Czytelnia, Książki dla dzieci

Minecraft. Matematyka Megazadania – idealna edukacja matematyczna

26 kwietnia 2022

Kiedyś nie lubiłam Minecrafta, a dziś doceniam coraz bardziej widząc jak dobrze ta gra wpływa na rozwój dzieci. Jakiś czas temu pisałam Wam o serii Minecraft. Tryb czytania. Dziś przychodzę z kolejną genialną serią edukacyjną od wydawnictwa HarperKids, czyli seria Minecraft. Matematyka Megazadania

Kiedy dwójka naszych szkolniaków wzięła książki w ręce i rozwiązała kilka zadań to jednogłośnie stwierdzili, że tak właśnie powinny wyglądać książki do matematyki. 

Minecraft. Matematyka Megazadania

Seria Minecraft. Matematyka Megazadania to zbiór ciekawych zadań matematycznych i zaproszenie do niezwykłej przygody w świecie Minecrafta. 

Książki są podzielone na rozdziały, które zostały przystosowane tematycznie do wieku młodego czytelnika.
W serii jest 6 książek/podręczników do matematyki z Minecraftem, a w podróż po każdej z nich zabierają dzieci znani bohaterowie. 

W pozycjach dla najmłodszych wielbicieli matematyki, czyli Minecraft. Matematyka Megazadania 7+ i 8+ przewodnikami po świecie matematyki są Jacob i Cali (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ułamki, pomiary oraz geometria i statystyka to świat, który przemierzamy w biomach).

Wypełniając kolejne misje, dziecko trenuje umiejętności matematyczne i zdobywa wiedzę, która będzie doskonałym powtórzeniem oraz uzupełnieniem materiału szkolnego. Za każde rozwiązane zadanie miłośnik matematycznych wyzwań zdobywa szmaragdy, które na końcu książki może „wymienić” na nagrody. 

Minecraft. Matematyka Megazadania 9+ i 10+ to kolejna matematyczna podróż w świat liczb i pozycji, dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. W biomach mamy zadania z ułamków zwykłych i dziesiętnych, pomiarów. 

Wielbiciele matematyki muszą się zmierzyć z zadaniami z geometrii, statystyki. Przez ten świat nauk matematycznych prowadzą młodego czytelnika Oscar i Maya. 

Wydając serię książek, które są idealnym wsparciem w nauce i powtórkach matematyki, Minecraft. Matematyka Megazadania wydawca pomyślał także o starszych uczniach i przygotował książki, w których Rosa i Isaac zabierają w matematyczną podróż dzieci w wieku 11, 12 lat i starszych. 

Seria książek do nauki i powtórek matematycznych posiada kilka istotnych zalet: 

  1. Po pierwsze te zadania, historie i postaci są wciągające. To nie jest książka stworzona ot tak, aby kupili ją wszyscy wielbiciele Minecrafta. Zadania są super praktyczne – łatwo przekładają się na grę i życie. Mamy określanie temperatury, dzielenie bloków, poznawanie wartości pieniędzy czy obliczanie długości trasy omijającej lawę, etc
  2. Każda część obejmuje szczegółowo wszystkie obszary wskazane w biomach (spisie treści), zawiera solidne wyjaśnienia i instrukcje.
  3. Czytelnicy przechodzą przez serię biomów wspólnie z postaciami z Minecrafta. Każdy biom jest osadzony w innym otoczeniu związanym z Minecraftem, z którym uczniowie będą zaznajomieni, jeśli grali w grę.
  4. Zadania można rozwiązywać samodzielnie lub w duecie bądź grupie 🙂 

Wciągająca kombinacja fabuły, postaci, poczucia poszukiwań i wyzwania, aby dotrzeć do końca i zebrać nagrody, naprawdę spodoba się dzieciom. Zarówno tym, które kochają matematykę, jak i tym, które sięgną po tę serię książek ze względu na bohaterów i ich świat. To idealne połączenie ulubionej gry Minecraft i przyjaznej edukacji matematycznej. 

Minecraft w szkole na lekcjach?

Wydawnictwo HarperKids wraz z Janiną Taniewicz, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz nauczycielką w podwarszawskiej szkole podstawowej, przygotowało także gotowy scenariusz do przeprowadzenia lekcji na podstawie książek Minecraft. Matematyka Megazadania

Książki Minecraft. Matematyka Megazadania w polskiej wersji językowej są dostosowane do polskiej podstawy programowej.

Doskonale sprawdzają się więc jako uzupełnienie i rozszerzenie lekcji matematyki. Nauczyciele dostrzegają ich wartość.

Tak o zeszytach mówi Iwona Rosłoń, nauczycielka matematyki i fizyki:


Największym problemem przy nauce matematyki jest to, że uczniowie nie są w stanie dostrzec jej w życiu codziennym. Co za tym idzie, nie zauważają, jak bardzo jest im potrzebna. W tych książkach dzieci i młodzież wykonują zadania w znanym im świecie. Dopiero w drugiej kolejności dociera do nich, że to zadania matematyczne. Oswajają pojęcia matematyczne,
uczą się nazw figur przestrzennych, a wszystko to w formie opowieści wyciągniętej z gry komputerowej. Co więcej, zdobytą w ten sposób wiedzę mogą potem w grze wykorzystać. I widzę, że robią to z wielką przyjemnością. To świetna pomoc edukacyjna nie tylko do użytku domowego.

Pedagodzy znajdą tutaj to, czego zawsze szukają – nowe podejście, wyjście poza schemat z podręczników. Mogą wykorzystać strony jako karty pracy, lub zachęcić dzieci do pracy w grupach. W końcu, mogą odwrócić sytuację i przekazać rolę nauczycieli dzieciom. Bo przecież to one wiedzą o grze najwięcej!

Scenariusz zajęć z Minecraft. Matematyka Megazadania do pobrania TUTAJ

———————————————————————–

Materiał powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem HarperKids

POLECANE WPISY