Czytelnia, Dziecko

Wierszyki ćwiczące języki – zabawy logopedyczne z dzieckiem

27 lutego 2015

Wierszyki ćwiczące języki – zabawy logopedyczne z dzieckiem

Mamo, połamiemy sobie języki ? Tak powitała mnie Pierworodna po powrocie do domu z przedszkola. Bez obaw, nie łamię mojemu dziecku żadnej części ciała. Na moje zdziwienie i pytanie, „w co chcesz ze mną się bawić?” nasze dziecko odpowiedziało „przecież w gimnastykę języka”

Cóż, sama sobie zgotowałam ten los 🙂 Pierworodna pokochała nasze językowe igraszki, zabawy, które pomagają ćwiczyć prawidłową wymowę. Do tego tak jej się to spodobało, że jak tylko usłyszy jakąś sylabę sama sobie dopowiada resztę, tworząc swoje małe rymowanki.

Skąd u nas taka zabawa?

Wszystko za sprawą książki Marty Godlewskiej – Kustra, Elżbiety i Witolda Szwajkowskich pt: „Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci”, wydanej przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Książkę kupiłam i polubiłam z kilku powodów:

 1. Wolę zapobiegać niż leczyć.
  Pomimo, że nasza gaduła większość głosek wymawia poprawnie coś mnie zaczęło niepokoić i wolę dmuchać na zimne. Konsultacje z logopedą przedszkolnym zaliczone i na razie mogę być spokojna, ale ćwiczenia nie zaszkodzą.
 2. Książka została przygotowana przez logopedę i posiada rekomendację logopedów.
  Nie jest zbiorem przypadkowych rymowanek, a każdy wierszyk to lekcja konkretnej głoski.
  Wierszyki zostały dostosowane do odpowiedniego etapu rozwoju mowy dziecka.
 3. Sama lubiłam taka formę ćwiczenia wymowy czy to na studiach, czy podczas różnorakich warsztatów.
 4. Taka forma ćwiczeń/zabawy przypomniała mi moje pedagogiczne zapędy.
 5. To kolejny sposób na wspólną zabawę.

 

Co jest takiego wyjątkowego w tej książce?

O tym możemy już przeczytać we wstępie, który przygotowali autorzy książki „Wierszyki ćwiczące języki – zabawy logopedyczne z dzieckiem”.
Wierszyki zostały podzielone na 3 części – dla 4 latków, 5 latków i nazwanych przez autorów chojraków (grupa wierszyków trudniejszych). Nie są to jednak łamańce językowe, a wesołe i rytmiczne rymowanki, które dziecko łatwo zapamiętuje.

Wierszyki ćwiczące języki

Wiersze zostały przygotowane z uwzględnieniem etapów rozwoju wymowy dziecka. Przy każdej rymowance mamy jasną informację nad jaką głoską pracujemy.

Ciekawym i praktycznym zabiegiem jest umieszczenie dodatkowych informacji i wskazówek dla rodzica, co pomaga w dobrej pracy z dzieckiem.

Wierszyki ćwiczące języki - zabawy logopedyczne z dzieckiem

Wierszyki ćwiczące języki

Pierworodnej spodobały się bardzo ilustracje w książce Wierszyki ćwiczące języki – zabawy logopedyczne z dzieckiem. Teraz nie zwraca ona jeszcze uwagi na wyrazy, które zostały wkomponowane w ilustracje, ale wykorzystujemy często ilustracje jako początek rozmowy podczas której ćwiczymy konkretne głoski.

Wierszyki ćwiczące języki - zabawy logopedyczne z dzieckiem

Książka to nie wszystko

Oczywiście jeśli obserwujemy u naszego dziecka jakieś nieprawidłowości w wymowie warto skonsultować to z logopedą.
Nie można popadać w żadną ze skrajności, czyli liczyć, że kiedyś minie, albo z 1,5 rocznym dzieckiem biegać po specjalistach bo nie wymawia wyraźnie wszystkich głosek.

Jeśli wiemy, że konieczne są spotkania z logopedą lub zwyczajnie chcemy wspólnie z dzieckiem bawić się korzystając z dostępnych możliwości warto zajrzeć też na stronę mimowa.pl 

Pełen dostęp jest płatny, ale jest wiele ćwiczeń i wskazówek z których można skorzystać bezpłatnie. Kopalnią wiedzy jest także blog, na którym w każdym artykule znajdziemy wskazówki i zachęty do nowych zabaw logopedycznych. Sama dowiedziałam się na przykład, że nasze wygłupy przy szczotkowaniu zębów są doskonałym ćwiczeniem. Wiem, że będę tam często zaglądać 🙂

Jeśli Twoje dziecko sepleni warto skorzystać z dostępnej aplikacji na telefon/tablet: Szumi Mi – Logopedia na Wesoło. 

 

Dzięki tej aplikacji możecie ćwiczyć:

 • poprawną wymowę głosek trzech szeregów
  (szumiącego – „SZ”,”CZ”,Ż”,”DŻ”, syczącego – „S”,”Z”,”C”,”DZ” i ciszącego – „Ć”, „Ś”, „Ź”, „DŹ”)
 • słuch fonematyczny
 • różnicowanie par głosek
 • spostrzegawczość
 • analizę słuchową i pamięć
 • pamięć

 

Książkę kupisz w księgarniach internetowych tutaj…

POLECANE WPISY