Dziecko

5 zabaw z dzieckiem na deszczowe dni

17 maja 2019

Za oknem deszcz nie pozwala na zbyt wiele zabaw z dzieckiem na dworze. Oczywiście skakanie po kałużach i szukanie ślimaków jest warte zachodu, ale większość czasu spędzamy jednak w domu.

Razem z dziećmi nie pozwalamy jednak sobie na nudę i deszczowe dni nie przeszkadzają nam w zabawie. Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz, może pada, a może Twoje dziecko jest chore, skorzystaj z tych kreatywnych pomysłów, aby przegonić nudę i dobrze bawić się także w domu.

Poudawajcie, że jesteście na kempingu. 

Zbuduj namiot w swoim salonie z koców i krzeseł.
Koniecznie zabierzcie do tak powstałej bazy ulubioną książkę, zabawkę i przekąski dla dzieci. Inaczej domowa baza kempingowa się nie liczy.

namiot w domu

Zorganizuj dzieciom kino domowe

U nas w ramach kino dzieciom oglądaliśmy dziś z Juniorem Było sobie życie, a wczorajszy wieczór to seans z Pierworodną i filmem Łowcy Czarownic.

Nie trzeba nam dużo, wystarczy przyciemnić światło, zorganizować przekąski i usiąść wygodnie  w fotelach lub na kanapie.

Łowcy Czarownic to film, który zawitał do kin już dziś, 17.05.2019 roku. Film Miljkovića oparty jest częściowo na motywach książki autorstwa Jasminki Petrović. 

kadr z filmu Łowcy Czarownic

To wartościowy przekaz filmowy, który porusza bardzo ważny i trudny temat społeczny, z którym większość z nas miała styczność, chociaż czasami przechodzimy obok i nawet nie zatrzymujemy się na chwilę.
To temat, który jest trudny dla nas dorosłych i nie powinniśmy ukrywać go przed dziećmi.
Razem z dwójką bohaterów poznajemy trudności, z jakimi każdego dnia zmagają się dzieci cierpiące na porażenie mózgowe oraz to, jak dzieci reagują na zmiany, które pojawiają się w rodzinnym życiu. Rozstania rodców to nie taka prosta srawa dla dzieci.
Jest też motyw zdrowego żywienia 🙂

kadr z filmu Łowcy Czarownic
kadr z filmu Łowcy Czarownic

Warto obejrzeć tę produkcję razem z dzieckiem, a później koniecznie trzeba o tym filmie porozmawiać. Nie zostawiaj dziecka samego z tym przekazem. Bardzo polecam ten film.

Recykling, ponowne użycie, odnowienie, czyli zero waste w zabawie z dziećmi

Możecie wykorzystać, co tylko Wam przyjdzie do głowy. Mogą to być stare kartony, doniczki, pudełka, czy resztki włóczki, z której można stworzyć niezłą perukę lub fryzurę na rysunku.

Jeśli korzystacie ze świecowych kredek stwórzcie tęczową kredkę mocy. Znajdź połamane kredki, umieść je w silikonowej papilotce i włóż do rozgrzanego piekarnika, aż się roztopią. Pozwól im ostygnąć i skorzystaj z nowych „kredek w kolorach tęczy”.

Połącz zabawę z nauką

Zabawa to najlepsza forma edukacji i nikomu nie udało się mnie przekonać, że jest inaczej 🙂 Wyciągnij stare gazety i pozwól dzieciom znaleźć zdjęcia zwierząt, jedzenia, dzieci lub samochodów.
Daj im nożyczki i klej w sztyfcie, aby wykonać piękne krajobrazy czy zwierzęcą farmę.

Skorzystaj z zabaw z kamieniami, a także zabawy w pytania. To działa!

Pozwól dzieciom się pobrudzić

Czasami można pójść poskakać po kałużach, pobawić się błotkiem. Innym razem wytarczy wyciągnąć farby, albo zaprosić dzieci do kuchni. Dziecko w kuchni to zawsze dużo atrakcji.

zabawa z dzieckiem farby

POLECANE WPISY