie każde udostępnienie tego materiału dalej.

POLECANE WPISY