Zajęcia dodatkowe, czy to Twój wybór, czy dziecka?

by Matczyne Fanaberie

Co myślisz słysząc zajęcia dodatkowe?
Ja zawsze wyobrażałam sobie siebie ledwo łapiącą oddech, spieszącą się, aby zdążyć na karate, balet, basen, piłkę nożną czy kolejny język obcy.

Mając na uwadze nasze dzieci, a nie swoje oczekiwania, umówiliśmy się, że każde z nich wybierze sobie jedne zajęcia pozalekcyjne.
Zarówno w przedszkolu, jak i w szkole mają dużo atrakcyjnych i urozmaiconych zajęć, do tego dochodzą nasze domowe zajęcia z gotowania, majsterkowania, pracy w ogródku czy wspólnego czytania.

Antoś wybrał jako pozalekcyjne zajęcia dodatkowe piłkę nożną, co było w sumie dla nas oczywistością, bo po roku przerwy w zajęciach piłkarskich widzieliśmy, że Jemu właśnie tego brakuje. Pozwoliliśmy jednak, aby sam zdecydował, czy chce chodzić na takie zajęcia.

W przypadku Marianny byłam przekonana, że wybór padnie na zajęcia taneczne typu: balet lub akrobatyka. Rozmawiałyśmy o tym wcześniej. Jednak nie była do końca zdecydowana.
Zwrot nastąpił po zajęciach pokazowych, na które wybrałyśmy się na początku września do MindCloud, związanych z programowaniem. Wybrałyśmy zajęcia ze wstępu do programowania, które kładą nacisk na rozwój myślenia logicznego i abstrakcyjnego w szkole.

zajęcia dodatkowe
Zdjęcie ze strony szkoły MindCloud

Możliwość sprawdzenia sposobu prowadzenia zajęć poprzez lekcję pokazową były dla nas kluczowe i decydujące.

Zajęcia dodatkowe z programowania
są dla dziewczyn!

Zajęcia dodatkowe z programowania dla dzieci w MindCloud to autorska i innowacyjna metoda uczenia programowania i matematyki. To zajęcia przez zabawy z wykorzystaniem gry Minecraft.

Minecraft jest narzędziem, dzięki któremu dzieci mają okazję zmierzyć się z trudnymi, ale jakże emocjonującymi zadaniami. U nas oprócz co tygodniowych spotkań na warsztatach doszła fascynacja książkami o Minecraft, co zdecydowanie mnie ucieszyło 🙂

Zajęcia dodatkowe Programowanie z Minecraftem
– dlaczego warto?

Przyznam, że sceptycznie podchodziłam do nauki poprzez grę komputerową. Obawiałam się, że komuter będzie ważniejszy dla Marianny, niż książki. A to na nauce płynnego czytania zależało mnie, jako mamie, bo kiedy ma się tego nauczyć, jak nie teraz?

Mam jednak świadomość, że dziś to nie mój czas dzieciństwa i wygląda ono zupełnie inaczej niż kiedyś. Nasze dzieci muszą odnaleźć się w świecie wirtualnym, świecie gier i komputerów. Warto wspierać takie kroki, a nie zostawiać dzieci samych sobie.

zajęcia dodatkowe

Jeśli tak, jak ja masz obawy to pomyśl, że Minecraft doskonale uczy planowania i organizacji czasu i zachęca do kreatywności.
Wspiera w naszym dziecku naukę samodzielnego myślenia, wnioskowania oraz odkrywania zależności między obiektami w grze. Dodatkowo rozwija umiejętności społeczne poprzez wspólne rozgrywki, a cały czas uczy myślenia przestrzennego i matematyki.

Warsztaty, które wybrałyśmy, czyli wstęp do programowania, są dedykowane dzieciom w wieku 7 – 8 lat. Cały kurs obejmuje 56 godzin lekcyjnych nauki, w trybie rocznym.
Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają 1,5 godziny. Każde spotkanie to praca z podręcznikiem oraz przy komputerze.

zajęcia dodatkowe

Wiecie, co jest dla mnie najważniejsze w tym wszystkim?

Radość mojego dziecka, kiedy jedziemy i kiedy wracamy z zajęć. Chęć poszukiwania i dzielenia się wiedzą ze swoim młodszym bratem. O książki i czytanie nie muszę się martwić, ale Mikołaj ma twardy orzech do zgryzienia, bo na liście prezentów 80% pozycji jest związanych z Minecraftem.

You may also like

Zostaw komentarz