Czytelnia, Książki dla dzieci

Basia w kinie, czyli ekranizacja książek Basia Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak

9 kwietnia 2018

Basia to cudowna, zabawna i wyjątkowo rezolutna 5-latka, dobrze znana naszym dzieciom z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Bardzo lubimy książki o przygodach Basi i każda kolejna publikacja jest wyczekiwana przez dwójkę naszych czytelników. Jaka była radość, gdy dowiedzieli się, że teraz będzie Basia w kinie.

Już 14 kwietnia „Basia” zawita na ekrany kin w całej Polsce. Wspólnie z dziećmi będziesz mogła obejrzeć przygody Basi na dużym ekranie, zarówno w kinach studyjnych, jak i w kinach sieci Helios i Multikino.

Basia w kinie

Razem z Marianną i Antosiem miałam przyjemność uczestniczyć w pokazie specjalnym, który został zorganizowany w Warszawie, w kinie MURANÓW. Spotkanie z Basią na dużym ekranie to gwarancja dobrze spędzonego czasu.
Już dziś pomyśl o rezerwacji 50 minutowego seansu podczas którego obejrzycie ekranizację takich tytułów jak:

„Basia i upał w zoo”, „Basia i Anielka”, „Basi i nowy braciszek”, „Basia i biwak”
oraz „Basia i dziadkowie”.

Cztery odcinki serialu „Basia” wyprodukowanego przez Grupę Smacznego miały swoją festiwalową odsłonę podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i Wrocławiu. Basia była prawdziwą sensacją samego Festiwalu.

Basia w kinie

Basia – materiały prasowe

Basia w kinie

Basia – materiały prasowe

Podczas kwietniowych seansów będzie można obejrzeć aż pięć odcinków, w tym premierowo nigdzie wcześniej nie prezentowany odcinek pt. „Basia i nowy braciszek”.

 Basia jest jedną z tych postaci, które mogą towarzyszyć nam latami, z którymi dzieci naprawdę się identyfikują. Basia nie jest zbyt naiwna, jest bystra i zadaje pytania, które nurtują najmłodszych. Każda część z serii była u mnie w domu i zapraszała nas do rozmowy. Nie byłoby tak, gdyby dzieci nie czuły, że Basia jest im bliska. Dlatego cieszę się, że doczekała się ekranizacji.
Maria Seweryn

Reżyserzy serialu, Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, zachowali styl rysunków i poczucie humoru znane nam z książek.

Basia - ekranizacja

Basia – materiały prasowe

Basia - materiały prasowe

Basia – materiały prasowe

W sposób mistrzowski udało im się przenieść dydaktyczne przesłania doskonale ukryte w fabule, wykorzystując lekką, dowcipną formę przekazu. Twórcy skorzystali także z doskonale dostosowanego języka literackiego do wieku dziecka, który znamy z książek.
Każdy z prezentowanych pięciu odcinków zaprasza widzów do zabawnego i nieprzewidywalnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. We wszystkich tych przygodach nie mogło zabraknąć rodziny Basi, jej ukochanego Miśka – Zdziśka oraz przyjaciółki Anielki.
Bohaterka opowiadań Zofii Staneckiej – Basia – to współczesna wersja przedszkolaka.  To dziecko ciekawe świata, radosne, ale także poszukujące odpowiedzi na trudne życiowe pytania.

Basia i dziadkowie

Basia – materiały prasowe

Basia i dziadkowie

Basia – materiały prasowe

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania usłyszeliśmy, że to dopiero początek serii, która ma liczyć 13 odcinków.
Mnie, jako mamę i pedagoga, cieszą takie animacje. Dotychczas czytaliśmy sami lub zachwycaliśmy się audiobookami czytanymi przez Marię Seweryn. Teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne kinowe odcinki.

Basia w kinie

 

 

POLECANE WPISY