Dziecko

Jak ubrać dziecko do chrztu?

18 stycznia 2021
jak ubrać dziecko do chrztu

Chrzest dzieci mamy już za sobą i zdecydowanie kierowałam się zasadą ma być wygodnie i schludnie. Temat ostatnio powrócił podczas rozmów z przyjaciółką, która zaczęła poszukiwania ubranka do chrztu dla synka i szukała porad, jak ubrać dziecko do chrztu.  

Oczywiście moda się zmienia, jednak mam wrażenie, że jakieś podstawowe zasady są ponadczasowe.  

1. Jakie powinny być ubranka do chrztu?

 Dla mnie odpowiedź jest jedna – dopasowane do wieku dziecka. Inaczej ubierzemy kilkulatka czy prawie roczniaka, a inaczej miesięczne, czy kilkumiesięczne dziecko. Przy tym pierwszym możemy korzystać z różnych wygodnych, bawełnianych ubranek. Przy kilkutygodniowym maluchu zdecydowanie warto postawić na becik do chrztu z usztywnieniem.  

2. Czy ubranko powinno być białe?

Tak zazwyczaj jest, że ubranko dla chrzczonego dziecka jest białe.
Biel symbolizuje czystość i nowe życie. Coraz częściej możemy jednak obserwować, że rodzice sięgają po ubranka w kolorze ecru czy beżu. 

3. Jak ubrać dziecko do chrztu?

Kiedyś królował becik. Z uśmiechem przyglądam się zdjęciom z mojego chrztu, gdzie zza tiulów i koronek ledwo widać moją główkę. Miałam miesiąc, gdy byłam chrzczona i mam wrażenie, że chyba dość ciężko było mojej mamie trzymać mnie w tym beciku, który zdecydowanie zmieściłyby kilkoro dzieci. 

Dziś, jeśli decydujemy się na becik, możemy wybierać w kolorach, wzorach, ale zdecydowanie są to mniejszych gabarytów rożki do chrztu niż dawniej. Dodatkowo można dobrać taki rożek do pory roku, aby becik do chrztu na lato nie był uszyty z bardzo ciepłego materiału, a na zimę abyśmy nie musieli dodatkowo opatulać kocykami.  

Co ważne, tak jak zwykłe beciki, które kupujemy niemowlakowi po urodzeniu, są one zazwyczaj usztywnione.  

Ja wyszłam z założenia, że ma być dziecku przede wszystkim wygodnie, a że nasz Junior miał już kilka miesięcy życia za sobą to wybraliśmy bawełniane spodnie i bodziak, które zdecydowanie były bardziej użyteczne niż wszelkiego rodzaju mini garniturki. Ja zdecydowanie nie mogę pojąć przebierania kilkumiesięcznego dziecka w garniturek, który sądzę, że może być mało wygodny.  

4. Co według tradycji powinni
kupić rodzice chrzestni?

W wielu regionach Polski chrzestna kupuje na chrzest ubranko dla dziecka oraz tradycyjną białą szatę, w którą w czasie ceremonii ubiera dziecko.  

Obecnie zwyczaj ten praktykuje się jednak coraz rzadziej. Zresztą podobnie, jak w przypadku zakupu świecy przez ojca chrzestnego. Kiedyś były to zwyczaje praktykowane w większości domów. Dziś coraz częściej wszelkie akcesoria do chrztu kupują sami rodzice.  

POLECANE WPISY