Dziecko

Witamina D w sprayu dla dzieci i niemowląt

8 listopada 2016
witamina D suplementacja

Dziś o wyjątkowej witaminie. Witamina D w sprayu dla dzieci to u nas konieczność.

Urodziłam się i żyję w kraju, w którym słońce nie świeci cały rok i jego braki trzeba sobie jakoś rekompensować. Ważna w zapewnieniu odpowiedniego funkcjonowania i rozwoju dziecka jest witamina d dla dzieci.

Wyjazdy do ciepłych krajów jakoś nie są wpisane w moje podróże. Odkąd w podróż wybieram się autem z dwoma fotelikami dziecięcymi, a nie „na stopa” czy pociągiem, urlop spędzamy na poznawaniu uroków naszego kraju. Do tego aktualny styl życia sprawia, że mniej czasu przebywam na słońcu, chociaż przeprowadzka na wieś, własny ogród, odrobinę to zmodyfikowała.

Witamina D w sprayu dla dzieci

Zabawa z dzieckiem witamina d

O podawaniu witaminy D dzieciom czytałam zanim Pierworodna pojawiła się na świecie. Pamiętam, że każdego dnia podawałam Witaminę D dla dzieci w ampułkach twist-off, gdy Marysia była już z nami. Tak było przez pierwsze pół roku, a potem zapomniałam o sprawie. Z Juniorem było trochę gorzej. Częściej zdarzało mi się zapomnieć, ale za to, jak pamiętałam to i Pierworodna się załapała.

Witamina D dla dzieci w kroplach odpadła u nas w przedbiegach, a małe ampułeczki przyprawiały mnie o palpitacje serca, szczególnie po przygodzie, gdy pewnego razu część tego ustrojstwa wpadła Juniorowi do buzi. Tego nie da się opisać, a film grozy to przy tym pikuś. On nic sobie z tego nie zrobił, ja jakoś nieufnie podchodziłam do tych wynalazków, które początkowo wydawały się dobre, gdyż nie musiałam odmierzać odpowiedniej ilości suplementu. Do tego te tłuste ręce. Minęło 6 miesięcy i uważałam sprawę za zamkniętą. Odkryciem okazała się witamina D w sprayu dla dzieci w odpowiednich dawkach.

Zupełnie niedawno uświadomiłam sobie, że w miesiącach zimowych powinnam wrócić do suplementacji dzieci i także nas dorosłych. Aktualnie na całym świecie pojawia się coraz więcej badań wskazujących na jej wszechstronny, korzystny wpływ na zdrowie.

Po co dziecku (i dorosłym)
witamina D?

  • zapewnia prawidłowy rozwój układu kostnego
  • zapobiega krzywicy
  • wzmacnia odporność
  • ułatwia przyswajanie wapnia z pożywienia
  • wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni

Jednym słowem, aby dziecko się zdrowo rozwijało, potrzebuje witaminy D.

 Jak naturalnie dostarczyć witaminę D?

  • poprzez przebywanie na słońcu (witamina D jest wtedy syntetyzowana w skórze)
wychowanie
  • jedząc odpowiednie produkty.
    Tę witaminę zawierają między innymi: tłuste ryby, np. łosoś, pstrąg, makrela oraz wątróbka, jajka, dziko rosnące grzyby.

To jednak nie wystarcza i w Polsce ok. 90 proc. dzieci ma niedobory witaminy D i każde dziecko już od pierwszych dni życia powinno dostawać tę witaminę w postaci suplementu. Odpowiednio dobrane produkty żywieniowe mogą nam zapewnić jedynie 10% zapotrzebowania. Więcej się nie da 🙁

 Ile witaminy D powinno dostawać dziecko?

witamina d w sprayu dla dzieci

Aktualne zalecenia przygotowane przez międzynarodową grupę ekspertów pod kierownictwem doktora Pawła Płudowskiego z Centrum Zdrowia Dziecka dla mieszkańców Europy Środkowej mówią wyraźnie, że suplementacja jest konieczna.

Dziecko w wieku 0–6 miesięcy powinno dostawać 400 IU (10 μg) na dobę bez względu na sposób karmienia.

Dawka dla malucha w wieku 7–12 miesięcy to 400–600 IU (10–15 μg) na dobę, w zależności od podaży tej witaminy w diecie. Maksymalna dopuszczalna dawka: dla noworodków i niemowląt wynosi 1000 IU (25 μg) na dobę.

Dawka dla dzieci, które skończą rok to 600–1000 IU (15–25 μg) witaminy D na dobę od września do kwietnia. Jeśli wiosną i latem nie jest zapewniona efektywna synteza skórna (np. dziecko jest stale posmarowane kremem z filtrem), to suplementację trzeba kontynuować przez cały rok.

Co ważne, dawkę suplementacji powinien ustalić lekarz. Uzależniona jest ona m.in. od wagi dziecka. Badania pokazały, że np. dzieci otyłe potrzebują więcej witaminy D.

Do niedawna sądziłam, że suplementacja dotyczy tylko dzieci. Okazuje się, że najnowsze zalecenia wskazują wyraźnie, że także dorośli powinni suplementować się witaminą D.
Dawka powinna być skonsultowana z lekarzem. Zalecenia mówią o 800-2000 j.m./dobę (20-50 μg/dobę) jest zależna od masy ciała.

Suplementacja

Suplementacja powinna być stosowana w miesiącach wrzesień-kwiecień lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona synteza skórna witaminy D w lecie (seniorzy, osoby powyżej 65 roku życia, powinni otrzymywać suplementację w takiej dawce przez cały rok).

Jak pisałam wcześniej, gdy nasze dzieci były niemowlakami wybrałam Witaminę D w ampułkach twist-off. Żałuję, że nikt nie zaproponował mi wówczas dziennej dawki witaminy D w sprayu. Nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak witamina d w sprayu dla dzieci. Taki sposób suplementacji poznałam podczas Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD i V edycję Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO, gdzie byli przedstawiciele firmy BetterYou, producenta suplementów.

witamina d dla dzieci w sprayu

Moją uwagę przykuł wizerunek dzieci na opakowaniach, a kropkę nad i oraz decyzję o zakupie podjęłam, gdy usłyszałam, że dzięki takiej aplikacji witamina D dostarczana jest bezpośrednio do układu krwionośnego, z pominięciem układu trawiennego, co skutkuje najlepszym z możliwych sposobów wchłaniania.

Używamy aktualnie DLUX dla niemowląt (do 3 lat) oraz DLUX Junior (powyżej 3 lat). Witamina d w sprayu dla dzieci jest dla nas idealna, do tego została stworzona na bazie olejów (witamina D rozpuszcza się w tłuszczach) przez co zwiększa się jej przyswajalność. Dzieci wręcz prześcigają się, kto pierwszy będzie miał „psik” do ust. Otwierają usta, a ja nie mam tłustych palców, jak to było przy twist-offach. Akceptują truskawkowy i miętowy smak, a ja mam pewność, że zaaplikowana witamina DLUX jest bezpośrednio wchłaniana przez błonę śluzową do układu krwionośnego, co gwarantuje brak strat podczas procesu absorpcji.

witamina d dla dzieci w sprayu

Uważam, że każda młoda mama powinna dostawać informację o tym sposobie suplementacji witaminy D dla dzieci razem z wypisem ze szpitala. Ani ja, ani znajome mi mamy nie usłyszałam o tak wygodnej i bezpiecznej dla dziecka suplementacji od żadnego lekarza czy położnej. Dodatkowo to produkt w pełni bezpieczny. Odpowiedni dla wegetarian, osób na diecie bezglutenowej i z celiakią oraz diabetyków. Z nami zostają na dłużej, a w ostatnich dniach nawet ojciec rodziny zaczął wzbogacać swoją dietę witaminą D.

witaminy a koronawirus

Korzystacie z tej formy suplementacji witaminy D, a może macie inne produkty warte polecenia? Chętnie poznam 🙂

POLECANE WPISY