Metoda Montessori w domu i w szkole

by Matczyne Fanaberie

O metodzie pracy z dziećmi wg Montessori usłyszałam po raz pierwszy na studiach. Nie pamiętam, abyśmy jakoś zgłębiali ten temat, było to raczej pokazane jako ciekawostka.

Kiedy na świecie przywitaliśmy nasze dzieci zaczęłam sięgać coraz częściej po książki, które pomagają mi w zabawia i edukacji naszych skarbów. Zabawa towarzyszy nam na każdym kroku.

Metoda Montessori – pomóż swojemu dziecku osiągnąć samodzielność

Montessori zauważyła, że dzieci w różnych grupach wiekowych różnią się podejściem do świata. Kiedyś w ogóle nie brano tego pod uwagę. Przecież prościej iść utartym schematem i wybrać opcję ta sama metoda dla każdego. Przecież w końcu dziecko zrozumie.
Maria Montessori pokazała, że nie tędy droga i dzięki wieloletnim obserwacjom przygotowała podłoże pod nowe pojęcie procesu edukacji. Stworzyła nowe zasady pracy z dziećmi.

To właśnie ona uczy nas, że naszą rolą jako rodzica (także nauczyciela)  jest obserwowanie dziecka. Celem jest coraz rzadsza interwencja w miarę rozwoju dziecka. Jako dorośli przewodnicy – nauczyciele, rodzice – mamy zadbać o  stworzenie atmosfery spokoju, bezpieczeństwa, porządku i radości. Co ważne nasza rola nie kończy się na tym. Musimy pamiętać, że powinniśmy być dostępni dla dziecka. Co to oznacza?

Nauczyciel nie jest dostępny, gdy siedzi za biurkiem. Między nauczycielem, a dzieckiem jest zamknięta brama, do której trudno dziecku uzyskać klucz. Rodzic nie jest dostępny, gdy pracuje przy biurku, stole czy na kanapie, a dziecko jest obok. Jako dorośli jesteśmy gdzieś indziej, nie obserwujemy świata naszego dziecka i być może nie zauważymy tej chwili, gdy będzie potrzebna pomoc czy zachęta do działania.
Takie podejście, taka postawa dorosłych,  pomaga dziecku w rozwoju poczucia pewności siebie i wewnętrznej dyscypliny.

Metoda Montessori od 6 do 12 lat

Wiele osób uważało, że podejście montessoriańskie dotyczy tylko dzieci do szóstego roku życia. Pedagogika Montessori dotyczy jednak wszystkich od chwili narodzin do ukończenia 24 lat. Jak przeczytacie w książce Wydawnictwa RM:

„Dzisiaj widać, że jej podejście obejmuje nawet osoby starsze. Odpowiednie badania nad jej zastosowaniem wobec osób z otępieniem starczym dowodzą w zaskakujący sposób, że naprawdę powracają one do dzieciństwa.”

Maria Montessori zauważyła, że dzieci w różnych grupach wiekowych różnią się podejściem do otaczającego je świata:

  • Do 6 roku życia dzieci są odkrywcami.
    Poznają wówczas otoczenie i wręcz pochłaniają je. Interesuje je wszystko: język, kultura, zwyczaje, piękno codzienności.
  • Pomiędzy 6 a 12 rokiem życia zaczyna się świadome poznawanie świata przez dziecko. Ten mały człowiek zaczyna korzystać z mocy wyobraźni, rozwija abstrakcyjne myślenie, aby poznawać jeszcze więcej.
  • Wiek pomiędzy 12 a 18 rokiem życia to czas znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie, oceny i rozwijania umiejętności społecznych.
  • Po 18 roku życia, stając się specjalistami w jakiejś dziedzinie, dorośli ludzie rozpoczynają współtworzenie świata.

Co jeszcze znajdziecie w książce:
„Metoda Montessori od 6 do 12 lat”?

W książce autorstwa Ch. Poussin, H. Roche i N. Hamidi poznacie  pełną historię działań jednej z pierwszych lekarek w Europie, zapoznacie się z rozwojem szkół Montessori oraz zobaczycie, jak działa pedagogika montesoriańska dziś.

Oprócz zarysu historycznego i pełnej filozofii Montessori autorzy skupiają się na teorii i praktyce w stosunku do dzieci od 6 do 12 lat. Wspólnie poznajemy kosmiczną edukację.

W książce przytoczono także rady i opowieści o cechach rozwijających dla dzieci, a także szereg wskazówek jak zastosować podejście Montessoriw domu, jak i w klasycznej szkole. Przytoczone opowieści snują zarówno dzieci na początku tej drogi pedagogicznej, jak również Ci którzy przeszli już ten etap, a także nauczyciele i rodzice.

W książce znajdziecie także fantastycznie przygotowaną listę dodatków, które idealnie sprawdzą się w korzystaniu z metody Montessori zarówno w domu, jak i w szkole.

Autorzy przygotowali listę aktywności w odniesieniu do danego przedmiotu, obszaru rozwoju.

To nie jedyna książka o tematyce pedagogiki Montessorii wydana przez Wydawnictwo RM.
Mnie zachwyciły jeszcze dwie pozycje z zabawami edukacyjnymi.

zabawy metoda montessori

You may also like

Zostaw komentarz