Czytelnia, Książki dla dorosłych, Książki dla dzieci, Kulinarne

Książki kulinarne dla dzieci

15 listopada 2018
Książki kulinarne dla dzieci

Obecność dzieci w kuchni to u nas standard. Ostatnio Pierworodna zapytała mnie o specjalne książki kulinarne dla dzieci.

Przyznam, że kilka wpadło mi już w oko podczas przedświątecznych zakupów i obdarowaliśmy nimi inne dzieci. Nie sądziłam, że już za chwilę będę musiała w mojej kuchni znaleźć miejsce na książki kulinarne dla dzieci, bo Marianna zaczyna się upominać o swój kącik.

Książki kulinarne dla dzieci

Rynek wydawniczy nie oszczędza naszych portfeli w tym temacie i można znaleźć bardzo dużo książek z przepisami dla dzieci, bądź wręcz z przepisami przygotowanymi przez dzieci. Mnie takie książki cieszą, ale jak w każdej tematyce są książki do których się wraca i takie, które odkłada się na święte nigdy.
Na Warszawskich Targach Książki zatrzymałyśmy się przy kilku kulinarnych nowościach dla dzieci jednak żadnej nie zabrałyśmy do domu. Mariannę zachwyciła „Książka kucharska Barbie” jednak pozwoliła się przekonać, że nie ma w niej nic więcej niż w tych, które już posiadamy.

Okładka zwraca jednak uwagę każdej dziewczynki. Wybierając nasze propozycje nie kierowałam się jednak samą okładką, a zawartością książki.

Nasze sprawdzone propozycje książek z przepisami dla dzieci poniżej.
U nas dzieci swoją przygodę z książką kulinarną zaczęły od Cecylki Knedelek i Ulicy Czereśniowej.

1. Karty „Gotuj z dzieckiem”

To zestaw trzydziestu kart z przepisami przygotowanymi specjalnie dla dzieci. Każda karta jest sztywna i laminowana więc nawet jeśli diecko ją „przypadkowo” pobrudzi, to bez trudu usuniemy plamy. Jedna karta to jeden przepis. Zaproponowane przepisy są dedykowane zdrowym nawykom odżywiania się. Są to propozycje z odpowiednią ilością warzyw i owoców, a całokształt dania jest tak apetyczny, że dziecko chętnie przygotowuje takie smakołyki.

Dzięki kartom dzieci poznają nowinki kulinarne, nowe przepisy i zdobywają wiedzę o zdrowym odżywianiu.
Na kartach znajdziecie ciekawe i łatwe do przygotowania przez dzieci przepisy na przystawki, główne dania i desery.
Autorką jest Joanna Mentel, a karty wydało Wydawnictwo Tata robi książki (dawniej SierraMadre)
Karty są przeznaczone dla dzieci w wieku 4–9 lat. Sądzę, że na pewno zarówno młodsze, jak i starsze dzieci z chęcią do niej zajrzą i ugotują coś pysznego.

Jeśli chcecie jednocześnie bawić się w gotowanie i szlifować z dzieckiem język angielski możecie wybrać karty w wersji angielskiej – Children’s Book of Recipes. 30 Fun Dishes for Young Chefs.

Książki kulinarne dla dzieciKsiążki kulinarne dla dzieci2. Pyszności. Kulinarne pomysły dla
małych szefów kuchni Anna Starmach

Autorka zachęca do wspólnego gotowania i wspólnego siadania przy stole. Ania Starmach propaguje miłość do wspólnego biesiadowania i pokazuje, że wspólne przygotowanie posiłków może być  fajną zabawą i niezapomnianą przygodą.
W książce znajdziesz rebusy i zagadki kulinarne przygotowane specjalnie dla dzieciaków. Dzięki nim  które chcą poszerzać swoją wiedzę w obszarze edukacji kulinarnej. Prezentowane przepisy można wykonać z ogólnodostępnych składników, a same receptury są łatwe w wykonaniu.

Książki kulinarne dla dzieci
3. Dlaczego dzieci jedzą śmieci?
Anna Manna Poznańska

Anna Manna Poznańska poruszyła wiele osób, aby jej książka ujrzała światło dzienne. To nie jest typowa książka kulinarna z przepisami. Umieściłam ją jednak w tym zestawieniu, gdyż to idealna pozycja do rozmów z dziećmi o dobrym, zdrowym żywieniu. Do rozmów o prawdziwym jedzeniu, a nie o reklamowanych śmieciach dedykowanych dzieciom.

W książce znajdziecie cudowna opowieść o Lukrecji oraz 10 wskazówek, jak zacząć dobrze jeść. To ważna książka dla każdego rodzica i dziecka.

Książki kulinarne dla dzieci

Wspaniała rozmowa o tym, dlaczego dzieci jedzą śmieci ♥

4. Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej
– przepisy na cztery pory roku

To cudowna książka dla dzieci i dla dorosłych.
To publikacja dla wszystkich wielbicieli książek o ulicy Czereśniowej, ale także dla wszystkich dzieci i rodziców uwielbiających wspólne gotowanie.

Pełną recenzję książki przeczytasz TUTAJ 

Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej
5. Julia piecze, Beata Kordylewska

Wydawnictwo Skrzat oddało w tym roku, w ręce najmłodszych czytelników zestwa trzech książeczek:

  • Julia piecze miodowe ciasteczka
  • Julia piecze ciasto w paski
  • Julia piecze muffinki

Każdy przepis na słodkie wypieki z książeczek poprzedony jest zabawną i wciągającą opowieścią o rezolutnej Julce, która uwielbia kulinarny świat. Główna bohaterka zaprasza nas do swojego śiwata, a potem do wspólnego gotowania.
Wspólnie  dzieckiem możesz przeczytać opowieść, a potem przygotować razem coś w kuchni.
Wszystkie przepisy dotyczą słodkości. W zaproponowanych przepisach warto zastosować kilka modyfikacji i skorzystać z prawdziwego cukru waniliowego, a nie wanilinowego. Można dodać mniej cukru i będzie wystarczająco słodko.

Podoba mi się sama konwencja i prosty przekaz książeczek. Jednak przepisy mogłyby być bardziej przemyslane i wykorzystywać bardziej wartościowe składniki.

6. Kuchnia pełna cudów.
Maria Terlikowska

Książkę kupiłam z sentymentu. Zakupione wydanie z 2017 roku zostało przygotowane na bazie książki z 1977 roku i zawiera doskonale mi znane przepisy.
Pamiętam, gdy jako mała dziewczynka przygotowywałam „wykwintne” i wyszukane dania wg instrukcji z książki. Nie miałam tej książki w swoich zbiorach, a w bibliotece trzeba było zawsze na nią czekać.
Teraz razem z dziećmi przygotowujemy dobre muchomory, kocie przysmaki czy jezioro z nenufarami.

Książki kulinarne dla dzieci

7. Gotuj zdrowo dla dzieci.
Daria Ładocha

Kolejna książka pełna cudownych przepisów do zrobienia z dziećmi. Książka zawiera 60 przepisów samej autorki oraz 25 przepisów konkursowych, zgłoszonych do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Gotuj zdrowo z Rybką MiniMini.

Autorka przygotowała także wiele cennych porad kulinarnych i żywieniowych do wykorzystania podczas codziennego szaleństwa w kuchni.
Pełną recenzję przeczytasz TUTAJ

Książki kulinarne dla dzieci

8. Gotowanie jest fajne.
Mama, tata, patelnia i ja

To zbiór 69 prostych przepisów dostosowanych do pór roku.
We wstępie znajdziecie podpowiedzi, co warto kupić dziecku do zabawy w kuchnię lub do przygotowywania prawdziwych potraw w kuchni. Dla mnie to temat rzeka i za każdym razem sama siebie muszę stopować, aby nie kupić kolejnych dziecięcych gadżetów dla dzieci do kuchni.

Pełna recenzja

Książki kulinarne dla dzieci
9. Leniwy pieróg czyli
wege kuchnia dla dzieci (i nie tylko)

Nakładem wydawnictwa Bona ukazała się starannie skomponowana pozycja autorstwa Agaty Dobrowolskiej. Autorka, która jest miłośniczką dobrego jedzenia, pierwsze swojego pierogi lepiła jeszcze w dzieciństwie z babcią, a sekrety kuchni wegetariańskiej poznawała podczas pobytu we Włoszech. Książka jest wynikiem doświadczenia i pasji.

Ponad 30 dziecinnie prostych przepisów zostało umieszczonych w pięknie ilustrowanej książce. Książka zachwyca swoją prostotą przepisów i niecodzinną szatą graficzną. Przepisy podzielone są na dwie grupy: słone i słodkie.
Oprócz atrakcyjnych przepisów wegetariańskich w książce znajdziesz także przybornik, czyli listę niezbędnych rzeczy w kuchni oraz przelicznik miar. Dołączono także kilka stron na własne przepisy i tajemne notatki dla pokoleń.

leniwy pieróg Książki kulinarne dla dzieci

10. Cecylka Knedelek,
czyli książka kulinarna dla dzieci

To najcięższa i najdzabawniejsza dawka cudownych opowiadań, które zawsze kończą się wspólnym przygotowaniem posiłku. Bogato ilustrowana książka kucharska adresowana jest teoretycznie dla dzieci. W praktyce to książka dla każdego. Każdy przepis opatrzony jest apetycznym zdjęciem, które kusi dorosłych i dzieci. Wszystkie przepisy na apetyczne potrawy podzielone są na kolory.

Dzieci przed przygotowywaniem potraw poznają warzywa i owoce. Poznają zasady przestrzegania higieny w kuchni ważne zasady gotowania, smażenia, pieczenia, kiszenia. Dowiadują się np. dlaczego należy myć jajka pod bieżącą wodą i dlaczego suszonych ziół dodaje się do potrawy więcej niż świeżych. Dowiadują się jak przygotowć sos, zupę czy jak konserwuje się warzywa i owoce na zimę. Wszystko opisane jest przystępnym dla dziecka językiem i zilustrowane.

Książki kulinarne dla dzieci Cecylka knedelek

Oczywiście to nie wszystko, co znajdziecie wśród kulinarnych propozycji książkowych.

Warto wspomnieć także o książkach Jamiego Oliviera, które dla nastolatków będą idealne do samodzielnego gotowania. Znajdziecie tam także przepisy, które możesz wykorzystać podczas wspólnego gotowania. Tutaj na pewno warte polecenia są „Gotuj zdrowo dla całej rodziny”, „5 składników”. Spośród polskich autorów na pewno „Najlepsze przepisy dla całej rodziny” Grzegorza Łapanowskiego i Mai Sobczak, a także „Ugotuj mi tato” Tomasza Jakubiaka i Joanny Jakubiak.

Dziecko w kuchni – czy warto?

POLECANE WPISY