Home Czytelnia Książki na wakacje dla dzieci.

Książki na wakacje dla dzieci.

by Matczyne Fanaberie

Książki towarzyszą nam na każdym kroku i każdego dnia. Dzieciaki same wybierają często książki, które będą czytać i dzisiejsza propozycja z serii książki na wakacje została wybrana przez naszą 8 latkę.

To książki dla dzieci w wieku 7, 8 czy 9 lat, ale także starsze dzieci czy czytające 6 latki znajdą coś dla siebie. Czasami warto pochylić się nad daną pozycją książkową wspólnie z dzieckiem.

Książki na wakacje –
dla dzieci w wieku 7, 8 czy 9 lat

książki na wakcje dla dzieci

Przeglądu swoich ulubionych książek, które warto polecić innym dokonała Marianna więc to rzeczywisty wybór ośmiolatki, która już wie, co to dobra książka.

To wybór dziecka, które przeczytało te książki, czasami wręcz serie książek i często do nich wraca.

Polecam także uwadze to zestawienie książek dla dzieci, którego dokonały nasze dzieci przed Bożym Narodzeniem.

1. Lukrecja Anne Goscinny

lukrecja - książka dla dzieci

Mamy za sobą trzy tomy przygód tytułowej Lukrecji, książek wydanych przez Wydawnictwo Znak Emotikon: Lukrecja, Lukrecja stawia na swoim oraz Lukrecja na pierwszym planie.

Idealna opcja książki na wakacje, ale także na prezent.

Lukrecja została napisana przez córkę autora słynnego „Mikołajka”.
Autorka wraz z 12 letnią Lukrecją, zwaną Lulu, pomaga wejść czytelnikom w świat nastoletni, w świat nie zawsze idealny, ale prawdziwy i czekający z otwartymi ramionami. To książki, które genialnie oddziaływują na wyobraźnię czytelnika. Bogato ilustrowana, przezabawna życiowa opowieść, która przy okazji porusza ważne tematy, któe pojawiają się w życiu dzieci i dorosłych.

Na kolejny tom z przygodami Lulu czekamy obie, bo to pozycja książkowa, która wciąga odbiorcę. Kolejny tom Lukrecja rusza w świat, zapowiedzany jest na koniec września i coś przeczuwam, że to nie jedyna premiera wrześniowa, która się pojawi na półkach w pokoju Marianny.

książka dla dziewczynek

2. Hedwiga Frida Nilsson

książki na wakacje Hedwiga

To kolejna seria książek, która zachwyciła Pierworodną.

Tytułową Hedwigę poznajemy, gdy ma 7 lat. Każdy tom to kolejny rok z życia dziewczynki mieszkającej w Szwecji.

Pierwsza część wypęłniona jest prostymi, wesołymi i śmiesznymi, a czasami wręcz banalnymi opowieściami. Jednocześnie autorka nie lekceważy, a wręcz stara się pokazać czytelnikowi, że małe dziecko ma prawo do własnych spraw i problemów.

Druga część to trudny temat kłamstwa i konsekwencji z fascynacji koleżankami z większymi możliwościami finansowymi rodziców.

Trzecia część porusza temat oswajania dziewczynki ze śmiercią bliskich, z przemijaniem.

W sierpniu 2020 roku Wydawnistwo Dwie Siostry odda w ręce czytelników kolejną czwartą część.

3. Tajemnica Złotych Wzgórz
Helena Dahlgren

Tajemnica Złotych wzgórz

To książka po którą nasza Pierworodna sięga kilka razy w miesiącu, a przynajmniej raz w tygodniu pyta, czy została już wydana na polskim rynku kolejna część.

Tajemnica Złotych Wzgórz to opowieść o przyjaźni, koniach i magii.
Lisa, główna bohaterka, wraz ze swoim tatą przeprowadza się na wyspę Jorvik, która słynie z pięknych koni. Wciągająca akcja i niewyjaśniona zagadka pierwszej części książki pozostawia niedosyt. Już czekam na kolejną część: Star Stable. Przebudzenie legendy, którą wydawnictwo Znak Emotikon zapowiedziało na koniec września 2020 roku.

4. Penny Pepper

książki dla dzieci na wakacje

Penny Pepper pojawiła się u nas po ogromnej fascynacji serią detektywistyczną Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.

Pierworodna przeczytała dwie części przygód 10 letniej dziewczynki:

  • Penny Pepper. Alarm w wesołym miasteczku Ulrike Rylance
  • Penny Pepper. Luzik nic się nie stało

To ciekawe, wciągające przygody detektywistyczne nie tylko dla dziewczyn!

5. Fantastyczny Pan lis
Roald Dahl

Fantastyczny Pan lis

Temat książki Fantastyczny Pan lis podobał się zarówno ośmioletniej Mariannie, jak i naszemu sześciolatkowi. Jeśli chcemy zapoznać z tą książką młodsze dzieci warto książkę po raz pierwszy przeczytać wspólnie.

W tekście są zwroty, których nie preferujemy w codziennej komunikacji więc wolałam mieć możliwość porozmawiania z dziećmi o sposobie zachowania bohaterów.

Roald Dahls, autor książki o lisie, a także popularnej pozycji Charlie i fabryka czekolady, ubawił nas niesamowicie. Ciekawe słownictwo, bogate opisy trzech farmerów na pewno wzbogacą słownictwo dzieci.

Ciekawe filozoficzne rozważania na temat kradzieży, własności i tzw. praw podstawowych. Dobry punkt wyjściowy do rozmów z dziećmi.

6. Seria Niki i Tesla

Niki i Tesla książki dla dzieci

Wybór serii książek o przygodach Niki i Tesli od Wydawnictwo RM to był strzał w dziesiątkę.

Pamiętam, jak na próbę kupiłam pierwszy tom przygód Niki i Tesla. Laboratorium pod napięciem na ubiegłorocznych targach książki. Była wówczas u nas fascynacja wszelkimi ciekawostkami, doświadczeniami i różnymi eksperymentami.

Nasz zestaw to 6 tomów fantastycznych przygód oraz tajemnice, przygody i bombowe gadżety, które możesz sam zbudować. W jednym z tomów znajdziecie instrukcję, jak zbudować nagrywającą dźwięki rękawicę, a w innym poznasz triki prawdziwych filmowców, poznasz sposób na zbudowanie urządzeń szpiegujących i na pewno nie będziesz się nudzić.

To nie są książki do snu, jak mawia Marianna. One wyzwalają w dzieciach chęć działani 🙂

7. Wielka Księga Klary Marcin Wicha

książki na wkacje - Wielka Księga Klary

Książkę Marcina Wicha Wielka Księga Klary kupiłam trochę w ciemno.

Najlepszym świadectwem, że czasami warto zaufać intuicji i dobremu wydawcy, niech będzie śmiech dobiegający z pokoju Marianny, gdy czytała tę książką.

W książce znajdziecie życiowe sytuacje i codzienne problemy z życia rezolutnej Klary przedstawione z doskonałym humorem i zrozumieniem.

8. Basia i lato pod psem.
Zofia Stanecka i Marianna Oklejak

Basia - książki dla dzieci

Książki z przygodami Basi są z nami od dawna. Dzieci uwielbiały tę odważną dziewczynkę ciekawą świata, wielbicielkę żelków i zwierząt.

Basia i lato pod psem to proza, zdecydowanie dłuższa forma niż dotychczasowe książeczki z przygodami Basi.

Basia i lato pod psem Zofii Staneckiej to prosta i zabawna opowieść o wakacjach, ale też książka poruszająca ważne kwestie etyczne. Pojawia się także temat posiadania psa przez dziecko. U nas temat bardzo na czasie.

Autorka po raz kolejny zachęca dzieci do empatii, otwartości i aktywności w zwalczaniu zła. Pokazuje czytelnikom, że nie liczy się wiek, a jedynie chęci i działanie w dobrej wierze. Basia jest przykładem, że nawet kilkuletnia dziewczynka może zmieniać świat. Czasami warto jednak poprosić o pomoc dorosłych.

Bardzo polecamy też obejrzeć krótkometrażowe filmy z przygodami tej dziewczynki.

9. Uniwersytet Dziecięcy.
Mądre odpowiedzi na trudne pytania.
Ulrich Janssen, Ulla Steuernagel

uniwersytet dziecięcy książki na wakacje

Seria książek Uniwersytet Dziecięcy wydanych przez Wydawnictwo Dwie Siostry to efekt cyklu wykładów prowadzonych przez profesorów w Tybindze, w najstarszym uniwersytecie dziecięcym.

Każdy tom z serii składa się z 8 pytań i rzetelnie przygotowanych odpowiedzi. W książkach z serii Uniwersytet Dziecięcy dziecko znajdzie wiele ciekawostek dotyczących społeczeństwa, przyrody, kosmosu, biologii czy środowiska.
Przykładowe zagadnienia:

  • Dlaczego dinozaury wyginęły?
  • Czemu jedni są biedni, inni bogaci?
  • Dlaczego ludzie umierają?
  • Gdzie mieszkają kosmici?
  • Dlaczego gwiazdy świecą?
  • Dlaczego rośliny rosną?

Książki zostały wydane jak encyklopedie, po które sięgało się, gdy człowiek nie znał odpowiedzi. Dziś rzadko korzystamy z encyklopedii, bo szybciej znajdziemy to w internecie.  

Lektura tej serii to prawdziwą przyjemnością nie tylko dla dzieci.
Książki zostały napisane w zabawny i przystępny sposób, uzupełnione oryginalnymi, ręcznie wykonywanymi ilustracjami.

Książki na wakacje – co jeszcze czyta 8 latka?

książki na wakacje

To oczywiście nie jest zamknięta lista książek, które czyta nasza córka. Poniżej jeszcze kilka propozycji, które Marianka poleca innym, a sama też chętnie do nich wraca.

Od kilku miesięcy kupujemy też bardzo dobry magazyn dla dzieci, czyli Kosmos dla dziewczynek, który czyta zarówno sama, jak i wspólnie z bratem. Bardzo polecamy, a ja muszę chyba wreszcie zamówić prenumeratę 🙂

You may also like

4 komentarze

Staszek Anioł 12 grudnia 2022 - 17:08

Na 9 książek w 6 bohaterkami głównymi są dziewczynki. Chłopak nie jest głównym bohaterem żadnej. A może jednak dałoby się znaleźć też coś dla wnuków i synów?

Odpowiedź
Matczyne Fanaberie 27 kwietnia 2023 - 11:18

To wybory dziecka i to jest dla mnie ważne. Ogrom męskich bohaterów jest w szkolnych lekturach 🙂

Odpowiedź
lossarrow57 6 stycznia 2023 - 15:34

naprawdę … to są ksiązki dla 9-latki ? Prezerazające

Odpowiedź
Matczyne Fanaberie 27 kwietnia 2023 - 11:19

a co dokładnie przeraża Cię w tym wyborze książek?

Odpowiedź

Zostaw komentarz