Warzywa są obecne w naszym życiu od zawsze. To nieodzowny towarzysz naszej rodziny. Mamy już swoje sprawdzone sposoby na jedzenie warzyw przez dzieci.
Książki o warzywach dla dzieci są z nami od zawsze i kiedy przygotowywałam zestawienie książek, które mamy w domu lub kiedyś pojawiły się u nas na chwilę z zaskoczeniem patrzyłam, ze jest aż tyle książek o warzywach.
Jak nauczyć dzieci jeść warzywa?
Często pytacie, co my robimy, że nasze dzieci sięgają po warzywa. Mnie się wydaje, że nic, ale gdy zaczynam z kimś rozmawiać to okazuje się, że często naturalne rzeczy dla mnie typu pokrojone marchewki, umyte jabłka czy śliwki na stole, nie są naturalne.
Bez obaw nasze dzieci też czasami mają fazę:
nie jem sałaty albo rzodkiewki.
Jak to nie jesz? – pytam zatroskana.
I w odpowiedzi słyszę: Mamo, przecież ja nigdy nie jadłam sałaty!
I nie ma co dyskutować, że dwa dni temu zajadała kanapkę z sałatą.
Ot taki etap. Ja przeczekuję i proponuję inne warzywa. Staram się nie dopuszczać do sytuacji, że nie ma na stole warzyw i owoców.
Kiedyś trafiłam na badania, które wykazały, że ekspozycja na warzywa poprzez książki z obrazkami zwiększa chęć dziecka do spróbowania nowej żywności. Jestem przekonana, że książki o warzywach tak właśnie mogą oddziaływać na dzieci 🙂
Książki o warzywach dla dzieci
1. Smacznego kolego
To bardzo przyjemna, krótka książeczka dla najmłodszych. Urszula Kozłowska, autorka książki, z humorem i wierszem opowiada o bohaterach piramidy żywieniowej. Zachęca dzieci do sięgania po warzywa, owoce, ryby, pieczywo razowe.
2. Simple Happy Kitchen. Ilustrowany przewodnik po roślinnym stylu życia.
To wyjątkowa pozycja, która rozgościła się u nas w tym roku i wzbudza radość i zachwyt dzieci za każdym razem, gdy po nią sięgamy.
To fantastyczna książka o diecie roślinnej, ale celowo umieściłam ją w zestawieniu księżki o warzywach dla dzieci, gdyż nie jest to książka tylko dla wegetarian czy wegan.
W książce poznacie wiele fantastycznych warzyw, smacznych przepisów na warzywne dania, ale także wiele wskazówek dotyczących zbilansowania diety roślinnej.
3. Seria Akademia Mądrego Dziecka – Wiem, co jem
Fantastyczne książki o jedzeniu dla dzieci z seri Wiem, co jem!
Im więcej wiemy tym lepiej jemy, jak mawiają moi uczniowie na zajęciach edukacji żywieniowej. Te książki na pewno pozwolą zaprzyjaźnić się dzieciom z nowymi produktami i w przyjaznej formie poznają ich historię.
4. Dlaczego dzieci jedzą śmieci?
Pisałam już o niej TUTAJ
W książce znajdziecie cudowna opowieść o Lukrecji oraz 10 wskazówek, jak zacząć dobrze jeść. To ważna książka dla każdego rodzica i dziecka.
5. Bułka i spółka rzecz o zdrowym jedzeniu
W książce przewodnikiem jest kucharz Zdrowomir, który pomaga dzieciom w praktykowaniu dobrych nawyków żywieniowych. Opowiada, jak układać jadłospis, czego warto jeść najwięcej, czego mniej, a jakich potraw unikać, aby być zdrowym i pełnym energii.
6. Szczurek Rysio i smak uważności
To fantastyczna książka dla dzieci, która uwrażliwia je na smakowanie, delektowanie się jedzonymi potrawami.
Uważne jedzenie zdecydowanie zwiększa zakres odbieranych doznań oraz potęguje przyjemność z jedzenia.
Książka nie tylko o warzywach, ale warta uwagi. Pokazuje dziecku, że nie chodzi tylko o napełnienie brzucha, ale o uważność i radość zjedzenia.
7. Przekroje owoce i warzywa
Warzywa i owoce są zdrowe to częste hasło, które słyszą dzieci. A co odpowiesz, gdy dziecko zada pytanie:
Co to znaczy zdrowe?
A dlaczego są zdrowe?
Zdrowe – czyli jakie?
Żeby to zrozumieć, warto poznać skład warzyw i owoców, czyli przedstawionych w książce mieszkańców, czyli witaminy, minerały, składniki warzyw i owoców. Przekroje. Owoce i warzywa to podróż do wnętrza kilkunastu najpopularniejszych owoców i warzyw. To edukacja połączona z zabawą i humorem
Pektyna – cały dzień uwija się i sprząta.
Białko roślinne – prawdziwy siłacz, choć czasem zdarza się mu też leniuchować. Magnez jest zawsze w dobrym humorze.
Witamina A lubi o siebie dbać, a Witamina B długimi godzinami ślęczy nad książkami. Poza nimi są także Wapń, Potas, Likopen, Witamina E i C oraz wiele, wiele innych. Wszystkie bardzo ważne.
8. Skąd się bierze jedzenie
Wielka księga wiedzy.
To wielka księga wiedzy o nasionach. Wspólnie poznacie cykl rozwoju rośliny od nasiona, dowiecie się, która roślina potrzebuje wiatru aby wyrosła, która rośnie w ciemności, a która tylko pod wodą.
Poznacie rośliny i ich plony, czyli owoce. Poznasz też nasiona, które są idealne do jedzenia.
Po przeczytaniu tej książki dziecko będzie potrafiło wymienić owoce i warzywa krajowe oraz te, które muszą przebyc długą drogę. Pozna także historię mąki, która nie dla każdego dziecka jest oczywista.
9. 101 ciekawostek. Jedzenie
Jak zapowiada tytuł tej książki to pozycja o różnych ciekawostkach jedzeniowych wśród których znajdziemy także warzywa i owoce.
Dzieci mogą rozróżnić owoce i warzywa krajowe i tektóre eksportujemy. Dowiedzą się, że pierwsze marchewki nie były pomarańczowe, a fioletowe, a rozgniecione porzeczki wykorzystywano kiedyś do wybielania piegów 🙂
Z książki dowiecie się także kto pierwszy upiekł bochenek chleba i poznacie produkt, który nigdy się nie psuje. Bardzo dużo ciekawostek dla młodszych i starszych.
10. Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie
Kolejny tom z serii przygód rezolutnej kotki. Kicię Kocię odwiedził jej kolega Pacek. Dzieci objadły się słodyczami, co przyniosło bardzo złe rezultaty i następnego dnia Kicia postanawia urządzić witaminowe przyjęcie i poczęstować przyjaciół owocami i warzywami.
11. Basia i słodycze
W tej książce tej tematem przewodnim są słodycze.
Basia, bohaterka książek Zofii Staneckiej towarzyszy nam w wielu tematach. Jeśli jeszcze nie znasz Basi i jej rodziny to warto to nadrobić. Basia to zabawna i mądra 5 latka, przyjaciółka naszych dzieci.
Przygody Basi pomagają dziecku zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych.
Basia i słodycze Wydawnictwa Egmont to dowcipne pokazanie skutków obżarstwa. Basia kocha żelki. W ciekawy sposób możecie z dzieckiem posłuchać i porozmawiać o tym, dlaczego żelki, czekolada czy ciastka nie mogą być podstawą naszej diety. To produkty, które często pokazywane są w opozycji do warzyw i owoców. Cały czas się zastanawiam, czy to dobra droga…
12. Za nic na świecie nie zjem pomidora
To opowieść o tym, jak starszy brat próbuje przekonać do warzyw młodszą siostrę. Niestety w odpowiedzi słyszy między innymi, że groszek jest zbyt zielony i zbyt okrągły.
Oczywiście Charlie się nie poddaje i już za chwilę nie ma groszku, ale są zielone kuleczki z Zelandii. Nie ma pomidora tylko są księżycowoce!
Okazuje się, że nikt obojętnie nie spojrzy na te przysmaki, skoro mają takie ciekawe nazwy! A ja już wiem, dlaczego zielone koktajle czy naleśniki niektórzy nazywają koktajlem lub plackiem Shreka 🙂
13. Pora na kalafiora
Cudowna kartonowa książka od Wydawnictwo Dwie Siostry, która pomoże dziecku poznać podstawowe warzywa.
Książka idealnie sprawdzi się podczas wspólnych zakupów, gdyż już nawet małe dziecko może zabrać ze sobą tę książeczkę i poszukiwać na straganie czy w sklepie warzyw, które widzi w książeczce.
Książka może być swoistą listą zakupów 🙂
14. Pampi na talerzu. Jedzenie jest fajne
Pięknie ilustrowana i rymowana książka o jedzeniu dla dzieci.
Książka nie ma dużo treści, ale jest fantastyczną wyszukiwanką i można wspólnie z dzieckiem tworzyć własne historyjki.
Pampi zabiera czytelników w podróż do krainy jedzenia. Na talerzu może wydarzyć się wszystko. Podczas podróży z Pampim dziecko poznaje ciekawskie brokuły, pracowite marchewki i radosne owoce, trafia na pietruszkowy plac budowy.
Czytelnik odwiedza miasto pieczywa, zostaje rosołowym piratem i moczy nogi w mlecznym stawie.
15. Zielnik. Rośliny uprawne
Wydawnictwo Arkady
Kolejny tom z serii. Tym razem zabierze nas do krainy roślin uprawnych. Dowiemy się bardzo dużo ciekawych informacji na ich temat. Z jakich krajów pochodzą, od kiedy są uprawiane, co się z nich wyrabia i do jakich celów służą. Poznamy ich różne rodzaje.
W serii także: Zielnik. Zioła łąk i ogrodów, Runo leśne, Drzewa i krzewy owocowe, Runo leśne
16. Marchewka z groszkiem
Pomysłowa i zabawna opowieść, która obrazuje maluchom problem modyfikowanej żywności oraz warzyw wyrastających wprost z ziemi.
Autorka, Aleksandra Woldańska-Płocińska w przystępny i przepełniony humorem sposób opisuje zalety i wady warzyw. Warzywa zostają podzielone na te z upraw regionalnych i warzywa z zamorskich plantacji, takie jak Los Burakos, Elpomidor, Kim Czos Neck czy Ogórras.
Książka może być przyczynkiem do rozmów z dzieckiem na temat sposobu uprawy, używanie nawozów, wegetarianizmu, transportu. Książka genialnie przedstawia, chwilami wręcz przerysowuje, temat sezonowości. Sezonowość w jedzeniu warzyw i owoców to warzny temat i warto wykorzystać tę opowieść do wytłumaczenia dziecku, dlaczego pomidor smakuje najlepiej latem, a marchew możemy jeść cały rok.
17. Supermocni kontra złodzieje zdrowia
Kompedium wiedzy o żywieniu dzieci przygotowane przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej razem z marką Lidl. To duża dawka wiedzy dla rodziców, kilka fajnych przepisów oraz 3 komiksy o mocach warzyw i owoców.
W kolorowych komiksach dzieci poczytają o dobrych i złych nawykach żywieniowych, piramidzie żywienia. Dowiedzą się, jak dzięki jedzeniu warzyw zostać bohaterem i poznają przesłodzony świat, który często wydaje się atrakcyjny, a w rzeczywistości to cukrowi piraci opanowujący nasz organizm.
18. Anatomia farmy.
Ciekawostki z życia na wsi
Julia Rothman, autorka książki oddała w ręce czytelników cudowny przewodnik po wiejskich zakamarkach.
Każde dzieckoodkryje w tym ilustrowanym przewodniku coś nowego, coś o czym do tej pory nie miało pojęcia, a co można poczuć, zobaczyć, tylko na wsi. Książka to skarbnica wiedzy dotycząca wszystkiego, co moglibyśmy włożyć do skrzynki z napisem wieś.
To 224 strony rozbudowanych opisów, ilustracji, wykresów o wiejskim życiu, któe nie zawsze jest sielskie. Poznacie części składowe piły łańcuchowej oraz odmiany marchewek i dyń. Autorka zabierze Was w podróż od wyposażenia staromodnej kuchni po rodzaje naturalnych barwników występujących w przyrodzie.
Książka zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.
19. Palce lizać. 10 opowieści na lepszy apetyt
Nietuzinkowy zbiór opowieści skupiających się wokół jedzenia i poznawania smaków. Zawiera oryginalne, zabawne i krótkie historie.
Umieszczony na okładce talerz z wycięciem na kciuk czyni książkę interaktywną, pozwalając dziecku na wybór historii, którą chce w danej chwili przeczytać. Wystarczy obrócić kółko! Gdy wskaże ono historię (z małym rysunkiem i cyfrą), za pomocą wycięcia na marginesie dziecko samo odnajdzie ją w książce.
To prawdziwa gratka dla dziecięcej wyobraźni i zaproszenie do spojrzenia dalej niż to, co widać na talerzu. W każdej opowieści ukryte są rozmaite smaki i kolory.
Może nie wszystkie opowiastki wzbudziły zachwyt naszych dzieci, ale na pewno rozbawiła je opowieść o marchewce, która chciała być gruszką, jabłkiem lub cytryną. Nie lubiła mieszkać pod ziemią, lądować w sałatce lub rosole, ale czula się wielce szczęśliwa, gdy została nosem dla bałwana 🙂
20. Mania mała ogrodniczka
21. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Pożywienie
To zeszyt zadań z serii Akademia Mądrego Dziecka Wydawnictwa Egmont. Autorzy zachęcają do spojrzenia, na to ci i jak jemy. Podkreślają magię celebrowania wspólnych posiłków, wspólnego ich przygotowywania oraz dokonywania odpowiednich wyborów żywieniowych.
Dziecko ma do rozwiązania wiele ciekawych, mądrych i edukacyjnych zadań związanych z pożywieniem. Może samodzielnie lub wspólnie z rodzicem przeprowadzić dochodzenie odnośnie żywności wysoce przetworzonej, poznać produkty z ukrytym cukrem, temat alergii pokarmowych oraz znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego powinniśmy sięgać po produkty sezonowe.
W serii ukazały się także: Drzewa, Owady, Przyroda w mieście.
Czy to wszystkie książki
o warzywach dla dzieci?
Oczywiście, że nie. To są te, które miałam przyjemność bądź zakupić, bądź wypożyczyć z biblioteki. Pamiętam, że gdy dzieci były młodsze korzystaliśmy z kartonowyc książeczek o warzywach. Ostatnio widziałam także kontrastowe książki o warzywach dla dzieci, które idealnie sprawdzą się dla maluchów.
Warto też sięgać po gry planszowe, w których temat jedzenia i warzyw się pojawia. U nas sprawdziła się gra edukacyjna Wydawnictwa Kapitan Nauka Zabawa w gotowanie.
Dzięki grze dzieciaki poznają nazwy popularnych produktów spożywczych, warzyw, owoców i nauczą się, jak przygotować kilka popularnych dań. Podczas gry dzieci ćwiczą pamięć, refleks, spostrzegawczość i koncentrację.
Chętnie poznam Twoje ulubione i sprawdzone książki o warzywach dla dzieci.