Czytelnia

Parauszek. Najlepsze przygody z Naszego Lasu

9 kwietnia 2015

„Wie to każdy miś i zając, że marzenia – uskrzydlają!
Kiedy marzysz, wszystkie chwile są tęczowe jak motyle.”

Parauszek tak zaprasza nas w piękną podróż do świata stworzonego przez słynne łódzkie studio SE MA FOR.

Mam ogromny sentyment do SE MA FORa. Nie tylko dlatego, że są z Łodzi. Przede wszystkim dlatego, że cały czas kocham bajki, które oglądałam jako mała dziewczynka. Z łezką w oku spoglądam na Misia Uszatka, Koralgola czy Kota Filemona.
Z nostalgią wspominam także pierwszą wizytę w Muzeum Kinematografii w Łodzi, gdzie podczas studiów bywałam częstym gościem. To tam spotkałam moich bajkowych bohaterów poza ekranem TV.

Parauszek. Najlepsze przygody z Naszego Lasu

Łódzkie studio animacji ma nowego bohatera, który skradł serce dzieciom. Naszej Pierworodnej na pewno.
To dobrze, bo nie wszystkie bajki z mojego dzieciństwa są w pełni zrozumiałe przez dzisiejsze pokolenie maluchów.

Jeśli Wasze dziecko ogląda telewizję Mini Mini+ lub TVP ABC pewnie mieliście okazję poznać bohatera mądrej bajki bez przemocy. Dziś chciałabym Was zaprosić do lektury książki o przygodach Parauszka. Jak pisze wydawca bohaterowie tej książki zostali stworzeni, by stać się przyjaciółmi dziecka. Tak też się dzieje u nas w domu.

Zajączek Parauszek zadomowił się u nas na dobre. Nasze spotkanie z nim było czystym przypadkiem, jednak decyzja o zakupie książki z Jego przygodami już nie. Pierworodna jak zaczarowana wieczorami słucha opowieści o przygodach sympatycznego zajączka i jego przyjaciół dzięki książce Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu.

Ojciec Pierworodnej domaga się książki z nowymi przygodami, bo te zna już na pamięć. Jeśli tylko się pojawi na pewno zakupimy.

Parauszek i przyjaciele. Najlepsze przygody z Naszego Lasu to pięknie wydana książka z opowiadaniami Julii Śniarowskiej. Twarda okładka, szyty środek wypełniony pięknymi ilustracjami. Dzięki książce poznacie 8 historii z przygodami Parauszka (Zajączka), jego przyjaciela Łopatka (Łosia), a także Usi (Zajączki), Madzi (Sroki), Fredka (Lisa), Waldka (Wilka), Klepka (Bobra), Uhu (Sowy), Benka (Misia) i innych mieszkańców krainy Nasz Las.

parauszek

Przygody bohaterów książki bawią i uczą.
Każda przygoda zaczyna się rymowanką i kończy morałem.
Wątek danej historii jest zamykany w jednym opowiadaniu. To ważne jeśli czytamy książkę dziecku, które nie skupia jeszcze uwagi na zbyt długo.
Kolejny plus to wielkość liter. Czasami książeczki dla dzieci mają bardzo małą czcionkę, co jest męczące, gdy wieczorem w półmroku czytamy maluchowi. Tym razem nie musimy się martwić o swój wzrok 🙂 Wielkość czcionek sprawdzi się także, gdy dziecko zacznie już samo czytać. Dziś Pierworodna udaje, że czyta opowiadając nowe historie dzięki pięknym ilustracjom – kadrom z filmu.

Parauszek

Dla mnie ważne jest, aby książki które czytamy dzieciom miały jakiś sens, przesłanie, a nie były o wszystkim
i o niczym. Przygody mieszkańców Naszego Lasu ukazują życiowe prawdy. Uczą naszą Pierworodną postaw, tak mało dziś popularnych i rzadko propagowanych w mediach.
Pokazują, że marzenia mogą się spełniać, jeśli dostatecznie mocno o nie zabiegamy, że uczciwość, dobro i prawda zawsze zwyciężają. Ukazują, że takie postawy dają dużo więcej satysfakcji i radości niż kłamstwo. Opowiadania podkreślają jak ważna jest przyjaźń i dlaczego warto o nią zabiegać i ją pielęgnować.

Ta bajka od początku miała ambitne założenia. Na stronie poświęconej serialowi możemy znaleźć informacje, jakie jest przesłanie, jakie wartości ma promować ta nowa produkcja.

„Pamiętając o mądrości dawnych bajek, serial przygotowaliśmy tak, by dzieci mogły znaleźć prawdziwych przyjaciół w jego bohaterach. Zajączek Parauszek sam jest ciekawym świata dzieckiem, a jego kolorowi przyjaciele z Naszego Lasu uosabiają rozmaite wady i zalety, które i my w sobie znajdujemy. W każdej przygodzie ukryliśmy mądrą, ale subtelną dydaktykę, przekazując najmłodszym wachlarz tradycyjnych wartości. Wiemy, że przez zabawę można wiele nauczyć. Mówimy więc dzieciom, że można popełniać błędy, by je potem naprawiać, że honor, odwaga, miłość, rozsądek, przyjaźń i wspólne działanie są zawsze w cenie. Bez obaw mogą więc Państwo powierzyć swoje dzieci Parauszkowi i Przyjaciołom. Zadbamy o to, by były bezpieczne w Naszym Lesie”.

 

Książka według wydawcy jest adresowana do dzieci od 2 do 6 lat. My zaczęliśmy swoją przygodę, gdy Pierworodna miała prawie 2,5 roku. Czytamy nadal 🙂

Jeśli pokochacie Parauszka jak my zajrzyjcie koniecznie na Jego profil facebookowy i do Muzeum Animacji w Łodzi.
Na facebookowym profilu można dołączyć do ciekawych zabaw, a jak jest w Muzeum sprawdzimy.
Wejściówkę dostaliśmy od samego Parauszka 🙂

muzeum animacji parauszek

 

Naszą recenzję z odwiedzin Parauszka znajdziecie tutaj. 

POLECANE WPISY