Dziecko

Jakie zabawki zabrać w podróż na wakacje? 

10 lipca 2017
jakie zabawki zabrać w podróż na wakacje

Kiedyś zastanawiałam się jakie zabawki zabrać w podróż na wakacje? Dziś mam już swoje sprawdzone typy, chociaż i to nie zawsze wystarcza. Nie znam dziecka, które słysząc hasło wyjazd nie planuje, jakie zabawki i gry zabrać ze sobą. Nasze dzieciaki, jak pewnie inne dzieci, potrafią wymyślać coś z niczego i bawić się tym, co jest pod ręką. Czasami jednak i im brakuje pomysłu i oczekują wsparcia.

Sklepy oferują nam multum zabawek i każda krzyczy, że jest najlepsza dla naszego dziecka.
Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy zabawki na wakacje, w podróż czy tak, jak było w naszym przypadku na wyprawę pod żaglami.

Jakie zabawki zabrać w podróż na wakacje?

  • Lekkie i kompaktowe – takie zabawki będziemy mogli zabrać ze sobą bez obaw, że zajmą zbyt dużą część naszego bagażu
  • Proste w obsłudze. Zdecydowanie nie sprawdzą się gry i zabawki, które wymagają wcześniejszego długiego rozkładania, sczepiania czy montowania
  • Integrujące całą rodzinę, znajomych podczas wyjazdu
  • Bezpieczne – zabawki muszą być bezpieczne dla użytkownika.

Pamiętając o tych czterech wskazówkach zapraszam do zapoznania się z naszą listą zabawek i gier, które warto zabrać w podróż.

1. Zabawki zręcznościowe

Rybki od marki Janod

Jakie zabawki zabrać w podróż na wakacje

źródło zdjęcia: janod.pl

Rybki zestaw magnetyczny od marki Janod to angażująca gra zręcznościowa. Zestaw zawiera 10 drewnianych rybek w pięknych kolorach oraz jednego drewnianego rekina – 2 drewniane wędki zakończone są magnesem, za pomocą którego można łowić rybki. Gra ćwiczy koordynację ruchową, wspiera relację ręka-oko, uczy cierpliwości i skupienia.

Znalazłam także podobne zestawy, np. z grzybkami.

Puzzle magnetyczne Samochody, Ubranka

Jakie zabawki zabrać w podróż na wakacje

źródło zdjęcia: alexander.com.pl

Junior ma w swoich zbiorach zabawek puzzle magnetyczne Samochody marki Alexander. Spakowane są w małą walizeczkę dzięki czemu nadają się do łatwego transportu.

Elementy można umieszczać na stojącej pod kątem planszy. Układając elementy można  z nich tworzyć różne wzory samochodów lub korzystać z podpowiedzi na załączonych kartach aut.

Podobnie z wersją ubranek. Można korzystać z gotowych podpowiedzi i układać zaproponowane zestawy ubrań lub dowolnie łączyć elementy garderoby dla chłopca i dla dziewczynki.

źródło zdjęcia: alexander.com.pl

 

Magnetyczne układanki Janod

Zasada jest analogiczna, jak w przypadku poprzednich zestawów. Marka Janod ma jednak dużo więcej propozycji takich układanek.

Nam do gustu przypadły Magnetyczna układanka dziewczynka oraz magnetyczna układanka Babeczki

 

 

 

źródło zdjęcia: janod.pl

2. Gry planszowe, czyli popularne planszówki

Oczywiście nie każda z tych gier będzie dobra do zabrania na wyjazd. Doskonale sprawdzają się takie, które nie mają typowej planszy. Mamy już kilka, które sprawdziły się pod żaglami, na parkingu czy w hotelowym zaciszu.

Nogi Stonogi

Podczas naszej żeglarskiej przygody genialnie sprawdziła się gra Nogi Stonogi Wydawnictwa Egmont. To gra, w którą można pograć już w dwie osoby, a maksymalnie w cztery. Wydawca zaleca ją dla dzieci od 4 lat, ale obserwując zaangażowanie naszego 3 – latka i Jego miłość do planszówek jestem przekonana, że i młodsze dzieci będą się doskonale bawić.

Elementy gry wykonane są z grubego kartonu, a więc gra jest odporna na wszelkie wymysły małych, zwinnych dziecięcych rączek.

Gobblety

Kolejna gra, którą warto spakować to Gobblety od FOXGAME. Tak na prawdę to bardzo popularna gra z mojego dzieciństwa lekko wzbogacona – kółko i krzyżyk w nowym wydaniu.  Ta prosta gra strategiczna została rozwinięta o możliwość „zbijania” – „zjadania pionków”, czyli przejmowania miejsca przeciwnika. Trzeba jednak pamiętać, że ten zakryty pionek możemy także odsłonić, co może nam popsuć szyki jeśli o tym zapomnimy.

Gra przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia. Jednocześnie mogą grać dwie osoby.

 

Do gry dołączono foliowy woreczek, dzięki czemu gra zajmuje mało miejsca podczas podróży. Zdecydowanie lepszy byłby woreczek materiałowy, ale o to można się postarać już we własnym zakresie.

 

Pingolo

Kolejna gra, którą dzieciaki pokochały podczas Warszawskich Targów Książki to Pingolo, także od FOXGAME.

Wesołe pingwiny, nazywane przez nasze dzieci śmiesznotami chowają przed innymi kolorowe jajka. Gracze – od 2 do 4 osób – rzucają 2 kostkami i starają się odgadnąć, który pingwin ukrywa jajka w kolorze wskazanym przez kostki.

Grę wygrywa gracz, który zbierze na swojej krze lodowej 6 pingwinów wraz z ich kolorowymi jajkami.
Elementy gry można bez problemu schować do woreczka i zabrać ze sobą 🙂

Dobble 

Dobble to gra popularna zarówno wśród dorosłych, jak i młodszych graczy. Angażuje od samego początku i jest doskonałą grą dla całej gromadki dzieci lub całej rodziny. Wśród podstawowych wersji jest opcja dla dorosłych, dla dzieci od 4 lat, a także wersja dla najmłodszych, czyli już od 3 lat.
Podstawowa zasada gry to znalezienie jak najszybciej symbolu, który łączy dwie karty.
Estetycznie wykonane karty mieszczą się w małym okrągłym pudełeczku, które można włożyć do kieszeni lub torebki.

Gra doczekała się także wersji Dobble Star Wars oraz Auta i Gdzie jest Dory.

 

Tempo, kleine Fische

tempo kleine fische

Tempo, kleine Fische to gra, którą nasze dzieci dostały w prezencie. Nie znalazłam jej polskiego odpowiednika, a warto się z nią zapoznać i zagrać chociaż raz, a na pewno nie będzie to jedyny raz 🙂

Gra jest prosta i losowa. Dzięki prostym zasadom i dużym elementom do przesuwania nasze dzieciaki lubią w nią grać i zaczęły wcześniej niż po skończeniu 3 lat, jak zaleca wydawca. Małe rybki i duże elementy z planszy doskonale ćwiczą motorykę małą.

Fajne w grze jest to, że możemy ją skracać i wydłużać w czasie dzięki dodawaniu i odejmowaniu kawałków rzeki,

Plusem tej gry jest także to, że możemy w nią grać na różne sposoby. W opcji gry kooperacyjnej – wszyscy jesteśmy rybkami lub wszyscy jesteśmy rybakami. Wybierając opcję gry półkooperacyjnej ktoś jest rybakiem, a reszta rybkami lub jedna osoba jest rybką, a reszta rybakami. Można także wybrać wersję gry rywalizacyjnej dla dwóch osób, gdzie jeden gracz jest rybakiem, a drugi gracz rybką.

tempo, kleine fische

Spośród gier polecam także opisywaną wcześniej grę Jaki to zwierzak? Wydawnictwa Egmont

oraz wszelkiego rodzaju Memory

Zastanawiasz się jeszcze jakie zabawki zabrać
w podróż na wakacje?

Koniecznie malowanki, wyklejanki, wykreślanki, karty suchościeralne i połącz kropki.

U nas takie propozycje zostały przyjęte przez dzieci z dużą radością i chętnie po nie sięgały, gdy nie mogły wyjść na pokład podczas manewrów lub gdy padał deszcz. Obowiązkowo kredki świecowe (nie będzie trzeba ich temperować) lub w przypadku starszych dzieci mazaki.

Kapitan Nauka jest w naszym domu od jakiegoś czasu i za każdym razem nasz wybór to strzał w dziesiątkę 🙂

Marysia uwielbia zestawy do nauki cyfr i liter. Sama sięga po te zestawy bez jakiegokolwiek zachęcania.

Na łódki zabraliśmy 100 zabaw z królikiem Kazikiem dla Antosia i 100 zabaw z lisem Fisem dla Marysi. Zestawy zabaw kreatywnych są dostosowane do wieku naszych maluchów.

Każdy zestaw składa się z książeczki z zadaniami, kart suchościeralnych oraz flamastra.

Korzystając z tych idealnie dopasowanych do wieku dziecka zabaw dzieciaki poznają otaczającą nas przyrodę, ćwiczą liczenie do 10, wzbogacają słownictwo, odkrywają podobieństwa i różnice oraz ćwiczą spostrzegawczość, logiczne myślenie. Ćwiczenie przygotowują ich także do nauki pisania.

zabawki w podróży

Nie zapomnij zabrać płyt z ulubionymi bajkami do słuchania. Do ulubionych bajek dołączyliśmy także piosenki po angielsku, znane dzieciom z przedszkola.

O płytach napiszę Wam w kolejnym artykule.

POLECANE WPISY