Dziecko

Jak wybrać buty dla dziecka?

7 stycznia 2018
obuwie dziecięce

Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice kupowali buty z twardą podeszwą i bardzo usztywnione, aby stopa była chroniona. Wszystko to robili w dobrej wierze, z miłości i troski o dziecko. Dziś sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej i wielu fizjoterapeutów zaleca przede wszystkim chodzenie na boso podczas nauki chodzenia w domu i dopiero na pierwsze wędrówki poza domem zakładanie butów. Jak zatem sprostać kolejnemu zadaniu rodzica i jak wybrać buty dla dziecka?

Jak wybrać buty dla dziecka, co warto wiedzieć
przed pierwszym zakupem?

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Prawidłowa odpowiedź jest jedna: wtedy kiedy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki poza domem.

Oczywiście w sklepach znajdziemy piękne, przyciągające buty już dla niemowlaków, które dopiero wyszły z brzucha mamy. Te buty może i ładnie wyglądają, ale są niepraktyczne. Sprawdzą się jedynie jako obuwie ochronne przed zimnem podczas spaceru na dworze (pod warunkiem, że wybierzemy coś ciepłego, a nie piękne atłasowe balerinki).Warto pamiętać o  tym, że bezpośredni kontakt stopy z podłożem wzmacnia mięśnie i stymuluje rozwój – nie tylko samej stopy, ale całego ciała.

jak wybrać buty dla dziecka

Rodzice, pewnie w dobrej wierze, często zbyt szybko kupują buty dziecku, które dopiero postawiło pierwsze kroki w domowych warunkach.
To zdecydowanie za wcześnie, aby iść na zakupy po pierwsze buty do nauki chodzenia. Jest to zbyt wczesny moment na wybór obuwia. Takiemu maluchowi możemy jedynie zaproponować obuwie chroniące przed zimnem do wózka czy chusty, nosidła. Pozwólmy chodzić mu jak najwięcej boso.

Jak dobrać buty dla dziecka?

Zapomnij o babcinej metodzie z patyczkiem czy tasiemką którą odmierzasz stopę dziecka. Pomiar stopy dziecka nie kończy się na jej długości, o czym wiele osób zapomina.

Kiedy przyjdzie czas na zakup pierwszych butów dla malucha koniecznie wybierz się do sklepu z dzieckiem. Warto, aby dziecko uczestniczyło w wyborze, aby buty były dobrze dobrane, dopasowane do stopy dziecka. Nie można kupować butów za dużych z myślą, przecież noga urośnie, a ja zaoszczędzę. Tak samo, jak niewygodnie chodzi się w za ciasnych butach, tak jest też z za dużymi butami.

Warto pamiętać, że w buciku powinno być o około 8–10 mm ze względu na szybki wzrost długości stopy oraz wydłużanie i przesuwanie się stopy do przodu w czasie chodzenia. Trochę inaczej będzie z otwartymi butami. Sandałki powinny być dłuższe od stopy o 4–5 mm. Chociaż zdecydowanie polecam zakryte sandały dla dzieci. Dzięki temu dzieci mają mniej poobijane palce, a ja mniej sytuacji przedzawałowych 🙂

U nas, podczas zakupów, idealnie sprawdza się metoda z wyjmowaną wkładką. Wyjmij z buta wkładkę i postaw na niej stopę dziecka.

co zabrać na żagle z dziećmi?

Dlaczego kiedyś zalecano usztywnione buty, a dziś mówi się, że buty mają być miękkie?

Zalecano rodzicom, żeby pierwsze buty dla dziecka miały sztywną podeszwę i usztywniany zapiętek. Wiązało się to z błędnym przekonaniem, że właśnie dzięki temu, w sztywnych bucikach, dziecko nauczy się prosto stawiać stopy. Dziś wiemy, że pierwsze buciki dla dziecka powinny być elastyczne. But ma zapewnić małemu człowiekowi swobodę ruchu. Jeśli dziecko ma obuwie z zbyt sztywną podeszwą jest duże zagrożenie, że nauczy się chodzić jak kaczka.

Aby sprawdzić, czy but ma wystarczająco miękką, elastyczną podeszwę wystarczy wziąć but w dłoń i sprawdzić, czy podeszwa jest na tyle miękka, że swobodnie się będzie się przełamywać w jednej trzeciej długości, czyli tam, gdzie zgina się stopa malucha. Cholewka buta nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt sztywna.

Jak dobrać fason butów dla dziecka?

Dziś wydaje mi się to banalnie proste, ale podczas pierwszych zakupów wcale tak nie było.

Na co zwrócić uwagę?

  • Koniecznie zaokrąglony, obszerny czubek. Dziecko podczas nauki chodzenia zazwyczaj rozstawia szeroko palce u nóżek. Fason buta powinien mu to umożliwiać.
  • But powinnien być wykonany z materiałów przepuszczających powietrze.
  • Doskonale sprawdzają się rzepy bądź klamry. Umożliwią one dopasowanie bucika do stópki dziecka, chociaż są specjaliści, którzy twierdzą, że najlepsze są buty sznurowane. U nas nie sprawdziły się typowe sznurówki, ale wielokrotnie pisałam już o systemie ze sznurówką z zaciskiem, które nasze dzieci lubią i doskonale sobie z nimi radzą zarówno w domu, jak i w przedszkolu.
jak wybrać buty dla dziecka

My zabieraliśmy dzieci na pierwsze zakupy butów. Dziś znam ich upodobania i wspólnie wybieramy buty kierując się powyższymi zasadami.

Najważniejsze, aby buty były wygodne, nie męczyły stóp i dziecko chciało w nich chodzić.

Macie jakieś inne wskazówki?

POLECANE WPISY