Czytelnia, Książki dla dzieci

Prezenty dla dzieci – 13 sprawdzonych książek

20 grudnia 2020

Za chwilę Święta i przyznam, że ja prezenty dla dzieci już mam. Zostało mi tylko pakowanie. U nas jedną z pozycji prezentowych na Boże Narodzenie zawsze jest książka. To zawsze cieszy i nas i dzieci. Zresztą podobnie jak dobra gra planszowa.
W ostatnich dniach w naszym domu pojawiło się wiele nowych książek wartych uwagi i takich, które warto sprezentować dzieciom pod choinkę.

Poniższe zestawienie zawiera książki o różnej tematyce i mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie lub swojego dziecka.

Prezent dla dzieci pod choinkę

prezenty dla dzieci

Książkowe prezenty dla dzieci

1. Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu, Aleksandra i Daniel Mizielińscy,
Natalia Baranowska

Książka, która będzie idealnym prezentem dla dzieci i dla dorosłych. Dla tych, którzy wiedzą o jedzeniu już bardzo dużo, jak i tych, którzy szukają dobrego źródła informacji. Co ważne, to książka do której nie warto siadać z pustym brzuchem 🙂

Autorzy książki zabierają nas w podróż w czasie i przestrzeni tropem jedzenia z różnych stron świata. Każdy rozdział to podróż do innego kraju. Obok różnych ciekawostek autorzy umieścili także przepisy, które zachęcają do rodzinnego gotowania i wspólnego ucztowania przy rodzinnym stole.

Graficzna oprawa książki to swoista wyszukiwanka, co pozwala na wspólne oglądanie i czytanie książki z najmłodszymi domownikami.
Książka wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry to petarda kulinarna pod względem merytorycznym, potężna dawka wiedzy, którą możemy wykorzystać dbając o swoje zdrowie.

Książkę kupisz TUTAJ

prezenty dla dzieci

2. Smakologia
Ola Woldańska-Płocińska


To kolejna fantastyczna książka Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Książki tej autorki budują świadomość czytelników na wielu płaszczyznach.

Zwierzokracja uczyła szacunku do innych gatunków,
Śmieciogród uświadamiał jak poważnym zagrożeniem jest nieustanna i masowa produkcja śmieci oraz zachęcał do zmniejszenia konsumpcjonizmu.

Smakologia to opowieść o jedzeniu, poszukiwaniu smaku.
To zwrócenie uwagi przez autorkę, jak bardzo różnimy się pod kątem jedzenia. Kto i co ma wpływ na nasz smak i jak bardzo zróżnicowane jest społeczeństwo jedzeniowo.

To opowieść o jedzeniu w kontekstach: historycznym, kulturowym, środowiskowym i zdrowotnym.

3. Fungarium. Muzeum grzybów – prezent dla dziecka, które kocha muzea 🙂

To kolejna propozycja z nowości od Wydawnictwa Dwie Siostry.
Fungarium to kolejna podróż do muzeum poprzez kartki książki, w którą zabiera nas ilustratorka Katie Scott.

Autorami tekstów dopełniającymi zjawiskowe ryciny Katie Scott są wybitni mykolodzy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew – Ester Gaya, David L. Hawksworth, Laura M. Suz, Pepijn W. Kooij, Kare Liimatainen, Tom Prescott i Lee Davies.

To genialnie wydana książka, która zachwyca szczegółowymi ilustracjami i wartością merytoryczną dla odbiorcy.

Jeżeli ta książka nie rozbudzi w czytelnikach pasji do grzybów, to z pewnością nie zrobi tego już żadna inna.
U nas książka pokochana przez dzieci, jak i wcześniejsze muzealne wydania: Botanicum, Animalium, Dinozaurium.

4. Wybryki papryki i inne historie
o warzywach

To książka, która zachwyca na wielu poziomach. Ja często korzystam z jej zasobów podczas zajęć z edukacji żywieniowo – kulinarnej z przedszkolakami. Dziękuję Wydawnictwu Znak, za tak piękne wydanie książki wspierającej edukację żywieniową już od najmłodszych lat. To, coś jak wiersz Na straganie w dzień targowy, który znało kiedyś każde dziecko.

W książce znajdziecie piękne, przykuwające uwagę, ilustracje oraz krótkie rymowanki o danym warzywie. Warto po nią sięgnąć. Kupisz ją TUTAJ

Poznając rozbrykane historie o warzywach dowiedzcie się, w kim podkochują się rzodkiewki. i sprawdzicie, ile ziaren groszku skrywa się w jednym strączku. Powygłupiajcie się z pomidorami.

5. Gołymi rękami, Bart Moeyaert

Bart Moeyaert oddał w ręce czytelnika poruszającą, pełną emocji książkę.

U nas aktualnie czytamy tę książkę wspólnie z Pierworodną, ale już dziś wiem, ze warto ją umieścić na liście prezentowej dla dzieci, zgodnie z opisem wydawcy od 12 lat. To chwilami trudna książka i dlatego czytamy ją wspólnie, aby móc od razu rozmawiać o tym, co się dzieje.

To poruszająca opowieść o chłopięcym wybryku, strachu przed przyszłością. To opowieść, która ściska za serce i za gardło. Zdecydowanie nie jest dla każdego dziecka.

6. Drzewo życzeń, Katherine Applegate

Cudowna opowieść o miłości, tolerancji, inności.

To kolejna propozycja od Wydawnictwa Dwie Siostry, która znalazła się w moim zestawieniu.

Wzruszająca historia, w której narratorem jest drzewo, które nie rozumie do końca ludzi, ale kocha ich z całego serca. Fantastyczny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi na temat inności, a nawet rasizmu.

7. Mazurscy w podróży.
Diamentowa gorączka.
Agnieszka Stelmaszyk

Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka to już 4 tom przygód rodziny.

Tym razem Mamina, Padre, Marcela, Bunia i Jędrek swoją wakacyjną wyprawę zaczynają w Holandii, następnie kierują się do Niemiec. Ich kolejnym przystankiem jest Polska. Będą wspinać się na Śnieżkę, odwiedzą „holenderski Wersal”, zamek w Łańcucie oraz szlifiernię diamentów, gdzie zostaną wmieszani w niebezpieczną aferę diamentową!

„Mazurscy w podróży” to bestsellerowa seria autorstwa Agnieszki Stelmaszyk, która opowiada o podróżach rodziny Mazurskich w czasie ich wakacyjnych podróży przez europejskie miasta. W każdym tomie Jędrek wraz z rodziną zatrzymuje się w ciekawych miejscach, zwiedzając i przeżywając przy tym wiele zabawne perypetie. Dzięki temu młodzi czytelnicy mogą wraz z nimi poznawać ciekawostki o zwiedzanych miejscach, miejscowych zwyczajach, zabytkach i atrakcjach, jedzeniu itp. Każdy rozdział kończy się dodatkowo dwu- lub czterostronną częścią informacyjną o danym kraju w formie dziennika podróży

8. Radość. Opowiastki dla dzieci

Prezenty dla dzieci pełne magii

prezenty dla dzieci

9. Zimowa magia

Zimowa magia, książka autorstwa jedenaściorga popularnych twórców literatury dziecięcej została wydana w tym roku przez Wydawnictwo Wilga. To pozycja książkowa do wielokrotnego czytania i odkrywania na nowo za każdym razem.

Wciągające historie wprowadzą dzieci w wyjątkowy nastrój zimowych miesięcy, nie tylko w okres okołoświąteczny. Czytając książkę wkraczamy w różne światy i przeżywamy niezwykłe przygody wraz z niebanalnymi bohaterami.

10. Gwiezdny zegar. Cienista ćma
Francesca Gibbons

Dwie siostry:  Imogen i Marie zabierają czytelnika w świat baśni. Dziewczynki przechodząc przez tajemnicze drzwi w drzewie, przenoszą się do świata, z którego powrót będzie bardzo trudny. Czy w ogóle uda im się wrócić do świata, gdzie na obiad jada się pizzę?

Sprawdźcie koniecznie, w jaki sposób Cienista Ćma poprowadziła Imogen i Jej siostrę.

To opowieść, którą pokochała nasza 8 latka 🙂

11. Gwiazdkozaur i zimowa czarownica

Opowieść o Gwiazdkozaurze pokochałam tak, jak nasze dzieci oraz wielu ich kolegów i koleżanek.

Kiedy koleżanka napisała mi, że jest dalsza część przygód Williama i najbardziej niezwykłego dinozaura od razu zamówiłam książkę, a już kilka dni później zaczytywaliśmy się podczas wieczornego czytania do poduchy.

To kolejna przygoda, fantastyczna opowieść pełna magii, emocji. Tym razem Gwiazdkozaur wraz z Mikołajem i reniferami niespodziewanie odwiedzają Williama i zabierają całą Jego rodzinę biegun północny.

Pierwszą część przygód znajdziecie TUTAJ To wspaniała, ciepła opowieść o Świętach, Elfach, Mikołaju i dinozaurze, którą dzieci uwielbiają.

prezenty dla dzieci

12. Uczucia Alicji czyli jak lepiej poznac siebie

13. Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Janiszewski Boguś

prezenty dla dzieci - klimat

To nowość Wydawnictwa Publicat z serii: To, o czym dorośli Ci nie mówią

To kolejna książka z tej serii u nas więc dzieci chętnie zabrały się za lekturę zanim sama zaczęłam im czytać. Z pokoju było tylko słychać naprzemienne okrzyki zdziwienia, zachwytu i radości.

Świetna narracja plus przezabawne rysunki to recepta na zaczarowanie odbiorcy.

To oczywiście nie wszystkie książki, które można spakować na prezenty dla dzieci pod choinkę.

Aktualnie, jako rodzice mamy twardy orzech do zgryzienia poszukując mądrych, wartościowych książek. Wcale nie dlatego, że trudno je znaleźć. Dobrych, wartościowych książek dla dzieci jest ogrom i zwyczajnie czasami trudno wybrać kilka, aby zamknąć listę propozycji.

Moje zestawienie to 13 książek, które sprawdzą się jako prezenty dla dzieci w okresie świątecznym, ale także na urodziny czy inne okazje.

Kilka z powyższych propozycji muszę na pewno dodać do naszego zestawienia z książkami o warzywach.

prezenty dla dzieci

Chętnie poznam Twoje sprawdzone propozycje książkowe 🙂 Daj znać w komentarzu.

POLECANE WPISY