Dziecko

Zabawy z dzieckiem podczas choroby

23 stycznia 2017
zabawy z dzieckiem podczas chorowania

Ostatnie dni nas rodziców nie oszczędzają. Nasze dwa małe skarby chorują. Zabawy z dzieckiem w tym czasie są bardziej wymagające. Na szczęście nie są to choroby typu gorączka 40 stopni, a raczej przeziębienie typu katar i kaszel. Niby wszystko w porządku, ale nie do końca, bo gil leci. Wymyślam zabawy dla dzieci. Dzieciaki siedzą w domu, a ja wysilam wszelkie zasoby kreatywności, aby przetrwać ten czas infekcji i nie zwariować. Zabawa z dzieckiem podczas choroby nie może ograniczać się jedynie do oglądania bajek. Nawet jeśli będziemy robić to wspólnie.

Nasze sprawdzone zabawy z dzieckiem podczas chorowania

 1. Karton, gazety, kolorowy papier, rolki po papierze toaletowym czy ręcznikach papierowych.

  Dodaj klej w sztyfcie, resztki włóczki czy serpentyny. To wszystko się przyda w takie dni. Tutaj wszystko zależy od kreatywności dzieci. Im dziecko starsze tym dłużej będzie zajęte tworzeniem swoich domków, garaży czy domowego teatrzyku. Daj dziecku kartony różnej wielkości i inne „przydasie”, które posłużą wyczarowaniu przez dziecko najcudowniejszych „budowli”.  O ile Junior znudził się po około pół godziny, Marysia wymyślała kolejne okna, drzwi firanki przez zdecydowanie dłuższy czas.
  zabawy z dzieckiem

  zabawy z dzieckiem

  zabawy z dzieckiem

  Źródło: FB/activitieskid/

  Źródło: FB/activitieskid/

 1. Kredki i dużo papieru

  Nie wyobrażam sobie funkcjonowania z dziećmi bez kredek. Zupełnie nie sprawdzają się u nas kredki świecowe, które zaraz się łamały. W przypadku drewnianych kredek jest jedna bardzo ważna kwestia – dobrze zatemperowane kredki. Do tego papier w każdej postaci. Sprawdza się zarówno w rulonie, pojedynczych kartkach czy małych karteluszkach. Każda forma jest dla dzieci idealna.

  zabawy z dzieckiem
  zabawy z dzieckiem

 2. Książki do czytania oraz z zadaniami i łamigłówkami

  Książki sprawdzają się zawsze i w każdej ilości. Aktualnie Marysia przechodzi fascynację nauką szlaczków, literek i cyferek. Uwielbia wszelkie książki z zadaniami i zagadkami. Sama jestem zaskoczona, że to już 🙂 Nie namawiamy Jej do nauki pisania. Sama chce, a my tylko podążamy za Nią i znajdujemy odpowiednie materiały do zabawy i nauki jednocześnie.

  zabawy z dzieckiem smerfy książki

  zabawy z dzieckiem pierwsze litery
  smerfy zabawy z dzieckiem

  zabawy z dzieckiem

  zabawy z dzieckiem

 3. Klocki i kolejka

  Każde dziecko ma swoje ulubione klocki. U nas prym wiodą cały czas LEGO DUPLO i klocki drewniane. Aktualnie nasze małe skarby są na etapie, ze potrafią się już sami zająć budując z klocków różne budowle i bawiąc się kolejką. Z rodzicami zabawa jest jeszcze lepsza, jak mawia Marysia.

  Sprawdź koniecznie zabawy z taśmą malarską!
  zabawy z taśmą malarską

 4. Gry planszowe

  Pisałam już o tym kilkakrotnie, że warto dobierać gry planszowe odpowiednie do wieku dziecka. Przede wszystkim, aby nie zniechęcić. Gdy nie mamy pod ręką jednak gier odpowiednich wiekowo warto pozwolić dziecku ustalić swoje zasady danej gry. Uwierzcie, że zabawa  będzie rewelacyjna. Planszówki to sposób na połączenie zabawy z nauką i czas, gdy wzmacniamy więzi ze swoimi dziećmi. Gry planszowe do zabawy z dzieckiem to idealna rozrywka nie tylko podczas choroby.

 5. Kuchenne rewolucje

  Zapraszam dzieci do kuchni, bo wiem, że każde z nas to kocha. To, co się kocha trzeba pielęgnować 🙂 Robimy to każdego dnia.
  zabawy z dzieckiem

 6. Porządki

  Nie, to nie pomyłka. Dawno nie miałam tak wypucowanych szafek w kuchni, jak w ostatnim tygodniu 🙂 Marysia sama przychodzi i prosi żebym pozwoliła Jej na czyszczenie szafek. Do tego Antoni poprosił o swojego mopa. Jeszcze trochę, a nie będę musiała w ogóle sprzątać. Muszę poszukać jakiegoś specjalnego zestawu sprzątającego dla dzieci. Macie coś sprawdzonego?

 7. Stemple z ziemniaka

  Uwielbiałam bawić się stemplami z warzyw, jako dziecko. Naszym dzieciom także się spodobały takie stempelkowe plakaty, laurki czy stemplowane dróżki.

 8. Makaronowe układanki – makaron i plastelina

  Miłość do makaronu w odmiennym wydaniu.

 9. Piasek kinetyczny

  Nasze najnowsze odkrycie w zabawach z dziećmi. Okazuje się, że można bawić się piaskiem nie tylko latem 🙂

Ostatnie dni pokazały, że z moją kreatywnością nie jest najgorzej. Jeśli macie swoje sprawdzone zabawy lub sposoby na zaspokojenie pełnych energii, chociaż chorych dzieci to chętnie je poznam.

Wiem, że na pewno muszę zakupić mopa i jakiś dziecięcy odkurzacz, bo inaczej nasz odkurzacz pożegna się z życiem 🙂

Dużo insirujących pomysłów na zabawy dla dzieci znajdziecie w książkach:

Zabawy z dzieckiem – 365 sposobów na nudę

Zabawy z niemowlakiem, czyli 365 dni z kochanym maleństwem

POLECANE WPISY