Dziecko

Rytuały w życiu dziecka

21 grudnia 2016
rytuały

Rytuały w życiu dziecka to część naszego życia odkąd maluch pojawił się w naszym życiu.
Sobotni poranek spędziłam leniwie w piżamie i w kapciach, z kubkiem mojej ulubionej kawy w dłoni, przewracając leniwie kartki czytanej książki. Tak, to mój cudowny rytuał, do którego tęsknię i który dziś wygląda zupełnie inaczej. Wiedziałam, czułam, moja kobieca (matczyna) intuicja podpowiadała mi, że rytuały dla dzieci to świętość. To istotna część w uczeniu się otaczającego świata przez nowych użytkowników tego świata.

Bardzo wcześnie zorientowałam się, że mając na uwadze dobro naszych dzieci i nasze zdrowie (także to psychiczne) rytuały są niezbędne. Co istotne, jako mama dwójki dzieci, mogę stwierdzić, że należy je wprowadzić do swojego życia bardzo wcześnie, niemal od samego początku wspólnego funkcjonowania. Wiedziałam, że ich wprowadzenie jest ważne już dla noworodka, gdyż dzięki powtarzającym się sekwencjom zdarzeń dziecko jest w stanie przewidzieć, co się zadzieje i łatwiej jest mu to zaakceptować.

Rytuały w życiu dziecka

Dlaczego rytuały są tak ważne?

  1. Dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji
  2. Uporządkowują plan dnia dziecku i opiekunom
  3. Określają granice
  4. Uczą życia w rodzinie i wiedzy o świecie
  5. Pozwalają na bliskość, budują więź

Pierwszym rytuałem, który się u nas pojawił były wyznaczone godziny snu. Każdego dnia starałam się w tych samych godzinach organizować drzemkę. O zaplanowanych posiłkach mogłam zapomnieć, gdyż decydując się na „karmienie piersią na żądanie” rzeczywiście byłam na zawołanie. Podczas rozszerzania diety, czy przejściu na mleko modyfikowane, także trzymałam się stałych godzin podawania posiłków.

rytuały matki i dziecka

Zródło zdjęcia: Fotolia

Od samego początku, zarówno u Marianny, jak i Antka, mieliśmy wieczorny rytuał.
Każdego dnia zaczynaliśmy od kąpieli (około godz. 19.00). Następnie karmienie i przytulasy.
Potem czytanie bajki i spanie. Obowiązkowo z ulubioną pieluszką i maskotką. Dopóki dzieci były karmione naturalnie to mnie przypadała rola usypiacza i przytulacza. Kiedy zaczęliśmy podawać mleko modyfikowane to od samego początku to tata wiódł prym w karmieniu wieczornym. Ta zamiana ról podczas karmienia pozwoliła nam na spokojne odstawienie od piersi i przejście na karmienie mlekiem modyfikowanym.

To był także ten czas, gdy pojawił się nowy rytuał wieczorny u Pierworodnej. Zaczęły się nasze wieczorne pogaduszki, o tym, jak minął dzień i wspólne czytanie wybieranych przez Marysię książek. Co ciekawe, ta mała dziewczynka z ogromnym zaangażowaniem opowiada o swoim dniu w przedszkolu, ale także wypytuje, co działo się u mnie w pracy i jakie mam plany na kolejny dzień.

Rytuały w życiu dziecka

Dziś, z perspektywy czasu wiem, że nawet najmniejszy zwyczaj, rytuał ma ogromne znaczenie dla dziecka, dla jego rozwoju. Coś, co dla nas może wydawać się fanaberią czy tzw. duperelą dla naszego dziecka może oznaczać koniec świata. U nas Antek nie zje wieczornego mleka bez pieluszki, a Marysia nie położy się spać, gdy nie ma obok niej jej ukochanego Kłapciaczka i pieluszki.

sen niemowlaka kłapciaczek

Zródło zdjęcia: Fotolia

Ważny jest nie tylko czas i sam rytuał, ale także kolejność wykonywanych czynności.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że pominięcie jednego elementu, może zburzyć poczucie bezpieczeństwa u dziecka i wzbudzić w nim ogrom niepokoju.

Rytuały są ważne dla rodziców. 

I nie chodzi tu tylko o to, że ułatwiają życie. Często wymagają też zastanowienia się nad tym, co chcemy naszym dzieciom przekazać: jakie zachowania, jakie wartości. Zmuszają do zatrzymania się na chwilę i przyjrzenia własnemu rodzicielstwu. Dziecko, już jako niemowlę potrzebuje stałego porządku dnia. Codzienne rytuały służą nie tylko samemu maleństwu, ale również ułatwiają funkcjonowanie całej rodzinie.

POLECANE WPISY